Mikrobi koji žive u našim crevima i na našoj koži evoluirali su zajedno sa ljudima i igraju važnu ulogu u varenju, metabolizmu i imunitetu. Međutim, sve više carskih rezova, antibiotika i adaptiranog mleka u poslednjim decenijama za posledicu imaju sve više astme, autoimunih bolesti i gojaznosti.
Naučnici iz Medicinskog centra Langon pri njujorškom univerzitetu objavili su 15. juna studiju koja dokazuje da carski rez, antibiotici i hranjenje bebe mlečnom formulom smanjuju bogatstvo crevne flore kod beba u prvoj godini.
„Naši rezultati dokazuju da moderne prakse menjaju mikrobiom bebe tokom pve godine života,“ kaže profesor Martin Blejzer iz Medicinske škole njujorškog univerziteta. „Ostaje pitanje, da li su posledice po imunitet i metabolizam doživotne?“
Naučnici su tokom istraživanja prikupili više od 1.000 uzoraka stolice od 43 bebe, upoređujući one beba rođenih vaginalnim putem sa uzorcima uzetim od beba rođenim carskim rezom. Koristeći milione delova DNK različitih crevnih bakterijskih vrsta, utvrđivali su mikrobiom svake bebe i uticaj antibiotika i ishrane adaptiranim mlekom na njegov sastav tokom prve dve godine života.
Zaključak naučnika je da od pomenutih faktora ne zavisi samo raznovrsnost crevne flore, već i to koja bakterijska vrsta će dominirati.
Naučnike je iznenadilo to što su bebe rođene carskim rezom zapravo imale raznovrsniju crevnu floru u prvim nedeljama nakon rođenja. Međutim, kod njih bi brzo došlo do smanjenja raznovrsnosti bakterijskih vrsta i tako bi ostalo do kraja druge godine.
Lečenje beba antibioticima značajno je smanjilo bogatstvo crevne flore nakon rođenja, isti efekat imalo je i davanje bebama mlečne formule.
Kod beba rođenih carskim rezom nije došlo ni do uobičajenog „sazrevanja“ crevne flore u uzrastu od šestog meseca do navršene druge godine.Kao jedno od mogućih rešenja za loše posledice ovih praksi, koautorka studije objavljene u časopisu Nejčr Medisin, dr Marija Glorija Domingez, predlaže premazivanje novorođenčadi rođene carskim rezom – majčinom amniotskom tečnošću koja, kako je istraživanje pokazalo, kod bebe stvara sličan bakterijski omotač kao kod beba rođenih vaginalno.
Priredila: Jovana Papan
Izvor: Sajens dejli