Afektivna vezanost ili šta je to ljubav između roditelja i deteta

Deca koja su usvojila siguran obrazac afektivne vezanosti (sigurna deca) formiraju sliku o sebi kao bićima vrednim ljubavi i pažnje i sliku drugih kao osoba u koje mogu imati poverenje.

Kao sto sam već navela, jos 1958. godine Bolbi navodi da se sigurna afektivna vezanost stvara kod interakcije sa starateljima koji su senzitivni na detetove potrebe. Ovaj oblik afektivne vezanosti se stvara kod majki koje na vreme i adekvatno odgovaraju na signale deteta. Nesiguran obrazac afektivne vezanosti je potpuno suprotan od sigurnog, pa u tu grupu spadaju majke ili osobe koje se staraju o detetu a koje ne odgovaraju na njegove signale na adekvatan način. M. Ejnsvort je nesiguran obrazac podelila na dva: ambivalentan i odbacujući. Decu sa ambivalentnim obrascem afektivne vezanosti možemo prepoznati kao decu koja se teško odvajaju od svoje majke: kada se majka vrati oni imaju potrebe za razmenom nežnosti sa majkom, ali su istovremeno i ljuti na nju. To su deca koja su oprezna pri susretu sa novim i nepoznatim odraslim osobama. Kod odbacujućeg oblika afektivne vezanosti, dete ne reaguje intenzivno ni na odlazak ni na dolazak majke – kada ga majka ostavi ono ne traži majku, a po povratku je ignoriše.

Vejnfild i saradnici 2008. godine daju grubu podelu na sigurno i nesigurno vezano odojče, i navode da sigurno vezano odojče – može da se osloni na majku kao dostupan izvor utehe i zaštite ukoliko se javi ova potreba; u stanju je da usmeri ponašanja vezanosti prema majci i da se uteši i smiri u kontaktu s njom; spremno istražuje i ovladava sredinom. Nesigurno vezano odojče može da bude stalno anksiozno u pogledu majčine dostupnosti; ljuto je na majku zato što ona ne reaguje pravovremeno ili adekvatno na njegove signale; nije dovoljno slobodno pri istraživanju sredine; ima teškoće pri postizanju samopouzdanja i ovladavanja sredinom.

- Advertisement -

Ono sto je meni veoma bitno i sto želim da podelim je činjenica da su rana iskustva deteta sa majkom i uspostavljanje afektivne vezanosti veoma značajne za celokupan detetov razvoj. Dete usvaja iskustva dobijena u interakciji sa majkom i stvara unutrašnje radne modele koji sadrze lična uverenja, očekivanja, stavove i emocije prema sebi i drugima. A to znači da deca koja su usvojila siguran obrazac afektivne vezanosti (sigurna deca) formiraju sliku o sebi kao bićima vrednim ljubavi i pažnje i sliku drugih kao osoba u koje mogu imati poverenje. Deca koja su usvojila ambivalentan obrazac afektivne vezanosti (ambivalentna deca) imaju negativnu sliku o sebi, a pozitivnu sliku o drugima. Deca koja su usvojila odbacujući obrazac afektivne vezanosti (izbegavajuća deca) dižu oklop između sebe i drugih da se ne bi ponovo razočarali, stvaraju odbrambeno-pozitivnu sliku o sebi i negativnu sliku o drugima.

spot_img
spot_img

Najnovije

Nemir u Sokobanji: „Seksualni zlostavljač se vraća u školu“

Učenik sedmog razreda u Sokobanji gurao je šipku u analni otvor drugom učeniku, kažu izvori „Vremena“. Roditelji su uznemireni jer bi nasilnik mogao da se vrati u školsku klupu

Najbolji praznični filmovi za celu porodicu

Ovo je pravo vreme da se ušuškate sa svojim najmilijima, uživate u mirisima čaja i slatkiša, i provedete nezaboravne trenutke uz božićne filmove. 

Pužići s cimetom iz naučne kuhinje – recept iz Naučnog kuvara

Receptu za Pužiće s cimetom u knjizi koju je napisala Zorana Kurbalija Novičić, doktor bioloških nauka i mama troje dece, prethodi priča o tome kako je cimet – kora čudesnog drveta- stigla do nas. Da li ste znali da je u Kini, a zatim i u Egiptu, zapaženo je da se meso uvaljano u cimet sporije kvari?

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

Odlomak iz priručnika "Podrška roditelja u školovanju dece", pedagoškinje Jelene Holcer. 

Kako različiti žanrovi video igara utiču na decu?

Odlomak iz priručnika "Video igre bez stresa - Kako usmeriti decu da igraju odgovorno." 

Pratite nas

KOMENTARI

1 Komentar

  1. Za valjani odgovor je potrebno samo gledati malo TV kanal „Animal chanel“ i
    videti kako drugi sisari podizu bebe. Po ljudima vecina bi razmazila dete
    a posebno covekoliki majmuni. Kako te zivotinjke opstaju milionima godina u, za
    danasnjeg coveke, vrlo surovim uslovima, znaci da svoju decu nisu razmazili!
    Slika je danasnje covekove emocijalne sakatosti da emocionalno ignorisemo malu
    decu a neprirodno obasipamo emociama odraslu decu!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img