Da ljubimo da prođe: Istraživanja potvrdila da najstariji lek na svetu zaista deluje

Deca i roditelji znaju šta se uradi kada dete padne i ogrebe se - poljubi se da prođe. Sada je stiglo i naučno objašnjenje ovog najstarijeg leka na svetu.

Znalo se oduvek da pljuvačka ima nekakav uticaj na bolje zarastanje rana, no nije se znalo kakav i koliki, stručnjaci tvrde da poljubac zaista može ubrzati oporavak.

Ključ je u pljuvačci, što je i razlog zašto rane u ustima brže zarastaju.

- Advertisement -

„Ova otkrića otvaraju nove alternative za bolje razumevanje pozadine zarastanja rana u ustima i na koži. Verujemo da je ovo korak napred u dizajniranju boljih pristupa za efektnije zarastanje rana i na drugim mestima na telu, osim sluzokože usta – rekao je profesor Visente Tores sa Univerziteta u Čileu.

Tokom istraživanja testirali su učinke histatina-1 na nove krvne sudove. Pokazalo se da molekul podstiče stvaranje novih krvnih sudova i poboljšava migraciju ćelija. Naučnici su već počeli da koriste ove molekule za stvaranje materijala i implantata koji će pomoći bržem zarastanju rana.

„Dosad je bilo poznato da peptid histamin-1, koji pljuvačka sadrži u velikim količinama, poboljšava pokretljivost ćelija u ustima laboratorijskih životinja. No nije nam bilo poznato da je ključan za stvaranje novih vena“, objasnio je prof. Tores.

Sada je mnogo jasnije zašto životinje, a i deca, ližu svoje rane.

Izvor: Yumama

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img