Mi smo više od ljudske biologije. Značajan deo naših tela čine različiti „mikrobiomi“ – mali raznovrsni bakterijski svetovi koji su u suživotu sa nama, koji nam štete ili koriste a da toga nismo ni svesni. U očima nam žive mikrobi koji ih štite od infekcija, u crevima bakterije koje utiču na naše raspoloženje i imaju veliki uticaj na naš svakodnevni život – iako još ne znamo na koji način se to dešava.
Nova studija objavljena u časopisu Biološka psihijatrija proučavala je ovu vezu crevne flore i mozga kod beba, sa ciljem da se otkrije postoji li njen uticaj na buduće kognitivne sposobnosti deteta.
Naučnici su prikupili uzorke stolice 89 jednogodišnjaka i utvrdili koje vrste bakterija preovlađuju. Podelili su ih na tri grupe – jednu sa visokim nivoom bakterija iz roda Bakteroides, drugu u kojoj dominira rod Fekalibakterijum i treću sa još nezavedenim rodom iz porodice Ruminokoka.
Godinu dana kasnije, istoj deci zadali su osnovne kognitivne testove kako bi utvrdili koliko su pametna, koristeći Mulenovu skalu ranog učenja – niz testova motornih veština, sposobnosti opažanja i razvoja jezičkih veština.
Ono što su utvrdili jeste da su deca iz prve grupe, u čijim crevima preovlađuju bakterije iz roda Bakterotides, pokazala bolje rezultate na testu nego deca iz druge dve grupe, a mališani koji su svrstani u grupu Fekalibakterije test su uradili najlošije.
Takođe se pokazalo da su deca sa manje raznovrsnom crevnom florom bila uspešnija u odnosu na onu u čijoj stolici je pronađena raznovrsnija flora.
Naučnici kažu da na crevnu floru utiče nekoliko spoljašnjih faktora, poput etničkog porekla roditelja, postojanja starije braće ili sestara, trajanja dojenja i načina rođenja.
Za sada nije poznato na koji način bakterije utiču na mozak deteta i njegove kognitivne sposobnosti, pa naučnici pozivaju na dodatna istraživanja.
Izvor: Detinjarije.com