U maloj studiji, istraživači sa Državnog univerziteta Arizona utvrdili su da se bakterije koje naseljavaju creva razlikuju kod dece sa i bez autizma, piše Hafington post.
Naučnici su uočili da postoji razlika u koncentracijama određenih metabolita – hemikalija koje bakterije proizvode – između dece obolele od autizma i zdrave dece.
„Većina crevnih bakterija je korisna, pomaže varenje hrane, proizvodi vitamine i štiti od štetnih bakterija. Sedam vrsta bakterije koje su prisutnije kod dece sa autizmom, međutim, proizvode opasne metabolite koji bi mogli da utiču na rad mozga, ponašajući se kao neurotransmiteri ili kontroličući neurotranmiterku biosintezu“ kaže De-Vuk Kang sa Instituta za biodizajn. „Sumnjamo da crevni mikrobi mogu povećati nivo neurotransmiterkih metabolita, i uticati na vezu između creva i mozga i/ili menjajući moždanu funkciju.“
Kako je objavila televizijska mreža En-Bi-Si, naučnici trenutno traže odobrenje da sprovode istraživanja u kojima bi probali da autizam leče transplantacijom fecesa (stolice) zdravih ljudi.
Ovo nije prvo istraživanje koje je dovelo u vezu razlike u crevnoj flori kod dece sa autizmom. Studija objavljena prošle godine pokazala je da deca sa autizmom imaju manje prisustvo tri crevne bakterije (Prevotella, Coprococcus i Veillonellaceae) u odnosu na drugu decu. Časopis New Scientist je 2010 godine izvestio o rezultatima studije koja je pokazala da se u urinu dece sa autizmom nalaze hemijski tragovi koji upućuju na drugačiji sastav crevne flore u odnosu na zdravu decu.