Barica – mesto za zabavu i učenje!

Dozvolite detetu da uživa u igri u baricama, jer zahvaljujući njima ono može mnogo da nauči.

Vaša odbojnost prema ulegnućima i rupama na ulicama je obrnuto proporcionalna detetovom oduševljenju, posebno nakon što padne kiša. Zato ćemo vam pomoći da zavolite barice i prepustite se zabavnom prskanju. Prvo što treba da znate – one nisu neprijatelji zbog kojih morate da smišljate način kako da odvučete dete od njih, ili kako da posle uživanja u njima operete detetovu odeću. Ako mu obujete gumene čizmice i obučete topliju, takozvanu deri-peri odeću, sve će biti mnogo lakše.

Zašto su igre u baricama korisne?

Ukratko, igre sa vodom podstiču razvoj mašte, samostalnost, povećavaju samouverenost, a mogu čak da imaju i terapeutski efekat. Ako ste pravilno zaštitili dete što se tiče obuće i odeće (gumene čizmice, kabanica…), nema opasnosti za njegovo zdravlje. Naravno, treba da se postave određena ograničenja: na primer, objasnite detetu da ne prska drugu decu i prolaznike. Ali, generalno, bare su deci zanimljive, pa ne bi trebalo da im branimo da im se približavaju. Ionako znate da, čim mališanu nešto posebno zabranjujete, to mu postaje još privlačnije. Tada će da iskoristi prvi trenutak vaše nepažnje i potpuno se isprlja u bari, i to „pod svojim uslovima“. Ali, ako se pod vašim nadzorom mirno igra u vodi, izbeći će neprijatne posledice kao što su mokre noge, neće ulaziti na mesta koja su duboka, učiće da bude oprezan. Izbegavajući takvu vrstu igre, sve to ne može da nauči.

- Advertisement -

Šta dete uči iz barica?

● Barica pruža mogućnost da se nešto izmisli, sagradi ili istraži, što podstiče razvoj mašte i intelekta.
● Igra sa vodom može pomoći detetu da se reši nekih svojih frustracija, može da ima psihoterapeutsku ulogu (skakanje po barici i prskanje ili lupkanje grančicom po vodi).
● Barice su „nesvakidašnja“ pojava, a time i prava mala pustolovina, a deca jedva čekaju da u tako nešto „uskoče“.
● Za razliku od ostalih igračaka kod kuće, klinci sa vodom mogu svašta da rade, a to im je važno za razvoj. Napokon, dete ima nešto bez previše ograničenja i straha da će to da pocepa ili pokida.
● Barice su zadužene da uobičajene šetnje u prirodi učine zabavnijim i maštovitijim, a to svakako godi mališanima.
● Barica je edukativna: kroz nju može da se protrči, da se obiđe bez doticanja vode, da se preskače ako nije prevelika. To može da se uporedi sa užitkom penjanja po drveću: izazov = uzbuđenje. A usput se vežbaju i razne fizičke veštine i spretnost.
● U barici može svašta da se pronađe – na primer, kamenčić ili grančica. Pravo je umeće izvaditi ih pomoću neke druge grančice koja se nađe u blizini, ili grabuljicom za pesak. Odraslima to može da se čini dosadno, ali je deci zanimljivo – skoro kao vađenje školjke iz morske dubine.
● Po vodi može nešto da „plovi“: listići raznih vrsta, brodić od papira… Može i da se proučava smer u kojem će brodić da plovi, hoće li da potone ako se nakvasi, može li da nosi još koji kamenčić… a može i da se usmerava običnim duvanjem i organizuje trka. Dete će već da smisli odličnu taktiku!

Barica i pesak = idealna kombinacija

U kombinaciji sa peskom, voda dobija nove mogućnosti. Ako je barica nastala u parkiću, blizu bazena sa peskom – uh, koja radost… kreće gradnja kula, puteljaka, kolača svih vrsta… A kada to deci dosadi, jednostavno sve može da se pregazi, sravni sa zemljom, sruši – što je za njih pravo uživanje.

Što bi deca rekla: „Napokon nešto što može da se uništi a da mama ne viče na tebe, ili te ne upozorava da paziš kako se time igraš“. Niko ne voli da bude stalno kontrolisan. Deci treba nešto što mogu i da unište, pokvare, sruše… kako bi videla posledice tog čina. To je prirodna potreba dece, instinkt koji nema smisla pokušavati da se zauzda. Samo treba naći najbolji način da se iskaže. A barice su dušu dale za to!

Tekst: Ivančica Tarade

Izvor: Yu Mama

spot_img
spot_img

Najnovije

Nemir u Sokobanji: „Seksualni zlostavljač se vraća u školu“

Učenik sedmog razreda u Sokobanji gurao je šipku u analni otvor drugom učeniku, kažu izvori „Vremena“. Roditelji su uznemireni jer bi nasilnik mogao da se vrati u školsku klupu

Najbolji praznični filmovi za celu porodicu

Ovo je pravo vreme da se ušuškate sa svojim najmilijima, uživate u mirisima čaja i slatkiša, i provedete nezaboravne trenutke uz božićne filmove. 

Pužići s cimetom iz naučne kuhinje – recept iz Naučnog kuvara

Receptu za Pužiće s cimetom u knjizi koju je napisala Zorana Kurbalija Novičić, doktor bioloških nauka i mama troje dece, prethodi priča o tome kako je cimet – kora čudesnog drveta- stigla do nas. Da li ste znali da je u Kini, a zatim i u Egiptu, zapaženo je da se meso uvaljano u cimet sporije kvari?

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

Odlomak iz priručnika "Podrška roditelja u školovanju dece", pedagoškinje Jelene Holcer. 

Kako različiti žanrovi video igara utiču na decu?

Odlomak iz priručnika "Video igre bez stresa - Kako usmeriti decu da igraju odgovorno." 

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img