Među ženama u 40-im godinama, koje su se podvrgle vantelesnoj oplodnji, njih manje od 30 odsto je zatrudnelo, a manje od 20 odsto rodilo je žive bebe.

Hilari Svonk (48) jesenas je objavila je da je trudna i da čeka blizance, i iako sam srećna zbog nje, takođe mislim da je trend da starije, poznate žene rađaju bebe, za većinu žena pogrešan, piše novinarka Meri Madigan za News.com.au.
Svonk je objavila radosnu vest i nije komentarisala kako su deca začeta, a njoj to i nije potrebno; to je apsolutno njena stvar.
Ali takođe ne može se poreći da trudna žena u kasnim 40-im, sa javnim profilom, lako može postati svetionik nade za žene. To govori prosečnim ženama, da i one to mogu! Ali, realno, verovatno ne možete. Pretpostavljam da se Svonkova trudnoća dogodila uz pomoć moderne nauke. Neprijatna biološka činjenica je da plodnost žena počinje da opada do 30. godine, tako da bi do kraja 40-ih, statistički, bilo skoro nemoguće zatrudneti prirodnim putem.
Svonk se tako pridružila rastućoj listi poznatih žena koje su u kasnijim godinama rodile decu. Hali Beri je imala 47 godina kada je rodila svog drugog sina. Dženet Džekson je imala 50 godina kada je dobila sina, a Gven Stefani 44 godine kada je dobila trećeg sina. Slično tome, Đina Dejvis je takođe dobila svoje dečake blizance kada je imala 44 godine.
Ali mislim da slušanje priča o poznatim ličnostima koje rađaju decu kasnije u životu takođe daje ženama lažnu nadu. To ih tera na razmišljanje, mogu i ja da odložim, ili to ću učiniti kasnije. Živeću svoj život kao Svonk!
Realno, imati decu od sredine 40-ih do kasnih 40-ih rezervisano je za bogate, slavne i veoma srećne.
Uzmite u obzir činjenicu da će se vaša plodnost dramatično smanjiti do sredine četrdesetih; u mnogim zemljama postoje starosne granice za podvrgavanje IVF postupku. Plus, prosečan IVF postupak veoma je skup. Što znači da većina prosečnih žena ne može priuštiti ove pokušaje.
U međuvremenu, poznate ličnosti su vrlo bogate, tako da ne moraju da brinu o troškovima vantelesne oplodnje. One takođe mogu sebi priuštiti veliki broj pokušaja IVF-a, koliko god je njima prijatno.
Zatim postoji još jedna surova realnost. Njujork tajms izveštava da je među ženama u 40-im godinama, koje su se podvrgle vantelesnoj oplodnji, njih manje od 30 odsto zatrudnelo, a manje od 20 odsto je rodilo žive bebe.
Sada, ako ste slavna ličnost, te činjenice se ne menjaju, ali još jednom, novac i privilegije vam i dalje omogućavaju da istražite više opcija kao što su surogat majčinstvo i usvajanje.
Da, to su opcije i za prosečne žene, ali i jedno i drugo je skupo i dugotrajno, i mnogi skupo plate cenu stvaranja porodice.
Odabrala i prevela Ringeraja.rs
Mari Madigan za News.com.au
Izvor: Ringeraja.rs
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.