U Srbiji je od početka oktobra ove godine zaključno sa jučerašnjim danom, 29.decembrom, registrovano ukupno 707 slučajeva malih boginja, od kojih je 272 laboratorijski potvrđeno u Institutu Torlak

U Srbiji je od početka oktobra ove godine zaključno sa jučerašnjim danom, 29.decembrom, registrovano ukupno 707 slučajeva malih boginja, od kojih je 272 laboratorijski potvrđeno u Institutu Torlak, saopštio je Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
Najmlađa obolela osoba je dvomesečna beba, najstarija ima 60 godina, a najveći broj obolelih je u starosnim grupama mladim od pet i starijim od 30 godina, stoji u saopštenju.
Većina obolelih osoba (91%) je nevakcinisana, nepotpuno vakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa, a kako se navodi, od ukupnog broja obolelih (34%) je bilo hospitalizovano ili je hospitalizacija u toku.
Od težih komplikacija malih boginja registrovana je upala pluća kod 91 obolele osobe.
Iz “Batuta” podsećaju da je Klinika za infektivne i tropske bolesti u Beogradu u sredu 27.decembra prijavila smrt 30-godišnjeg muškarca iz Beograda koji nije bio vakcinisan što je, kako se navodi, prvi smrtni slučaj od malih boginja registrovan posle 20 godina u Srbiji.
Epidemija malih boginja na Kosovu i Metohiji sa većinskim srpskim i nealbanskim stanovništvom prijavljena je 23.oktobre ove godine i do petka 29. decembra godine na KiM je registrovano 269 obolelih osoba.
Od početka novembra epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji Beograda (183 obolela), Kraljeva (118 obolelih), Niša (82 obolela) i opštine Bujanovac (tri obolela), a od početka decembra i na teritoriji Smederevske Palanke (dva obolela) i opština Velika Plana (pet obolelih), Bojnik (14 obolelih) i Bor (tri obolela), saopštio je “Batut”.
Dodaje se da su slučajevi malih boginja registrovani i u Subotici, Preševu, Vranju, Novom Sadu, Kruševcu, Čačku, Užicu, Leskovcu, Šapcu, Negotinu, Vlasotincu i Rumi.
U saopštenju se podseća da su od 9.oktobra na snazi pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Srbije i da se u skladu sa predloženim merama “Batuta” intenzivno sprovodi vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih osoba uzrasta od 12 meseci do 14 godina.
Navodi se i da će “Batut” sa razvojem aktuelne epidemiološke situacije predlagati mere u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima, stručnim stavovima, preporukama SZO, iz kojih je proistekao i usvojeni plan odstranjivanja morbila u Srbiji.
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Kakva ishrana je najbolja za zdravlje? I šta o tome mogu da nas nauče drevni narodi?
Nutricionisti su dugo polemisali postoji li optimalan način ishrane kojeg bi ljudi trebalo da se pridržavaju danas. Nedavno istraživanje donelo je zaokret pokazavši da po svoj prilici ne postoji jedinstveni...
Doktori u Tiršovoj savetuju: Izbegavajte kolektiv
Dr Snežana Rsovac, pulmolog na Dečjoj klinici u Tiršovoj navodi da je povećan broj pacijenata sa simptomima sličnom gripu i respiratornim infekcijama, a među njima je, kako kaže, najviše dece...
Naučnici: Ovo je najbolji lek za svaku prehladu
Nemački naučnici otkrili su način na koji san popravlja sposobnost organizma da se bori protiv protiv prehlade. San, izgleda, jača sposobnost određenih imunih ćelija tako što poboljšava njihove izglede da...
Sve je više bolesne dece
Autor: Mirjana Čekerevac Prvi preliminarni rezultati iz naučno-medicinske studije o učestalosti malignih oboljenja kod dece od jedne do 18 godina, urađene na osnovu istraživanja u saradnji s Institutom „Milan Jovanović Batut”,...
Nema komentara.