Mnoge roditeljske prakse uzimamo zdravo za gotovo, zato što ih i drugi roditelji primenjuju. Ali, možda bi trebalo da se zapitamo, kako one utiču na decu?
VARALICA POSLE GODINE
Refleks sisanja kod bebe tesno je povezan s osećanjem bezbednosti i komfora. Međutim, već oko navršenih godinu dana detetov nivo razvoja dozvoljava mu da svoje emocionalno stanje reguliše na neke složenije i efikasnije načine.
Na primer, može da se požali i kao odgovor dobije nežnost i saosećanje odraslog ili može da gestom ukaže na ono što mu treba i da tako otkloni uzrok nelagode.
Ako za rešenje bilo kog problema postoji samo jedan način – dudlanje laže, dete bi i nadalje moglo ostati verno toj navici: u mlađem školskom uzrastu – da gricka nokte i olovke a u starijem da puši.
Pored toga, sisanje varalice, prema tvrdnji stručnjaka, asocira dete na dojenje, a kada jede to kod čoveka izaziva osećanje bezopasnosti. Prema tome, ako dete sisa varalicu, ono se sve vreme oseća bezbedno. A to nije uvek dobro.
Kao što je poznato, čovek se razvija samo onda kada izađe iz zone komfora. Ako sve vreme dudla lažu, vaš mališa ne napušta zonu komfora pa mu se neće razvijati ni potrebni podsticaji.
PELENE POSLE 1,5 GODINE
Naravno da bi bilo previše pozivati roditelje da ožive eru pamučnih pelena i pelenskog dermatitisa. Međutim, zarad razvoja kontrole funkcija svog organizma, neophodno je da dete oseća nekakvu neudobnost na koju može da reaguje.
Važno je imati u vidu to da je sposobnost detetovog kontrolisanja piškenja/kakenja u tesnoj vezi s regulisanjem ukupnog ponašanja. I zato, ako se uzaludno pokušavate izboriti sa hirovima, agresijom i histerisanjem – počnite od učenja na nošu.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Dok pakujem odeću koju ste prerasli…
Eto ga opet ono doba godine. Krevet u dečoj sobi prepun je letnjih stvari koje su izvađene iz ormana, a zimske iz vakuum vreća traže svoje mesto na polici. Okružena...
Kako sam, od vaspitačice mog sina, naučio šta znači biti DOSLEDAN roditelj
Bilo je to davne 2006. Zima, sneg, napolju smrzlo, a ja sam došla u vrtić da pokupim nastarijeg sina, Sema, koji je tada imao 5 godina. Moja prijateljica Laura i...
Plašiti mlad svet da je brak mrak a dete neka crna aždaja je krajnje nenormalno
Uloga oca u odgajanju deteta je važna. Balkanski mentalitet opravdava to na drugačije načine. Glavne rečenice su: Naspavaj se sad dok još možeš, nećeš stići oprati ni kosu, preteško je,...
Vedrana Rudan: “U kakvom vremenu živimo – svako dijete ima karakter, ni jedan ga roditelj nema”
U kakvom ludom vremenu živimo? Svako dijete ima karakter, ni jedan ga roditelj nema. Tako je govorio moj sin. Krešo se bacio na pod. Urlao je, valjao se po kuhinjskim...
Ovo su mozda pravila za “pripremite dete za zivot u Rusiji”, da na vreme nauci da je svet siv i bez radosti.
Nemojte slucajno detetu da date dudu, da ga pustite da samo bude spremno da skine pelene, televizor, igracke, ipad, da vam nije palo na pamet, a cim otvori usta odmah ga naucite da jede velikom kasikom. Uglavnom, ne daj boze da detetu omogucite neki komfor ili da mu nesto olaksate..
Svasta.
Na zalost ovih bloggera koji pisu clanke, inteligencija je uglavnom nasledna i njen pun razvoj zavisi od raznovrsnih stimulansa, koji su svakako deo modernog zivota. Kako odavno ne zivimo u dzungli, neophodno je da dete nauci da je svet prijateljsko mesto, da uci sve i svasta kroz igru, kroz tv, kroz igrice, jer sve ce mu to trebati da uspesno i srecno zivi u modernom drustvu.
Ovo vam kazem kao mama detetaod 2.5 godine na koje se ne moze primeniti nijedna od ovih tacaka (osim sto smo skinuli pelene kao od sale s 2 godine, jer je bio spreman), a koje je vrlo napredno za svoj uzrast (narocito u sferi logickog razmisljanja) i sto je najvaznije, srecno i nasmejano dete koje je uvek spremno da se igra s auticima i s loptom, iako su mu i tv i ipad dostupni po volji. Elektronske naprave su poslednje na njegovom spisku zelja, on bi najradije proveo ceo dan napolju s loptom. I uvek bi radije jeo supu nego ikakav slatkis.
Vazno je detetu ne braniti stvari koje ne treba braniti.
Supru i ja smo igrom slučaja ili pak shodno našim razmišljanjima, pri odrastanju našeg deteta ispoštovali sve ove stavke, ali iskreno ne prepoznajem razliku u odnosu na drugu decu koja su odrastala suprotno od ovoga, tako da volite ih i mazite i svi će oni postati divni ljudi!
“Naravno da bi bilo previše pozivati roditelje da ožive eru pamučnih pelena i pelenskog dermatitisa.”
Niste u toku, platnene pelene su ponovo hit. I ne, ne “ozivljavaju eru” nikakvih zaboravljenih bolesti, nego su naprotiv 1000 puta zdravije od pampersa.
Mi smo presli na njih posle urinarne infekcije i iskrenog razgovora sa doktorkom sa Instituta za majku i dete koja nam je rekla da su im urinarne infekcije porasle desetostruko od kada je pampers postao standard.
Ma je li sve ovo mozda naucno dokazano?! Ko sve ne piss tekstove u danasnje vreme. Vazno je da se stavi pompezan naslov
I Teletabise niposto ne pustati.