Avanure za decu na otvorenom – izlazak iz zone komfora

Uz ovakve aktivnosti deca izlaze iz svoje zone komfora i dobijaju malo adrenalina koji ih pokreće.

Piše: Sofi Morgan Vilijams

Deca bi trebalo da budu što aktivnija i da provode dosta vremena napolju. To svi znamo. Međutim, postoji mnogo stvari koje ih u tome sprečavaju: mesto, vreme, mamilice kao što su crtaći i video igrice, a tu je i pitanje bezbednosti.

- Advertisement -

Koliko roditelja smatra da je bezbedno da puste decu da se igraju na ulici, da sami odu do obližnje prodavnice ili parka, ili da otputuju na jednodnevni izlet sa prijateljima? Bojim se da ih je sve manje. Toliko je, naime, opasnosti koje vrebaju: saobraćaj, pljačkaši i džeparoši, mogućnost da se izgube, i sve to zajedno dovodi do toga da deca danas sve više vremena provode kod kuće.

Svi ovi strahovi koje sam pominjala su prirodni i normalni. Ne želimo da deca budu povređena, pa nam se čini da je potpuno smisleno što preduzimamo dodatne mere opreza, i što im ne dozvoljavamo da izađu napolje. Da li je to baš tako? Problem je u tome što ovakav stav može da izazove niz drugih pitanja. Mnoga deca, tako, nikada nisu bila u prilici da rizikuju ili da sama donesu odluke. Roditelji su ti koji procenjuju rizične situacije i koji ih, potom, eliminišu. Međutim, ukoliko deca nikada nisu bila u prilici da sama nauče kako se to radi, nikada neće znati kako da prepoznaju i izbegnu rizike. To može da bude opasno za mališane. Takođe, tu su i štetne posledice po mentalno zdravlje dece i mladih, posebno ako nikada nisu osetili šta znači biti samostalan, ili imati kontrolu nad sopstvenim životom.

Šta predlažemo da se uradi?

Avanturističke aktivnosti na otvorenom su odličan način da deca nauče kako da steknu poverenje, postanu samostalni, kako da se prilagode u različitim okolnostima i procene rizične situacije. Ovakve aktivnosti podrazumevaju pažljivo planiranje i oprez – kako ne biste došli u situaciju da se izgubite u planinama ili da se penjete bez adekvatne opreme. Sa druge strane, aktivnosti kao što su kampovanje ili pešačenje pripremaju i uče decu, na fizički način, o tome koliko je važna samostalnost, odgovornost i kondicija, dok ih ujedno podstiču da rešavaju probleme sa kojima se usput suočavaju. Osim toga, uz ovakve aktivnosti deca izlaze iz svoje zone komfora i dobijaju malo adrenalina koji ih pokreće. Avanturistički sportovi takođe uče mališane da im je potrebna podrška celog tima ako žele da budu uspešni, kao i da moraju da rade zajedno kako bi obezbedili stvari o kojima ranije nisu morali da brinu. Evo nekoliko primera zanimljivih i korisnih avanturističkih aktivnosti:

spot_img

Najnovije

Logoped: Zašto je važno pravilno držanje olovke?

Pravilno držanje olovke pomaže razvoju fine motorike koja se odnosi na sposobnost preciznog upravljanja finim pokretima ruku i prstiju.

U toku zakazivanje pregleda predškolaca u Domovima zdravlja pred upis u prvi razred

Za upis je neophodno da se roditelji jave izabranom lekaru deteta kada dobiju zbirni uput za specijalisticke preglede

Vesnici proleća – cveće koje prvo cveta

Kada zima počne da se povlači, priroda se budi iz dugog sna, a među prvim znacima ovog buđenja su vesnici proleća – biljke koje prve cvetaju i najavljuju dolazak toplijih dana.

POMOZIMO DECI IZ KOČANA – poziv za davanje krvi

Mole se svi zdravi ljudi koji su u mogućnosti da daju krv za decu iz Kočana koja se oporavljaju u Kliničkom centru u Beogradu

Zašto je vreme odlaska na spavanje važnije od dužine sna

Dubok san je veoma važan za vaše fizičko i mentalno zdravlje, jer se tokom njega obnavljaju ćelije, jača imuni sistem, reguliše metabolizam i uspostavlja hormonska ravnoteža, poboljšava pamćenje i učenje, a smanjuju stres i anksioznost.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img