Da li bebina stolica otkriva buduću inteligenciju deteta?

Nova studija objavljena u časopisu Biološka psihijatrija proučavala je vezu crevne flore i mozga kod beba, sa ciljem da se otkrije postoji li njen uticaj na buduće kognitivne sposobnosti deteta.

Mi smo više od ljudske biologije. Značajan deo naših tela čine različiti „mikrobiomi“ – mali raznovrsni bakterijski svetovi koji su u suživotu sa nama, koji nam štete ili koriste a da toga nismo ni svesni. U očima nam žive mikrobi koji ih štite od infekcija, u crevima bakterije koje utiču na naše raspoloženje i imaju veliki uticaj na naš svakodnevni život – iako još ne znamo na koji način se to dešava.

Nova studija objavljena u časopisu Biološka psihijatrija proučavala je ovu vezu crevne flore i mozga kod beba, sa ciljem da se otkrije postoji li njen uticaj na buduće kognitivne sposobnosti deteta.

- Advertisement -

Naučnici su prikupili uzorke stolice 89 jednogodišnjaka i utvrdili koje vrste bakterija preovlađuju. Podelili su ih na tri grupe – jednu sa visokim nivoom bakterija iz roda Bakteroides, drugu u kojoj dominira rod Fekalibakterijum i treću sa još nezavedenim rodom iz porodice Ruminokoka. 

Godinu dana kasnije, istoj deci zadali su osnovne kognitivne testove kako bi utvrdili koliko su pametna, koristeći Mulenovu skalu ranog učenja – niz testova motornih veština, sposobnosti opažanja i razvoja jezičkih veština.

Ono što su utvrdili jeste da su deca iz  prve grupe, u čijim crevima preovlađuju bakterije iz roda Bakterotides, pokazala bolje rezultate na testu nego deca iz druge dve grupe, a mališani koji su svrstani u grupu Fekalibakterije test su uradili najlošije.

 

Takođe se pokazalo da su deca sa manje raznovrsnom crevnom florom bila uspešnija u odnosu na onu u čijoj stolici je pronađena raznovrsnija flora.

Naučnici kažu da na crevnu floru utiče nekoliko spoljašnjih faktora, poput etničkog porekla roditelja, postojanja starije braće ili sestara, trajanja dojenja i načina rođenja.

- Advertisement -

 

Za sada nije poznato na koji način bakterije utiču na mozak deteta i njegove kognitivne sposobnosti, pa naučnici pozivaju na dodatna istraživanja.

 

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img