Kao sto sam već navela, jos 1958. godine Bolbi navodi da se sigurna afektivna vezanost stvara kod interakcije sa starateljima koji su senzitivni na detetove potrebe. Ovaj oblik afektivne vezanosti se stvara kod majki koje na vreme i adekvatno odgovaraju na signale deteta. Nesiguran obrazac afektivne vezanosti je potpuno suprotan od sigurnog, pa u tu grupu spadaju majke ili osobe koje se staraju o detetu a koje ne odgovaraju na njegove signale na adekvatan način. M. Ejnsvort je nesiguran obrazac podelila na dva: ambivalentan i odbacujući. Decu sa ambivalentnim obrascem afektivne vezanosti možemo prepoznati kao decu koja se teško odvajaju od svoje majke: kada se majka vrati oni imaju potrebe za razmenom nežnosti sa majkom, ali su istovremeno i ljuti na nju. To su deca koja su oprezna pri susretu sa novim i nepoznatim odraslim osobama. Kod odbacujućeg oblika afektivne vezanosti, dete ne reaguje intenzivno ni na odlazak ni na dolazak majke – kada ga majka ostavi ono ne traži majku, a po povratku je ignoriše.
Vejnfild i saradnici 2008. godine daju grubu podelu na sigurno i nesigurno vezano odojče, i navode da sigurno vezano odojče – može da se osloni na majku kao dostupan izvor utehe i zaštite ukoliko se javi ova potreba; u stanju je da usmeri ponašanja vezanosti prema majci i da se uteši i smiri u kontaktu s njom; spremno istražuje i ovladava sredinom. Nesigurno vezano odojče može da bude stalno anksiozno u pogledu majčine dostupnosti; ljuto je na majku zato što ona ne reaguje pravovremeno ili adekvatno na njegove signale; nije dovoljno slobodno pri istraživanju sredine; ima teškoće pri postizanju samopouzdanja i ovladavanja sredinom.
Ono sto je meni veoma bitno i sto želim da podelim je činjenica da su rana iskustva deteta sa majkom i uspostavljanje afektivne vezanosti veoma značajne za celokupan detetov razvoj. Dete usvaja iskustva dobijena u interakciji sa majkom i stvara unutrašnje radne modele koji sadrze lična uverenja, očekivanja, stavove i emocije prema sebi i drugima. A to znači da deca koja su usvojila siguran obrazac afektivne vezanosti (sigurna deca) formiraju sliku o sebi kao bićima vrednim ljubavi i pažnje i sliku drugih kao osoba u koje mogu imati poverenje. Deca koja su usvojila ambivalentan obrazac afektivne vezanosti (ambivalentna deca) imaju negativnu sliku o sebi, a pozitivnu sliku o drugima. Deca koja su usvojila odbacujući obrazac afektivne vezanosti (izbegavajuća deca) dižu oklop između sebe i drugih da se ne bi ponovo razočarali, stvaraju odbrambeno-pozitivnu sliku o sebi i negativnu sliku o drugima.
Za valjani odgovor je potrebno samo gledati malo TV kanal „Animal chanel“ i
videti kako drugi sisari podizu bebe. Po ljudima vecina bi razmazila dete
a posebno covekoliki majmuni. Kako te zivotinjke opstaju milionima godina u, za
danasnjeg coveke, vrlo surovim uslovima, znaci da svoju decu nisu razmazili!
Slika je danasnje covekove emocijalne sakatosti da emocionalno ignorisemo malu
decu a neprirodno obasipamo emociama odraslu decu!