Dojenje nije uvek lako, posebno noćno. Pročitajte savete i trikove koji vam mogu pomoći da lakše prebrodite ovaj period…
Koliko god se spremali na to, prvi dani dojenja uvek budu šok za mame. Beba ne zna koliko ima sati, a vi morate uvek da budete tu za nju – što podrazumeva i noć.
Postoji nekoliko stvari koje možete da učinite i da olakšate sebi noćno dojenje:
1. Noćni podoji su važni
Prvo što treba da znate je da je noćno dojenje veoma važno. Vaše telo će proizvoditi više prolaktina (hormona koji pospešuje proizvodnju mleka), ukoliko budete dojile i noću. Dakle, noćno dojenje pomaže laktaciju.
2. Nađite položaj koji vam odgovara
„Uhodajte se“ što pre možete, da dojite na boku. Kada već ne možete da spavate, bar možete da ostanete u ležećem položaju i da, koliko toliko, odmarate.
3. Neka vam beba bude blizu
Najbolje je da prvih nedelja bebin krevetac bude u sobi u kojoj spavate. To vam neće olakšati samo noćno hranjenje nego ćete brže moći da reagujete i ako se beba zaplače. Takođe, istraživanja su pokazala da su manje šanse od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta ukoliko ono spava sa roditeljima u sobi.
Ukoliko dojite, a ne pušite (i niste pušile tokom trudnoće), ne pijete nikakve lekove i koristite lagane pokrivače – možete razmotriti i opciju deljenja kreveta sa bebom. Iskusne majke kažu da su bile mnogo naspavanije kada je baba spavala sa njima u krevetu i češće su nastavljale sa dojenjem i nakon šestog meseca.