18 maminih pravila za korišćenje mobilnog telefona

Džanel je uz novi ajfon sinu poklonila i ugovor sačinjen od 18 pravila za korišćenje mobilnog telefona koja je sama osmislila, a koji se odnose na upotrebu i vlasništvo poklona. Njena poruka je glasila ovako:

„Ovo je moj telefon. Ja sam ga kupila. Ja plaćam za njega. Tebi ga pozajmljujem. Zar nisam najbolja?“

Kada je blogerka i majka petoro dece, Džanel Barli Hofman, rešila da svom sinu tinejdžeru za Božić pokloni ajfon, nije imala dilemu da li greši. Našla je rešnje za problem koji muči mnoge roditelje – kako deci dati telefon bez bojazni da će „visiti“ na njemu telefonirajući, slikajući i snimajući sve i svašta, a možda i prodati ga pod izgovorom da su ga izgubili.

Džanel je uz novi ajfon sinu poklonila i ugovor sačinjen od 18 pravila koja je sama osmislila, a koji se odnose na upotrebu i vlasništvo poklona. Njena poruka je glasila ovako:

„Ti si sada ponosni vlasnik ajfona. Dobar si i odgovoran 13-ogodišnjak i zaslužuješ ovaj poklon. Ipak, uz njega dolaze i neka pravila i obaveze. Molim te, pročitaj ugovor. Nadam se da razumeš da je moja obaveza da te vaspitam tako da budeš zdrav mladić koji može da funkcioniše u svetu i živi s tehnologijom, a da ona njime ne vlada. Ako se ne budeš pridržavao stavki s liste, prestaćeš da budeš vlasnik telefona… Volim te najviše na svetu i radujem se našem razmenjivanju miliona poruka u budućnosti. Nadam se da se slažeš sa svim ovim odredbama. Xo-xo-xo, mama!“

1. Ovo je moj telefon. Ja sam ga kupila. Ja plaćam za njega. Tebi ga pozajmljujem. Zar nisam najbolja?

2. Uvek ću znati lozinku.

3. Ako telefon zvoni, javi se. Reci „halo“ i ponašaj se pristojno. Ne ignoriši poziv ako ti na ekranu piše „mama“ ili „tata“. Nikad!

4. Svakog radnog dana u 19.30 telefon ćeš predati jednom od svojih roditelja, a vikendom ćeš to činiti u 21 sat. Preko noći će biti ugašen, a ponovno upaljen u 7.30. Ako nije vreme da zoveš prijatelje na kućni telefon, na koji bi se javili njihovi roditelji, nemoj zvati ni na mobilni i ne šalji poruke. Vodi se instinktima i poštuj druge porodice onako kako bismo mi želeli da nas poštuju.

5. Telefon ne ide s tobom u školu. Uživo razgovaraj s ljudima s kojima se dopisuješ. To je životna veština. Izleti, dani kad je skraćena nastava i vanškolske aktivnosti će zahtevati posebne dogovore.

6. Ukoliko padne u WC šolju, razbije se o pod ili jednostavno iščezne, ti si odgovoran za troškove popravke. Kosićeš travu u dvorištu, čuvaćeš decu i štedećeš novac koji si dobio za rođendan. Tako nešto se može dogoditi i moraš biti pripremljen.

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Psihoterapeut Milivojević: Dečiji zaključci, temelj logičkog sistema

Jedna od tema kojih se dotakao tiče se usađenih obrazaca koje svi mi dobijamo tokom odrastanja u porodici i koliko ti usvojeni obrasci utiču na naše kasnije odnose i posao.

17 godina života kroz fotografije – „Majka kao kreator“

Fotograf Eni Vang napravila je projekat u kom je 17 godina fotografisala svog sina

Dete je počelo da udara druge u vrtiću. Šta je razlog i kako to da rešite

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo..

Zašto deca imaju više očevih gena

Svaki roditelj je tehnički doprineo polovinom gena genomu dece, otprilike 60 procenata tatinih gena je ekspresivnije od maminih.

Zabrinjavajući rezultati male mature: Đaci iz 60 odsto okruga u Srbiji ispod proseka

Učenici iz čak 60 okruga u Srbiji imaju ispodprosečna postignuća na sva tri testa završnog ispita, pokazuje izveštaj o realizaciji junske male mature koji je uradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img