Čajevi za decu: Koji čajevi su bezbedni za mališane?

Sa malom decom ćete morati da razmislite o nekoliko stvari pre nego što stavite bilo koju vrećicu čaja u šolju. Evo šta treba da znate o odabiru i pripremi čajeva za mališane.
cajevi za decu
Čajevi za decu ne treba da sadrže kofein. Foto: Freepik

Vaše dete se prehladilo i požurili ste da ga ponudite toplim čajem. Topao napitak sigurno može ublažiti kašalj, šmrcanje i upalu grla – a pritom ste sigurni da koristite potpuno prirodno sredstvo.

Ipak, sa malom decom ćete morati da razmislite o nekoliko stvari pre nego što stavite bilo koju vrećicu čaja u šolju. Evo šta treba da znate o odabiru i pripremi čajeva za mališane.

- Advertisement -

Da li je sigurno dati mališanu čaj?

Kada razmišljate o različitim čajevima koje ćete dati svom detetu, prvo i najvažnije jeste da pogledate listu sastojaka. Mnogi čajevi – naročito sorte crnih i zelenih čajeva – sadrže kofein.

Kofein, kao stimulans, ne preporučuje se u bilo kojoj količini deci mlađoj od 12 godina. Može da izazove bilo šta od problema sa spavanjem i nervoze do problema sa povećanim izlaskom urina i smanjenim nivoom natrijuma/kalijuma.

Biljni čajevi se prave od lišća, korena i semena biljaka. Obično ne sadrže kofein. Možete ih kupiti pojedinačno kao čaj od rastresitog lišća ili u vrećicama. Čajevi u vrećicama često uključuju više vrsta biljaka, zbog čega je važno pažljivo pogledati listu sastojaka.

Neke biljke, poput kamilice, smatraju se sigurnim za novorođenčad i malu decu. Druge poput crvene deteline opasne su ili su u “sivoj zoni“. Čitajte etikete da biste znali šta sve vaše dete pijucka.

Još jedna briga je alergija. Neki ljudi, uključujući decu, mogu biti alergični na bilje u čaju.

- Advertisement -

Znaci alergijske reakcije uključuju probleme sa disanjem i oticanje grla, usana, jezika i lica. Ako sumnjate na moguću alergijsku reakciju ili imate drugih nedoumica u ovom području, obratite se lekaru svog deteta.

Generalno, nema puno istraživanja o tome kako lekovito bilje ili čajevi utiču na malu decu. Čak i oni koji se generalno smatraju „bezbednim“ mogu stupiti u interakciju sa lekovima koje vaše dete eventualno uzima ili sa medicinskim stanjem koje može imati. Zato uvek proverite sa pedijatrom.

Najbolji čajevi za decu

Čajevi koji sadrže sledeće sastojke uglavnom su bezbedni za decu:

 

  • kamilica
  • komorač
  • đumbir
  • nana

Ovo je pod pretpostavkom da vaše dete nema zdravstvenih problema, poput bolesti jetre ili bubrega.

Kamilica se smatra umirujućom biljkom, a među ostalim blagodatima može imati i antiinflamatorna i antispazmodična svojstva (protiv grčeva). Obratite pažnju: vaše dete može biti osetljivo ili čak alergično na kamilicu ako ima problema sa ambrozijom, hrizantemom ili drugim sličnim biljkama iz porodice Compositae (glavočike).

- Advertisement -

Komorač se tradicionalno koristi za pomoć kod želudačnih tegoba poput bolova u stomaku, gasova i nadutosti ili čak kolika. Takođe može imati koristi za gornje disajne puteve tokom napada prehlade i kašlja. Ali pazite: sam koren ima snažan ukus sličan crnom sladiću koji deca u početku možda ne vole.

Čaj od đumbira ima antiinflamatorna svojstva i često ga hvale zbog svoje sposobnosti da pomogne varenju i olakša mučninu. Pored toga, ova biljka može pomoći u cirkulaciji i zagušenju disajnih puteva. Ima začinjen ukus koji se deci može svideti, a možda i ne. Opet, iako je istraživanje ograničeno, trenutne informacije pokazuju da je đumbir siguran za decu. Međutim, previše đumbira, naročito ako je jako pripremljen, može da izazove gorušicu.

Matičnjak je takođe veoma lekovita biljka. Njegove moguće prednosti uključuju pomoć kod problema sa spavanjem i anksioznosti. Matičnjak takođe može imati antivirusna svojstva, što čini dobar gutljaj tokom sezone prehlade i kašlja. U jednoj studiji istraživači su kombinovali matičnjak sa korenom valerijane kako bi pomogli maloj deci sa nemirom i problemima sa spavanjem. Zaključili su da su ove biljke efikasne i da ih dobro podnose čak i mala deca. Ipak, najpre proverite sa pedijatrom da li je baš dobra ideja da mala deca koriste matičnjak.

Nana može pomoći u bilo čemu, od uznemirenog stomaka (razdražljivo crevo, kolike i mučnina) i stresa do začepljenja nosa i suzbijanja kašlja. Stoga, preporučuje se da ovaj čaj dajete svom detetu uveče, kako biste mu pomogli da se odmori od prehlade. Pored toga ima veoma osvežavajući ukus.

 

Tamara Nikoličić
dipl. biolog i master prof. biologije

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Automobil teško povredio studentkinju na blokadi, vozač identifikovan i pronađen

Kako je naknadno saopštio MUP, policijski službenici Policijske uprave za grad Beograd identifikovali su i pronašli vozača M. P. (1987) koji je, kako se sumnja, danas oko podneva, automobilom „ford fokus karavan“, udario dvadesetogodišnju devojku, na uglu ulica Ruzveltove i Кraljice Marije.

Školama stigao dopis Ministarstva prosvete sa izmenom datuma za zaključivanje ocena

Taj rok je bio do 20. januara, odnosno do početka drugog polugodišta s obzirom na to da je prvo polugodište završeno ranije

VLADA USVOJILA UREDBU: Prosvetarima dva vanredna povećanja plate

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici uredbu koja predviđa dva vanredna povećanja plata prosvetnim radnicima, po pet odsto od 1. marta i 1. oktobra

Naši vodeći stručnjaci poručuju: Primarni izvor čestica PM 2,5 u Srbiji su termoelektrane

Novogodišnje praznike u Srbiji obeležio je do sada najgori period zagađenja vazduha ove sezone. Prekomerno zagađenje, a posebno česticama PM 2,5 koje su najopasnije po naše zdravlje, bilo je zabeleženo na gotovo svim mernim stanicama u zemlji.

Da li je gojaznost pogrešno medicinski definisana

Procenjuje se da u svetu živi više od milijardu ljudi sa gojaznošću, a lekovi na recept za gubljenje kilograma u velikoj su potražnji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img