10 alatki koje bi svako dete trebalo da zna da koristi

Deca mogu mnogo više nego što mislite, ali je za sve potrebna praksa. U svakom slučaju, vi odlučujete da li je vaše dete spremno za određenu alatku - neka deca su spretnija sa alatima sa sedam godina nego što su druga sa 15.

Počnite na vreme. Ako želite samostalnu i sposobnu decu, dajte im alat u ruke! Evo kojih deset alatki bi svako dete trebalo da nauči da koristi, po mišljenju američkog magazina Popularna mehanika.

Čekić1. Čekić, sa 7 godina

Svako dete treba da zna već sa sedam godina da rukuje sa čekićem. Važno je samo da čekić bude dovoljno lagan da može sa njim da rukuje, ali i dovoljno težak da bude efikasan. Bez obzira na to o kom alatu je reč, mora da odgovara onom ko ga koristi. I to važi za sve – mlade, stare, decu ili žene. Stolarski čekić je zbog račvastog oblika pogodan za vađenje eksera ili slične poduhvate. Ne propustite da mu objasnite i tu kandžastu stranu čekića, koja može biti veoma korisna.

- Advertisement -

klešta2. Špicasta klešta, sa 8 godina

Čim deca savladaju korišćenje makaza, spremna su i za klešta, koja imaju sličan način funkcionisanja, ali su daleko svestranija. Obradujte ih jednim lepim komadom sa udobnim gumiranim rukohvatima i onda im pokažite sve što ona mogu – savijanje, sečenje, presovanje, zatezanje, skidanje i uvijanje žice u različite oblike i ko zna šta još.

džepni nož3. Džepni nož, 9 godina

Oštar nož i odlomljena grana su sve što je vašem detetu potrebno za igru oblikovanja drveta. Za početak, naglasite važnost pravilnog držanja drveta kako bi se izbegle povrede: reže se, cecka ili delje isključivo ispod mesta gde se jednom rukom drži grana.

ručna testera4. Ručna testera, 10 godina

Ako želite da nikad više ne pipnu testeru, onda ih pogrešno naučite da seku drva. Ručna testera može da obeshrabri i najzainteresovanijeg, ako zauzme pogrešan položaj ili koristi lošu tehniku.. „Ključ je u tome da smanjite svaku frustraciju na najmanji nivo,“ kaže Paul Štajner, koji predaje obradu drveta u višoj školi „Vudbridž“. Tajna je u zauzimanju dobrog položaja tela kako bi počeci bili laki.

 

merdevine5. Merdevine, 11 godina

Penjanje po merdevinama je za decu kao i penjanje po drveću. I kao sa svim alatima, tačno podešavanje je od ključnog značaja za bezbedno korišćenje. Postavite merdevine na finu, ravnu površinu dalje od vrata i prozora, uverite se da su oslonjene na sigurnu deblju granu i da su oslonjene na ispravan ugao. To mogu proveriti tako što, kad stoje na dnu lestvica i ispruže ruke ravno ispred sebe, njihovi dlanovi treba da mogu da dodirnu prečku koja im je u visini ramena.

lemilica6. Lemilica, 12 godina

Verovatno ste sa dvanaest godina već pravili razne stvari sa lemilicom. To što živimo u veku fine i skoro savršene mikroelektronike ne treba da vas ubedi da zaboravite na dobru staru lemilicu. Sa njom i dalje mogu da se naprave razna čudesa.

- Advertisement -

ubodna testera7. Ubodna testera, 14 godina

Sa ovom alatkom, sem što je veoma zabavna i korisna, dete može da oseti kako se barata sa merom. Bez pritiskanja i napetosti, jer svako pojačavanje sile uzrokuje pucanje testere.

busilica8. Bušilica, 13 godina

Ova vrsta alata za vaše dete je jedan od najsigurnijih i najsvestranijih alatki.“Deci je potrebna bez obzira šta grade, da li neku sitnu igračku ili ozbiljniji projekat.” kaže Štajner. Za početak, očekujte da vam slome nekoliko burgija,,ne nervirajte se to je deo učenja.

 

cirkularna testera9. Cirkularna testera, 15 godina

Na vama je da odlučite da li je vaše dete spremno za alat za odrasle. „Neka deca su spretnija sa alatima sa sedam godina nego što su druga sa 15“, kaže Dal. „Budite iskreni i o svom nivou veština; nemojte terati njih da koriste alat sa kojim ni vi niste sigurni“. Budite iskreni, i ako dete iskaže želju ili veštinu, zamolite nekog svog prijatelja ili člana familije da mu pomogne.

motorna testera10. Motorna testera, 16 godina

Zapamtite da i mladim drvosečama treba najmanje godinu dana svakodnevnog rada da bi naučili bezbedno da rukuju motornom testerom. „Tu nije bitno gde počinje sečivo, nego gde se završava rez,”naglašava Roj Berendzon. Čak i ako ste iskusan šumar, razmislite o uzimanje modernih testera koje su bezbednije od starijih modela, i ne zaboravite prateću opremu kao što su čizme, rukavice, zaštitne naočare i tampon za uši.

Priredila: Jasmina Jovanović

- Advertisement -

Izvor: Popular mechanics

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img