Lekari i kuvari se nadaju da će ovaj program doprineti velikoj promeni načina na koji lekari govore svojim pacijentima o ishrani, budući da su bolesti koje izazivaju loše prehrambene navike u stalnom porastu.

Između predavanja iz anatomije i biohemije, američki studenti medicine sada uče kako da dinstaju i začinjavaju, praveći domaća kuvana jela, piše sajt Quartz.com.
U Medicinskoj školi na univerzitetu u Tulanu (Luizijana), od 2012. godine uči se kuvanje na prvoj i drugoj godini studija. To je prvi medicinski fakultet u zemlji koji je uposlio kuvara kao redovnog profesora.
U međuvremenu je još šesnaest medicinskih fakulteta ubacilo kuvanje u program, a sertifikat za kulinarsku medicinu sve je popularniji među lekarima, farmaceutima, medicinskim sestrama i nutricionistima.
Ovaj program je razvijen u saradnji sa kulinarskom školom “Džonson i Vels” i pomaže lekarima da svojim pacijentima pružaju prave zdravstvene savete. Umesto sterilnih nutricionističkih preporuka, lekari koji prođu kroz ovaj program mogu pacijentima da preporučuju konkretna jela i načine pripreme. Program se temelji na načelima Mediteranske ishrane, prilagođene specifičnim bolestima i potrebama pacijenata.
Lekari i kuvari se nadaju da će ovaj program doprineti velikoj promeni načina na koji lekari govore svojim pacijentima o ishrani, budući da su bolesti koje izazivaju loše prehrambene navike u stalnom porastu. Trenutno, manje od polovne lekara opšte prakse u SAD nudi savete o ishrani, fizičkoj aktivnosti i kontrolisanju težine.
Prvi rezultati ovog programa pokazali su da su studenti koji su ga pohađali ne samo kvalitetnije savetovali pacijente, već su i sami počeli zdravije da se hrane. Njegovi tvorci predviđaju budućnost u kojoj će poseta lekaru uključivati i razmenu recepata, možda čak – i prepisivanje određenih namirnica na recept.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Samo polovina dece u Srbiji jede voće: Istraživanja pokazala poražavajuće rezultate
Samo polovina dece u Srbiji svaki dan jede voće i povrće, pokazalo je...
Zašto treba da dajete deci med svaki dan?
Kada možete početi da dajete deci med? Med je hranljiv, ali decu treba upoznati sa njim tek nakon što napune godinu dana. Med je prirodni zaslađivač i zbog toga...
Smrtonosno mleko – kap po kap vodi pravo u smrt. Ko to tamo laže?
Piše: Zoran Vujčić, redovni profesor na katedri za biohemiju Hemijskog fakulteta u Beogradu Mleko je ubica. U njemu se nalazi smrtonosni protein kazein. U njemu je aflatoksin. U njemu su...
Kako da znamo da smo odabrali zdravu užinu za naše najmlađe?
Nije tajna da svaka majka za svoje dete želi samo ono najbolje i najkvalitetnije. Pogotovo kada su deca u najranijem periodu razvoja, roditelji nastoje da im obezbede što prirodnije materijale...
Nema komentara.