Bukmarkić: Značaj čitanja za razvoj i preporuke knjiga za decu

Pročitajte zašto je čitanje važno za razvoj. Razgovor sa Bukmarkićem i preporuke knjiga za decu.

Nema sumnje da je čitanje temelj intelektualnog i emocionalnog razvoja, kreativnosti i mašte kod dece. Čitanje u ranom uzrastu ne samo da bogati vokabular, već budi radoznalost i doprinosi razvoju kritičkog mišljenja. U današnjem digitalnom dobu, knjige za decu se suočavaju sa ozbiljnom konkurencijom jer deca imaju pristup mnogobrojnim privlačnim opcijama za provođenje slobodnog vremena.

 

- Advertisement -

Uzimajući u obzir važnost čitanja, istraživali smo kako je nabolje promovisati čitanje i kako podsticati ljubav prema knjizi kod dece i mladih. O tome smo razgovarali sa Markom Kovačević, na instagramu poznatijem kao Bukmarkić koji je svoju ljubav prema knjigama pretvorio u inspirativnu platformu koja povezuje ljubitelje savremene književnosti i broji skoro 10 hiljada pratilaca. 

 

Marko je sa nama podelio svoja iskustva, preporuke i stavove o važnosti razvijanja čitalačkih navika kod najmlađih.

 

Koja je prva knjiga koju si pročitao, je l se sećaš? Koliko si godina imao tada?

 

Ne mogu tačno da se setim koja je prva knjiga koju sam pročitao, ali mislim da je prvi roman koji sam kupio kao dete bila dečija verzija Robina Huda. Jako sam voleo priču o njemu i mislim da je moguće to prva knjiga koju sam pročitao kada sam imao možda nekih 7, 8 godina. Bilo je dečije izdanje knjige ali je prva knjiga koju se sećam da sam posedovao a da nije bila slikovnica. I dalje je negde imam.

- Advertisement -

 

Koliko si knjiga pročitao do danas? 😀

 

Nemam tu informaciju jer nikada nisam vodio evidenciju. Dosta knjiga sam pročitao i za vreme fakulteta jer mi je fokus bio na engleskoj književnosti – tek sam pre nekoliko godina počeo da vodim evidenciju preko aplikacije GoodReads i to dodajem romane koje sam pročitao. Za sada tu imam negde oko 350 naslova, uključujući i one koje sam pročitao davno a naknadno ubacio, ali verujem da je broj nešto malo veći.

 

Koje su knjige obeležile tvoje detinjstvo i kako su uticale na tebe?

 

To su bili definitivno romani o Hariju Poteru. Uvek sam voleo da čitam i knjige su mi bile jako zanimljive, ali mislim da sam tek of Harija Potera baš počeo da volim da čitam i da uživam u novim pričama. Ovi romani su me pre svega zaista pripremili za život jer su poruke u tom serijalu zaista bitne ako znate da ih nađete i razumete, ali su svakako uticali i na moju ljubav prema knjigama.

- Advertisement -

 

Kako smatraš da se mogu najbolje podsticati čitalačke navike kod dece i mladih u današnjem digitalnom dobu?

 

Jako je teško podsticati čitalačke navike u eri kratkih sadržaja. I mi odrasli smo već počeli da gubimo fokus; mlađim generacijama koji odrastaju uz kratke i brze sadržaje je još teže da se fokusiraju na, recimo, roman. Mislim da je jako bitno da oni pre svega pronađu žanr koji ih zanima, mislim da je to ujedno i razlog velike popularnosti serijala knjiga iz epske fantastike. Fantastika kao takva, i svetovi u kojima su ove priče smeštene mogu mlađima biti jako zanimljive, pa bih definitivno počeo odatle.

 

Šta misliš o ulozi društvenih mreža u promovisanju čitalačkih navika kod dece?

 

Strava je što postoji taj trend da se književnost promoviše na društvenim mrežama, jer zaista dobra knjiga može doći do bilo koga. U poslednjih nekoliko godina je promovisanje književnosti mladima preko TikToka izuzetno popularno, pa zato u knjižarama možemo da vidimo BookTok liste, i meni je to odlično. Svako dete može da pronađe ono što ga potencijalno zanima i da malo eksperimentiše sa žanrovima i naslovima, i verujem da će stvoriti ljubav prema čitanju kod dece. 

 

Nažalost, averziju prema književnosti stvaraju lektire u osnovnoj i srednjoj školi – one su ostale skoro identične kao pre 20 godina, a prosto su se generacije promenile. Svakako da bi decu trebalo edukovati o klasicima književnosti, ali se ljubav prema čitanju stvara na drugačiji način.

 

Kako je nastala ideja za tvoj Bukmarkić i kakvu ulogu on igra u promovisanju čitanja među mlađom publikom?

 

Nastala je jer sam želeo da pišem o nečemu, i da imam svoj blog, i onda je nekako prirodno došlo da to bude blog o književnosti i knjigama koje sam pročitao. Prvo je nastala ideja da se stvori portal o književnosti, a zatim moj lični čitalački dnevnik. Nekako se to spojilo, pa je nastao Bukmarkić. Trenutno ne postoji blog, jer mi je publika prvenstveno na Instagramu, i tu sam se fokusirao. Iako mi je publika uglavnom odrasla, ima dosta tinejdžera i dece – jednom sam čak pozvan da dam intervju za jedan školski časopis jedne škole u Čačku jer su deca tražila da se uradi intervju sa mnom. To mi je bilo baš super jer do tad nisam znao da i mlađi prate šta čitam i šta preporučujem.

 

Da li više voliš elektronske ili štampane knjige?

Definitivno štampane, elektronske knjige jako retko čitam.

 

Koje knjige bi preporučio deci osnovnoškolskog uzrasta koja sada žele da uđu u svet knjiga?

 

Hari Poter mi je apsolutno uvek preporuka, ali ovog puta ću preporučiti bilo koji serijal fantastike jer tinejdžerima i deci može biti super. Izdavačka kuća Urban Reads izdaje uglavnom knjige iz YA žanra (young adult) i sve što prevedu i izdaju je super za klince. Takođe, dosta su šarenoliki sa naslovima i verujem da će naći ono što ih zanima i interesuje. Bilo je njihovih naslova koje sam ja isto baš zavoleo, kao što su na primer Nakaradno kraljevstvo (serijal od dve knjige Li Bardugo) ili bilo koji roman Džona Grina koga i ja jako volim a prvenstveno je pisac za tinejdžere.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img