Baštovanstvo u školama u Holandiji – praktična nastava za celokupno zdravlje deteta

Obavezan deo nastave u školama u Holandiji jeste i učenje o prirodi i poljoprivredi kroz praktične aktivnosti

Prednost učenja kroz praksu i prave, primenjive primere, sigurno je najbolji način da deca zaista usvoje znanje. Primenjivanjem stečenog znanja i učenjem kroz praksu deca će lakše savladati gradivo, ali će i naučiti kako da sve to što nauče – zaista iskoriste.

Baštovanstvo u školama kao povod za fizičku aktivnost

Učenje o prirodi i poljoprivredi, odnosno o biljkama i čitavom procesu uzgajanja ima višestruke prednosti. Samim tim što vreme provode u bašti i vrtu – deca su fizički aktivna i redovno su na otvorenom i svežem vazduhu. Ovo doprinosi boljem zdravlju dece, fizičkoj snazi, ali pospešuje i imuni sistem, te omogućava bolju koncentraciju.

- Advertisement -

Zašto je spontano skakanje dobro za zdravlje dece


Pored fizičke aktivnosti, deca u Holandiji na „časovima baštovanstva“ uče sve o biljkama – kako se sade, koji je proces razvijanja, kako se održavaju biljke, ali i na koji način se plodovi beru, koriste… Na ovaj način deca se upoznaju sa čitavim procesom uzgajanja biljaka, ali i dela proizvodnje hrane.

Baštovanstvo u školama
Foto: Unsplash/Jonathan Kemper

Učenje o prirodi i međuljudskim odnosima

Kroz negovanje i uzgajanje biljaka, deca će lako savladati i neke veštine koje će im biti značajne i u drugim sferama života. Baštovanstvo doprinosi razvoju odgovornosti kod dece, ali i strpljenja i saradnje kada zajedno rade sa istim ciljem – da proizvedu nešto zdravo. Na ovaj način deca razvijaju dublje razumevanje za brigu o životnoj sredini i prirodi, ali i o međuljudskim odnosima i empatiji.

Uzgoj voća i povrća doprinosi zdravijim navikama u ishrani

Upravo entuzijazam oko uzgoja voća i povrća koje mogu kasnije da jedu može u velikoj meri doprineti uspostavljanju zdravih naika u ishrani kod dece. Ovo je svakako jedan od značajnijih aspekata ovakvog rada sa decom – jer se deca povezuju sa prirodom, sa biljkama i na kraju hranom koju jedu, a koju su sami, svojim rukama, stvorili!

dečak zaliva cveće baštovanstvo u školam u Holandijia
Foto: Unsplash/
Sandie Clarke

Kada deca znaju više o voću i povrću koje jede, kako se uzgaja i priprema, šta u sebi sadrži i na koji način utiče na naše zdravlje – sigurno je da će imati veću želju da se na taj način i hrani. Zdrave navike u ishrani su nešto što se uči, sa čim se niko nije rodio – ali svako ima priliku da usvoji, a jedan od boljih načina je upravo ovaj – kroz zanimljive aktivnosti u kolektivu.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Školama stigao dopis Ministarstva prosvete sa izmenom datuma za zaključivanje ocena

Taj rok je bio do 20. januara, odnosno do početka drugog polugodišta s obzirom na to da je prvo polugodište završeno ranije

VLADA USVOJILA UREDBU: Prosvetarima dva vanredna povećanja plate

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici uredbu koja predviđa dva vanredna povećanja plata prosvetnim radnicima, po pet odsto od 1. marta i 1. oktobra

Naši vodeći stručnjaci poručuju: Primarni izvor čestica PM 2,5 u Srbiji su termoelektrane

Novogodišnje praznike u Srbiji obeležio je do sada najgori period zagađenja vazduha ove sezone. Prekomerno zagađenje, a posebno česticama PM 2,5 koje su najopasnije po naše zdravlje, bilo je zabeleženo na gotovo svim mernim stanicama u zemlji.

Da li je gojaznost pogrešno medicinski definisana

Procenjuje se da u svetu živi više od milijardu ljudi sa gojaznošću, a lekovi na recept za gubljenje kilograma u velikoj su potražnji.

Studenti sa sindikatima dogovorili delovanje van granica blokada

Predstavnici studenata koji blokiraju fakultete na Univerzitetu u Novom Sadu dogovorili su na zajedničkom sastanku saradnju sa predstavnicima sindikata kojom bi se pritisci na vlast proširili i van granica blokada.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img