Nova studija objavljena u časopisu Biološka psihijatrija proučavala je vezu crevne flore i mozga kod beba, sa ciljem da se otkrije postoji li njen uticaj na buduće kognitivne sposobnosti deteta.

Mi smo više od ljudske biologije. Značajan deo naših tela čine različiti “mikrobiomi” – mali raznovrsni bakterijski svetovi koji su u suživotu sa nama, koji nam štete ili koriste a da toga nismo ni svesni. U očima nam žive mikrobi koji ih štite od infekcija, u crevima bakterije koje utiču na naše raspoloženje i imaju veliki uticaj na naš svakodnevni život – iako još ne znamo na koji način se to dešava.
Nova studija objavljena u časopisu Biološka psihijatrija proučavala je ovu vezu crevne flore i mozga kod beba, sa ciljem da se otkrije postoji li njen uticaj na buduće kognitivne sposobnosti deteta.
Naučnici su prikupili uzorke stolice 89 jednogodišnjaka i utvrdili koje vrste bakterija preovlađuju. Podelili su ih na tri grupe – jednu sa visokim nivoom bakterija iz roda Bakteroides, drugu u kojoj dominira rod Fekalibakterijum i treću sa još nezavedenim rodom iz porodice Ruminokoka.
Godinu dana kasnije, istoj deci zadali su osnovne kognitivne testove kako bi utvrdili koliko su pametna, koristeći Mulenovu skalu ranog učenja – niz testova motornih veština, sposobnosti opažanja i razvoja jezičkih veština.
Ono što su utvrdili jeste da su deca iz prve grupe, u čijim crevima preovlađuju bakterije iz roda Bakterotides, pokazala bolje rezultate na testu nego deca iz druge dve grupe, a mališani koji su svrstani u grupu Fekalibakterije test su uradili najlošije.
Takođe se pokazalo da su deca sa manje raznovrsnom crevnom florom bila uspešnija u odnosu na onu u čijoj stolici je pronađena raznovrsnija flora.
Naučnici kažu da na crevnu floru utiče nekoliko spoljašnjih faktora, poput etničkog porekla roditelja, postojanja starije braće ili sestara, trajanja dojenja i načina rođenja.
Za sada nije poznato na koji način bakterije utiču na mozak deteta i njegove kognitivne sposobnosti, pa naučnici pozivaju na dodatna istraživanja.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Do kraja nedelje novogodišnji vaučeri za prestoničke mališane i zaposlene u obrazovnom sektoru
Prilikom jučerašnje posete Hali sportova „Ranko Žeravica”, Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda, izjavio je da će direktori škola i vrtića od danas moći da preuzmu novogodišnje vaučere za...
Infantilna amnezija – zašto se mnogi ljudi ne sećaju ranog detinjstva
Nova studija sa Triniti koledža u Dablinu, koja uključuje imunološke modele poremećaja iz autističnog spektra kod miševa, otkrila je iznenađujuću ulogu majčinog imunološkog sistema u modelu pristupa sećanjima na najranija...
Dvadeset godina operskog takmičenja “Lazar jovanović”
Kolarac će ponovo biti hram operske umetnosti gde će mladi takmičari pred uvaženim žirijem pokazati svoje umeće. Za vikend 11. i 12. novembra najveća operska smotra na Balkanu se odvija...
Nasilni prema detetu, a onda ga vode stručnjacima da ga ’poprave’
Autor: Katarina Đorđević Tokom prethodne godine Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu prijavljeno je 4.695 slučajeva nasilja nad decom. Statistika svedoči da je 23 odsto ovih mališana postalo žrtva...
Nema komentara.