Beba vođa dohrane je sve popularniji termin među roditeljima, a evo o čemu se tu tačno radi i kako započeti sa ovom metodom.
Beba vođa dohrane je sve popularniji termin među roditeljima, a evo o čemu se tu tačno radi.
BLW (eng. baby-led weaning – beba vođa dohrane) je skraćenica za ovaj fenomen, a odnosi se na to da treba da zaboravite pravljenje kaša i korišćenje kašika za hranjenje bebe – već jednostavno treba da pustite bebu da se sama hrani. Kao i tradicionalno uvođenje čvrste hrane u ishranu beba, pogodno je da se primenjuje već od šest meseci.
Mnogi roditelji prate BLW, a da o tome i ne razmišljaju. Ovo se posebno odnosi na drugo i svako sledeće dete. Bebe vole da kopiraju stariju braću i sestre. Često pokušavaju da uzmu hranu sa tanjura druge dece, rado se hrane kao što to rade i njihov stariji brat ili sestra.
Kako započeti sa metodom ”beba vođa dohrane”?
Ako želite da probate ovu metodu, ponudite svojoj bebi veliki izbor hranljivih namirnica koje mogu da se jedu prstima – a koje odgovaraju uzrastu deteta. Najbolje vreme za to je kada vi i vaša porodica jedete. To je sjajan način da vam se dete pridruži tokom obroka.
Najlakša hrana za prste za bebe je ona koja je u obliku čipsa ili ima prirodnu dršku, poput kuvanog brokolija. To je zato što kada beba prvi put proba čvrstu hranu, još uvek nije razvila veštinu držanja hrane između prstiju – što omogućava detetu da drži hranu između palca i kažiprsta. Ova veština se postepeno razvija u narednih nekoliko meseci. U peridou kada tek počinjete da uvodite bebi čvrstu hranu, ona samo može da stisne hranu u pesnicama.
U početku se vaša beba može samo igrati sa hranom. Može pesnicom hvatati komade hrane i početi da ih sisa.
Koje su prednosti metode “beba vođa dohrane”?
BLW pruža bebama šansu da same istražuju hranu. To znači da se mogu nositi s različitim teksturama hrane od početka uvođenja čvrstih namirnica.
Roditelji koji su probali BLW metodu uglavnom su jako ”strastveni” oko njenih prednosti. Tako bebe mogu jesti različite namirnice. Iako ima dosta anegdotskih dokaza o prednostima BLW-a, nije urađeno mnogo formalnih istraživanja.
Međutim, jedno istraživanje je otkrilo da bebe kojima je dozvoljeno da se same hrane od početka uvođenja čvrste hrane imaju veću verovatnoću da:
- se što ranije pridruže porodičnim obrocima
- jedu širok spektar namirnica (koje jede i ostatak porodice) ranije.
Druga studija je otkrila da BLW podstiče bebe da biraju zdraviju hranu, koja bi ih mogla zaštititi od gojaznosti kasnije u detinjstvu.
Važno je da bebi dajete hranu u obliku mekanih komadića kako bi mogla da je žvaće. Bebe kojima se kasnije daje čvrsta hrana, nakon navršenih 10 meseci, verovatnije će je odbaciti. Smatra se da su bebe manje otvorene za isprobavanje novih tekstura i ukusa kako rastu.
BLW će vam takođe uštedeti i vreme za pripremu obroka. Nećete morati da trošite vreme na pravljenje kaša ili pirea.
Postoje li negativni uticaji kada je u pitanju BLW?
Moramo da se složimo da je ovakav proces ishrane bebe prilično neuredan i da proizvodi puno otpadaka – budući da može da se desi da većina hrane vaše bebe završi na podu.
Bebama će možda biti teško da žvaću neku hranu, kao što je kuvano meso, koje je dobar izvor gvožđa. Od šest meseci beba zahteva gvožđe iz hrane, jer samo mleko (bilo majčino ili adaptirano) neće pružiti dovoljne količine.
Zvanični savet je da bebi dobro izmeljate ili izmiksate hranu na početku uvođenja nemlečne ishrane, kao i hranu za prste (eng. finger food). Ministarstvo zdravlja, Evropska unija i Svetska zdravstvena organizacija preporučuju ovo.
Nutricionisti takođe misle da je važno da date bebi hranu različite teksture, koja uključuje i dobro izmrvljenu hranu kao i hranu za prste.
Činjenica da bebe mogu da upravljaju svojom ishranom i da kontrolišu količinu hrane koju pojedu i da je pomeraju u zadnji deo usta kada su spremne – znači da je rizik od gušenja minimalan u slučaju BLW-a.
Zapamtite da bebe nikada ne smeju biti same kada jedu!
Važno je da bebi ponuditi meku hranu i da izbegavate tvrde delove, poput delova sirove jabuke – sve dok beba ne dostigne određeni uzrast.
Brokoli za bebe i decu – najukusniji i najzdraviji recepti za mališane!
Bez obzira da li se jede sirov ili kuvan, brokoli daje vašem telu obilje hranljivih materija i vitamina koji vas štite od raznih bolesti.
Njihov nedostatak može imati doživotne posledice: Ovo su namirnice koje vaša beba mora da jede!
Ishrana deteta u prve dve godine je najvažnija kako za razvoj mozga, tako i za njegovo buduće zdravlje. Evo što mu sve je sve potrebno.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.