Nedavno su naučnici utvrdili da bebe u majčinom stomaku mogu da prepoznaju spoljne senke, oblike, lica koja će kasnije susresti u životu. To potvrđuju i njihova česta pokretanja.

Piše: Jasmina Vujnović Milošević
Samo začeće i razvoj deteta u majčinoj utrobi predstavljaju pravo čudo života. O tome šta se dešava sa bebom dok je u majčinom stomaku raspravlja se vekovima.
Način i brzina kojom se fetus razvija zadivljuju. Zadivljuju i rezultati do kojih se došlo zahvaljujući razvoju nauke i tehnike. Snimci beba u majčinoj utrobi otkrili su brojne nepoznanice.
O prenatalnom sluhu dosta se govori, a i u našoj zemlji dat je izuzetan značaj tim istraživanjima. Utvrđeno je da se sluh razvija vrlo rano u prenatalnom periodu. Zato je majkama i savetovano da slušaju vedru i umirujuću muziku, jer ona poboljšava rast fetusa.
Nedavno su naučnici utvrdili da bebe u stomaku mogu da prepoznaju spoljne senke, oblike, lica koja će kasnije susresti u životu. To potvrđuju i njihova česta pokretanja.
Profesor Vinsent Rid sa Univerziteta u Lankasteru koji predvodi ta istraživanja kaže: „U studiji smo pokazali da bebe pomeraju glavu u pravcu onoga što ih interesuje. Zaključili smo da radije gledaju u lica osoba koja su u njihovoj blizini nego u neki drugi stimulans ili izvor svetlosti. Sada pouzdano znamo da dete u majčinoj utrobi jasno raspoznaje oblike i bira tačno one koji mu odgovaraju.”
Priča o fetusu i njegovom razvoju polako se nadopunjuje. Ono što majke instinktivno znaju ‒ sada potvrđuje i nauka. Naučnici zato napominju da trudnice treba da obrate pažnju i na sredinu u kojoj će se kretati i živeti jer i okruženje utiče na razvoj bebe.
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.