Dečji kulturni centar Beograda omogućiće mladima od 15 do 18 godina besplatni letnji program, kako bi kvalitetno proveli svoje slobodno vreme tokom letnjeg raspusta.
U junu, julu i avgustu na raspolaganju su im radionice „Kultura slobodnog vremena za mlade”, koje će im pomoći da razviju svoje kreativne sposobnosti i celokupnu ličnost. Kompletan projekat će biti predstavljen na izložbi u septembru u Galeriji DKCB-a.
Mladi će imati priliku da pohađaju radionice animiranog filma, kaligrafije, stripa i karikature, kao i priliku da se upoznaju sa likovnim tehnikama i ilustracijama koncepta arta i stripa.
Detaljnije o programu i terminima radionica na sajtu www.dkcb.rs ili putem telefona 011/3242-011. Svi zainteresovani moraju se obavezno prijaviti.
Radionica animiranog filma:
Mladi kroz praktičan rad u trajanju od 5 radionica, (1 radionica traje 2 časa odnosno 90 minuta), uče osnove animacije, kako nastaje animirani film, koja je razlika između animiranog i igranog filma, razlika između klasične i kompjuterske animacije, glavne tehnike u korišćenju animiranog filma ,šta je 2D a šta 3D animacija, primena animacije u filmu, advertajzingu, video spotu, web tehnologijama.
II deo se sastoji od dve radionice, odnosi se na crtanu animaciju i upoznavanje sa PRAKSINOSKOPOM.(Igračka filma sa pokretnim crtežima u obliku doboša kroz čije proreze mogu da se pogledaju crteži okretanjem doboša na ravnoj ploči).Polaznici radionice će moći da pogledaju bez montaže i postprodukcije svoj prvi animirani rad koji predstavlja ciklični pokret- pokret koji se ponavlja.
III deo se sastoji od tri radionice, takođe se odnosi na crtanu animaciju i pravljenje svog prvog mini filma pomoću FLIP-BOOKa ili džepnog bioskopa.
Polaznici će moći da na 50-60 listova velicine 8 x12 cm nacrtaju i ožive
svoje junake koristeći svetleći sto od klirita namenjen samo za izradu crtanih filmova i time upoznaju tehniku koja se koristila u svim klasičnim delima animiranog filma (W. Disney, Tex Avery, b raća Flajšer i mnogi drugi).
Broj polaznika: 10 učenika
Vodi: Marija Milanović Lazarevski
Umetnost kaligrafije:
U petodnevnom druženju deca i mladi upoznali bi spektar umetnosti kaligrafije kroz kratka predavanja i prezentacije, njene varijetete danas. Fokus je na učenju osnovih kaligrafskih principa. Polaznici radionice će nakon upoznavanja imati mogućnosti izbora na kojem pismu će ih primenjivati. Upoznaće i koje umetnosti se lepo nadopunjuju i iste imati priliku da primenjuju u svojim radovima. Krajnji ishod radionice su završni radovi polaznika.
Broj polaznika: 20 učesnika
Vodi: Silvana Ručnov
Izrada keramičkih posuda na grnčarskom točku i oslikavanje zemljanim bojama
U Ateljeu za primenjenu umetnost, mladi bi istraživali i radili na formiranju estetskih kriterijuma u sagledavanju prostornih formi, kroz izradu upotrebnih posuda „iz ruke” i na grnčarskom točku po uzoru na unikatne stare posude, kako bi im se približila specifična estetika i istorija keramičkih posuda. Kroz rad i razgovor sa pedagozima DKCB, učesnici projekta bi tokom radionica, upoznavali materijal i tehnike izrade posudne keramike. Projekat prvenstveno ima za cilj da podigne svest kod učenika o sopstvenoj kulturnoj baštini i tradicionalnim zanatima koji su predstavljali odraz viševekovne tradicije u selu i gradu, a danas iščezavaju zbog savremenog tehnološkog razvoja i masovne robne proizvodnje.
Broj polaznika: 10 učesnika
Vodi: Aleksandra Grbović
Radionica stripa i karikature
Ideja je da se mladi oprobaju u formi kaiša (krtka forma stripa), jer je to najbolji način da pokažu svoje umeće, jer ih mnogo komplikovanije forme stripa često demotivišu. Poseban značaj ove radionice je u tome što je strip idealan medij koji pomaže adolescentima da se kroz vizuelno-satiričnu formu suoče sa odrastanjem i prevaziđu krizne godine (akutne i razvojno-psihološke probleme u procesu samorealizacije ličnosti).
Broj polaznika: 15 učesnika
Vodi: Mileta Miloradović
Upoznajmo likovne tehnike
(crtež olovkom, suvi pastel, uljani pastel, akvarel, gvaš..
Da bi mladi iskazali svoja zapažanja i zamisli kroz likovno delo, prvo će biti u prilici da se upoznaju sa pažljivo odabranim primerima iz istorije umetnosti, a nakon prezentacije sledi praktična primena. Vrsta materijala i način njegove primene uticaće na uobličavanje likovnog izraza. Zavisno od tehnike i postupka u obradi materijala nastaju crteži olovkom, tušem i perom, i slike rađene akvarel, gvaš ili pastel tehnikom . Cilj ovog programa je da mladima omogućimo da kreativno i kvalitetno provedu letnji raspust u Beogradu i da prostoru ateljea prepoznaju sklonost i razviju interesovanje za likovnim izražavanjem.
Broj polaznika: 20 učesnika
Vode: Katarina Bulajić Pavlović i Lidija Seničar
Radionica ilustracije, koncept arta i stripa
Ideja je da radionica stripa, ilustracije i koncep arta okupi ne samo autore stasale u školi, već i sve one koji su raznim spletovima okolnosti, ušli u svet stripa. Stvaranje stripa je uvek bio i ostaće, usamljenički posao, gde je čovek upućen samo na svoje sposobnosti, svoj talenat, znanje i maštu. Zato je i zrelim stvaraocima, jednako kao i mladim početnicima, potrebno da sa sebi sličnima tu svoju strast podele, razmene iskustva, pokažu i vide radove u nastajanju, jer u stripu nema šta drugo da se radi, sem da se crta. Ta jednostavna rečenica, krije nešto veoma kompleksno, a to je široko i sveobuhvatno znanje. Da bi se napravio strip ne treba ni mnogo ljudi, ni novca. Dovoljan je jedan i samo jedan čovek, nešto papira, olovka, tuš, boje, četkice i pera, jer strip pruža njegovom stvaraocu toliku slobodu i moć, zahteva veliko znanje, snagu, odlučnost, istrajnost i odgovornost. Mladi će imati priliku da se oprobaju u ovoj zahtevnoj disciplini.
Broj polaznika: 25 učesnika