Meštani šumadijskog Čumića odlučili da očuvaju zgradu najstarije seoske škole u Srbiji. Originalni objekat iz 1792. godine centralni deo budućeg obrazovnog etno-sela. U kompleksu “Protina kuća” i četiri kačare

Foto: Novosti
ISTORIJA srpske pismenosti u praksi se uči u školi “Prota Stevan Popović” u šumadijskom selu Čumić, između Kragujevca i Topole. Meštani Čumića, đaci i nastavnici ove škole napravili su svojevrsno etno-selo u kom centralno mesto zauzima “Protina kuća”, najstarija seoska školska zgrada u Srbiji, izgrađena davne 1792. godine.
Cilj je da kroz projekat obrazovnog turizma, sadašnje generacije đaka vide i nauče kako je počinjala pismenost na ovim prostorima, ali i saznaju deo istorije Šumadije i Srbije.
Kuća, ujedno i prva školska zgrada, izgrađena pre više od 220 godina, renovirana je i postavljena u dvorište nove škole koju sada pohađa 136 đaka i koja nosi ime prote i prvog seoskog učitelja Stevana Popovića. Oko “Protine kuće” postavljeni su i drugi objekti sa školskim priborom i pokućstvom koji svedoče o prošlim vremenima. Tu će se od proleća redovno odvijati posebna nastava o narodnoj tradiciji, počecima srpske pismenosti, umetnosti…
– Jedini smo u Šumadiji koji i na ovaj način edukuju đake – kaže direktor škole Aleksandar Jovanović. – Iako kompletan projekat još nije gotov, pojedine škole iz Kragujevca i drugih gradova već dovode svoje đake da vide i posete ovo etno-selo. Očekujemo da će do proleća sve biti završeno onako kako smo mi to zamislili.
Ideja da se očuva prva školska zgrada u Srbiji potekla je od meštana ovog živopisnog šumadijskog sela, poznatog i po vrednim domaćinima, proizvođačima i izvoznicima kvalitetnog voća. Pomogli su svi, ne samo sadašnji žitelji Čumića, već i mnogi poreklom iz ovog kraja razasuti svuda po svetu. Osnovali su zavičajno udruženje “Čumićani” i počeli gradnju obrazovnog etno-sela.
– Želimo da očuvamo i mladima pokažemo važan deo istorije, ne samo školstva u Srbiji, već i narodnu tradiciju, običaje, da oživimo slike iz davnih vremena, stvaralaštvo naših predaka – kažu Čumićani.
U ovom prostoru se nalazi replika voštane tablice na kojoj su se nekada pisala i učila slova i brojevi. Ona se “brisala” tako što se vosak otopi i premaže preko drvene podloge.
Ključni deo ovog etno-kompleksa je “Protina kuća”, kao i četiri kačare koje su pretvorene u ambijentalne učionice. U planu je postavljanje još nekoliko sličnih, starinskih građevina, poput ambara, mlekare, kleta – posebne sobe za mladence.
– Tu će učenici iz raznih gradova i mesta izvoditi obrazovne programe – od krasnopisa i pisanja na voštanim tablicama, slikanja na panjevima lipe, pa do izrade tradicionalnih muzičkih instrumenata od šaše (lista kukuruza), frulice ili piska od vrbe i drugih nastavnih aktivnosti – pričaju nastavnici ove škole.
Inače, originalna zgrada prve seoske škole u Srbiji do prošle godine bila je u privatnom vlasništvu. Porodica Slaviše Rakića, iz ovog sela, taj objekat je dobila u nasledstvo. Kada se rodila ideja da se očuva prva školska zgrada u Srbiji i ožive sećanja na taj deo istorije, poklonili su je seoskoj školi i svim đacima.
PROTA
Prota Stevan Popović došao je u ovo selo iz Iriga. Tu su mu zahvalni Čumićani napravili kuću, a on im je uzvratio tako što je odmah u njoj počeo da opismenjava decu iz ovog kraja. Škola nikada nije prestajala s radom, čak ni u vreme buna i ratova.
ODLIKOVANI SRETENjSKIM ORDENOM
Ukazom predsednika Srbije, OŠ “Prota Stevan Popović” prošle godine je dobila veliko priznanje – Sretenjski orden drugog stepena za izuzetne zasluge za Republiku Srbiju u oblasti prosvete. To priznanje se čuva na najznačajnijem mestu u prostorijama ove škole.
Mihajlo LUKOVIĆ
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Nastavnik opomenuo učenicu da je došla u školu u prekratkoj majici, otac podneo prijavu
„Na času sam opomeno učenicu sedmog razreda da je došla u prekratkoj majici i da je to neprimereno. Dodao sam da je i juče bila identično odevena, ali pošto sam...
“Učiteljice, mene je sram, nemojte me danas pitati ono Vaše pitanje”
“Učiteljice, mene je sram, ali ja ću moći upisati samo za zidara, nemojte me zato pred svima pitati ono Vaše pitanje: ‘Što bi volio raditi kada odrasteš?'” Znala sam. Znala...
Da li će nastavnici roditeljima učenika pisati obrazloženja za svaku svoju ocenu?
Nastavnici neće biti obavezni da na zahtev roditelja pišu obrazloženje za svaku ocenu. Takvo rešenje neće biti uneto u predstojeće izmene krovnog obrazovnog zakona na kojima se trenutno radi, nezvanično...
Педагошке табеле за припрему за школу: Шта родитељи могу да учине да се дете лакше прилагоди
Поштовани родитељи, Текст који следи је покушај да вам олакшамо дилеме и страхове у периоду пред полазак у школу. У њему ћете наћи табеле са осам области за које су...
Nema komentara.