Za početak treba otkriti šta decu navodi da rade ono što zabrinjava i nervira roditelje
Većina dece mlađe od šest godina ima neku ružnu naviku poput sisanja palca, grickanja noktiju i čupkanja kose, što je, objašnjava Žana Erdeljan, psiholog Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo“ u Novom Sadu, sasvim normalna pojava.
– Mališani nisu ni svesni svojih ružnih navika, pa ne mogu ni da ih se oslobode bez pomoći odraslih, prvenstveno roditelja. Za početak treba otkriti šta decu navodi da rade ono što zabrinjava i nervira roditelje – objašnjava Žana Erdeljan.
Sisanje palca
Zahvaljujući ultrazvučnim snimcima, pouzdano se zna da bebe sisaju palac još u majčinom stomaku. Ovu naviku većina njih zadržava do šestog meseca jer ih na nju navodi nagon za sisanjem, ali ima dece koja ne uspevaju da prevaziđu ovu fazu. Ona do druge godine sisaju palac kad su gladna, uplašena i umorna i kada im je dosadno, ali ako se ova loša navika ne izgubi do četvrtog rođendana, treba potražiti stručnu pomoć. Najvažnije je utvrditi da li dete to radi zato što je nesigurno, uznemireno ili uplašeno.
– Problem je često posledica grešaka u vaspitanju i pogrešnog pristupa mališanima. Prezaštićeno dete nad kojim roditelji neprekidno bdiju i ne dozvoljavaju mu da išta učini samo zaključuju da je „dobro biti beba“ – objašnjava naša sagovornica i naglašava da opomene, pretnje, kazne i ponižavanje ne pomažu, naročito ako roditelji to rade pred nekim.
Naročito je kontraproduktivno mazanje prsta ljutom paprikom, gorkim, slanim i kiselim namirnicama i preparatima koji dete treba da odviknu od sisanja palca. Znatno je korisnije da se utvrdi zašto dete to radi i da mu se, u skladu s uzrokom, pomogne.
– Ako dete sisa palac zato što mu je dosadno, uposlite mu ručice, bilo igrom bilo nekim poslićem, a ako to radi zato što je nesigurno, pružite mu veću emocionalnu podršku.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Biljana Vasić: Eksterno blamiranje – i kako sam prvi put u životu dobila dvojku u školi u kojoj radim!
Najviši nivo provere za prosvetnog radnika je eksterna evaluacija. Kod nas sve mora da se zove napadno pametno i sa stranim prizvukom i oduvek se pitam zašto se nisu krstili...
Dr Vladimir Đurić: Kad na kasi vidiš nekoga sa 3 Kinder jajeta u korpi ko je shvatio istine važnije od svih
Da mi popravi dan... Da se nasmešim... I da znam... I koliko unuka ima... I koji je dan u nedelji... Tri puta kinder jaje... Tri puta haribo medvedici... Tri puta...
Dr Danijela Budiša Ubović: Šta ako smo bili “upotrebljeno dete”?
Dete će pristati na sve da bi se povezalo sa roditeljima. Ako je jedini način povezivanja služenje njihovim potrebama, i to je prihvatljivo. Jer je povezanost važna za opstanak, kao...
Dr Vladimir Đurić: Neki ljudi će kasniti samo kod nas, a nikad na aerodrom – i to dosta govori o njima!
Aerodromi nemaju nikakav problem sa ljudima koji kasne. Niti ih zanimaju njihovi razlozi, objašnjenja i alibiji… Niti to kakvi su oni kao ljudi, kakve su im crte ličnosti i navike....
Nema komentara.