Roditelji koji deci čitaju naglas osećaju se kompetentijim, imaju bolji odnos sa svojom decom i manje su izloženi stresu i depresiji. Deca, s druge strane, imaju bolji kognitivni razvoj (mišljenje, rešavanje problema, donošenje odluka), kao i manje problema u ponašanju.

Mnogi roditelji čitaju naglas maloj deci, ali na žalost, čim ona krenu u školu i nauče da čitaju, prestanu sa tim. Mi roditelji često mislimo da, čim je dete u stanju da samo pročita knjigu, treba da prestanemo da mu čitamo. Zamišljamo da će automatski razviti doživotnu naviku čitanja. Ništa nije dalje od istine!
Džo Paradiz je nastavnik iz Nju Džerzija kome već 15 godina roditelji postavljaju isto pitanje: “Kako da zainteresujem moje dete za čitanje”?
Odgovor koji on daje uvek je isti, i ne preterano epohalan: “ČITAJTE svom detetu! Čitao sam svojim učenicima svakog bogovetnog dana, tokom 2.520 dana koliko već držim nastavu. I nisam još upoznao dete koje se tome nije radovalo. NIKADA NISU SUVIŠE STARI DA BI IM SE ČITALO!”
Meta-analiza koja je obuhvatila 19 studija, objavljena nedavno u magazinu “Pediatrics”, pokazala je da je čitanje naglas veoma korisno i za decu i za roditelje.
Roditelji koji deci čitaju naglas osećaju se kompetentijim, imaju bolji odnos sa svojom decom i manje su izloženi stresu i depresiji. Deca, s druge strane, imaju bolji kognitivni razvoj (mišljenje, rešavanje problema, donošenje odluka), kao i manje problema u ponašanju.
Kada roditelji čitaju naglas, postaju uzor deci i prenose na njih ljubav prema knjizi.
Čitanjem naglas detetu obogaćujete rečnik i učite ga gramatici. Deca danas većinu vremena provode u institucijama, sa drugom decom, i manje slušaju govor odraslih. Tako nemaju ni priliku da čuju mnoge reči koje njihovi vršnjaci ne koriste. Kada bi sama čitala ove reči, možda bi ih preskočila ili pogrešno zapamtila, a slušajući ih bolje će razumeti njihov kontekst.
Ako ste prestali da čitate deci, možete probati da vratite ovaj ritual. Predložite im da im pročitate nešto kratko. Iskoristite priliku kad su bolesni. Pretvorite čitanje u igru – naizmenično birajte štivo vi i oni. Tako ćete uspeti da im približite neke naslove koje nikada sami ne bi odabrali.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KNJIGE
Zeka Pesnik – nova slikovnica Džulije Donaldson, najpopularnije britanske autorke
U izdanju Kreativnog centra objavljena je nova slikovnica Džulije Donaldson, najpopularnije britanske autorke dečjih knjiga. Zeka Pesnik je topla priča u stihovima o jednom neshvaćenom zecu koji bi radije smišljao...
Šesnaestogodišnjakinja iz Beograda napisala knjigu o životu tokom pandemije
"Nije ova knjiga za svakoga... Knjiga je za one koji otvorenog srca prihvataju razmišljanje šesnaestogodišnjakinje. I za one koji žele da čuju šta njihova budućnost ima da kaže. Još više...
Denis Rahmanović, dečak koji je za godinu dana pročitao 300 knjiga
„Čitalac godine”, prestižno priznanje koje dodeljuje Biblioteka grada Beograda, uručeno je Denisu Rahmanoviću, dečaku koji je pročitao bezmalo oko 300 naslova u protekloj godini. Na svečanosti povodom Dana Gradske biblioteke...
Praznične preporuke iz „Kreativnog centra“
Praznici nam donose mnoge radosti. Jedna od njih je i prilika da s porodicom provedemo više vremena nego obično. Predlažemo vam da se u danima predstojećih praznika posvetite svojoj deci...
Nema komentara.