Aleksandar Baucal: Učenje ključnih znanja u školi i potrebnih vešina mora biti izbalansirano

Aleksandar Baucal, psiholog sa doktoratom na temu "Struktura implicitnog znanja roditelja o osobinama sopstvene dece" i predavač iz oblasti razvojne psihologije i psihologije obrazovanja dao je svoje mišljenje na temu - veštine koje bi deca trebalo da razviju tokom svog obrazovanja.

Aleksandar Baucal ističe da učenje veština koje bi svakom detetu bile korisne trebalo bi da bude sastavni deo obrazovanja. Koliko se te (potrebne) veštine poklapaju sa znanjem i gradivom na koje u školi nailaze, a koliko bi bilo potrebno promeniti da bi i škola i nastavnička profesija dobili bolji status u društvu – pročitajte u tekstu koji sledi.

„Na osnovu 500 odgovora na pitanje koje su najvažnije veštine koje bi deca trebalo da razviju tokom svog obrazovanja izdvojile su se sledeće (nakon grupisanja sličnih odgovora):

Empatija
Kritičko mišljenje
Komunikacija
Saradnja
Kreativnost
Rešavanje problema
Upornost
Kako učiti
Radoznalost
Samopouzdanje
Samostalnost
Odgovornost

Možda je važno da se naglasi da stavljanje naglaska na ove veštine ne znači da bi iz škole bila „izbačena“ tradicionalna školska znanja (koja trenutno potpuno dominaraju), već da bi trebalo napraviti balans između tih znanja i navedenih veština. Uostalom, promena u načinu učenja ključnih znanja bi omogućila da istovremeno učenici nauče na bolji način data znanja i da tokom njihovog učenja razvijaju i više ključnih veština.

Ako bi se još školsko učenje dešavalo u pozitivnoj atmosferi uz međusobno uvažavanje i poštovanje, škola više ne bi bila „smor“ (kako to često kažu učenici), a nastavnička profesija bi stekla značajno bolji status u društvu.“

Preuzeto sa: Aleksandar Baucal / Facebook/

Pročitajte i: 5 veština kojima bi trebalo da naučite svoje dete pre polaska u školu

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Psihoterapeut Milivojević: Dečiji zaključci, temelj logičkog sistema

Jedna od tema kojih se dotakao tiče se usađenih obrazaca koje svi mi dobijamo tokom odrastanja u porodici i koliko ti usvojeni obrasci utiču na naše kasnije odnose i posao.

17 godina života kroz fotografije – „Majka kao kreator“

Fotograf Eni Vang napravila je projekat u kom je 17 godina fotografisala svog sina

Dete je počelo da udara druge u vrtiću. Šta je razlog i kako to da rešite

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo..

Zašto deca imaju više očevih gena

Svaki roditelj je tehnički doprineo polovinom gena genomu dece, otprilike 60 procenata tatinih gena je ekspresivnije od maminih.

Zabrinjavajući rezultati male mature: Đaci iz 60 odsto okruga u Srbiji ispod proseka

Učenici iz čak 60 okruga u Srbiji imaju ispodprosečna postignuća na sva tri testa završnog ispita, pokazuje izveštaj o realizaciji junske male mature koji je uradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img