Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih nekoliko meseci života, zbog čega je važno da budete što bolje informisani u vezi sa svim što je relevantno za njen razvoj, ali i da saznate šta vi možete da učinite da on prođe što bezbolnije.
U narednim redovima ćemo vam ponuditi pet korisnih saveta za brigu o bebama, koji vam mogu značajno olakšati roditeljski posao.
Spavajte u istoj sobi s bebom do njene prve godine, ali ne i u istom krevetu
Pedijatri ne preporučuju da spavate u istom krevetu s vašim novorođenčetom, pre svega radi njegove bezbednosti, jer uvek postoji rizik da ga povredite naglim pokretom u snu ili mu otežate ili, ne daj bože, zaustavite disanje vašim telom ili pokrivačem. Beba mora da ima svoj krevetac ili kolevku, a poželjno je da u njoj ne stoje suvišni predmeti kao što su igračke i jastuci. Stručnjaci za odgoj dece smatraju da treba do prve godine da spavate u istoj sobi sa svojim mališanom, kako biste bili u prilici da što pre odgovorite na sve njegove potrebe.
Ne kupajte bebu češće od dva do tri puta nedeljno u prvim mesecima života
U prvih nekoliko meseci bebinog života, ne postoji potreba da se ona kupa svaki dan, a to čak može i da joj šteti, jer često kupanje može da joj isuši kožu i dovede do pojave svraba i osipa. Dovoljno je da svog mališana stavite u kadicu dva do tri puta nedeljno i on će biti dovoljno čist. Naravno, podrazumeva se da mu redovno menjate pelene i perete ili brišete guzu i međunožje.
Kada beba napuni tri meseca, ponesite je do prozora i pokažite joj šta ima napolju
Nakon što napuni tri meseca, vaša beba već može da vas relativno jasno vidi na drugom kraju sobe. U periodu od narednih par meseci, ona počinje da sve više razlikuje boje, a naročito nijanse crvene i zelene, a poboljšava se i njena viziomotorna koordinacija (sposobnost da očima prati svoju ruku dok ona izvršava neku radnju i tako bolje kontroliše njene pokrete). Upravo zbog ovih stadijuma u razvoju, poželjno je da zajedno sa svojim mališanom u naručju stojite ispred prozora i date mu priliku da posmatra svet izvan vašeg doma i što pre se upozna sa stvarima i pojavama koje ga očekuju kada krene da se vozi u kolicima u sedećem položaju.
Obratite pažnju na reakciju svoje bebe na glasne zvukove
Ako vam se beba naglo trgne kada čuje neki glasni zvuk, kao što je, na primer, vaš kašalj, komšijina bušilica ili zvuk interfona, to nije razlog za paniku. To je, štaviše, dobar znak jer je ova reakcija vašeg novorođenčeta signal da ono dobro čuje. Više bi trebalo da vas zabrine ako vaša beba ne reaguje na buku. U tom slučaju je što pre odvedite kod lekara da on testira njen sluh.
Redovno perite desni i zube svoje bebe od trenutka kada zubi počnu da se pojavljuju
Bebama uglavnom počinju da rastu zubi od petog meseca. Kada se to dogodi, imate obavezu da vodite računa o njihovoj higijeni, tako što ćete ih jednom dnevno blago čistiti sterilnom gazom natopljenom fiziološkim rastvorom. Vrlo brzo nakon toga, možete početi da koristite i mekane četkice za bebe, ali bez paste, koja tek treba da uđe u upotrebu kada beba napuni jednu godinu.
Izvor: City magazine