Zabluda 2: Vakcine izazivaju dečiju paralizu
Najčešće posledice vakcine su blago povišena temperatura ili osip koji nestanu nakon nekoliko dana. U većini slučajeva najgore što se može desiti je da dođe do alergijske reakcije. Razvojem medicine i nauke, lekovi su usavršeni. Loš glas koji prati vakcinaciju zbog slučajeva poput polio vakcine koja je 1994. zamenjena novom, razvijenijom verzijom.
Ranije je ova vakcina protiv dečije paralize sadržala oslabljene ćelije živog virusa, zbog čega je jedna od 2,4 miliona osoba zapravo dobila ovu bolest umesto da stvori otpornost na istu. Međutim od 1994. ova vakcina sadrži mrtve ćelije virusa. Zasigurno je da uvek postoji šansa da se određene kontraindikacije pojave ali svetski stručnjaci tvrde da je taj procenat značajno manji u odnosu na šansu da se nevakcinisana osoba zarazi opasnom bolešću.
U jedinici za imunizaciju u Beogradu, broj registrovanih neželjenih reakcija je između 60 i 80 godišnje. U poslednjih 18 godina zabeležen je samo jedan slučaj akutne paralize koja je povezana sa vakcinacijom protiv dečije paralize. Takođe je, u toku epidemije pandemijskog gripa jedan slučaj zabeležen kao teži, iako nije ostavio trajne posledice.