Poslednjih godina u Srbiji je sve više dece s poremećajima u učenju, pa predsednik Komiteta svetske Mense za darovitu decu dr Ranko Rajović savetuje roditeljima da svojim mališanima ne zabranjuju da skaču po krevetima, barama, da se prevrću, jer je dokazano da upravo te instinkivne igre utiču na razvoj mozga…

Najnoviji podaci iz svetske Mense govore da dete sa malo fizičke aktivnosti ima smanjene duboke strukture mozga koje učestvuju u kognitivnim (saznajnim) procesima, rekao je Rajović i savetovao da deca, posebno u predškolskom uzrastu do pete godine, što više skaču, trče, borave u parku, prirodi.
U Srbiji je sve više mališana sa poremećajima u učenju (disleksija, disgrafija) poremećajima govora, 90 odsto dece nepravilno drži telo i niko ne shvata da će sve to kasnije da utiče na njihove kognitivne sposobnosti, upozorio je Rajović u izjavi Tanjugu.
Sistem učenja U okviru “NTC sistema učenja” postoje seminari za vaspitače, učitelje, a uključeni su i roditelji. Program se primenjuje tri godine u Srbiji, a pre mesec dana započeta je i saradnja sa UNICEF-om. |
Dokazano da se 50 odsto sinapsi (funkcionalna veza između jedne nervne ćelije i druge ćelije) razvija do pete godine, upravo kroz aktivnosti i igru, koja često smeta roditeljima, upozorio je on.
Na primer, dete od dve godine često skače po krevetima, a to roditelji ne dozvoljavaju, da ne upropasti madrac od 300, 400 evra. Ili recimo deca hodaju po niskim ogradama, bankinama, skaču po blatu, vrte se oko sebe, penju se gde god stignu, naveo je on.
“Pošto im ne damo to da rade, pravimo novu grešku, jer deci dozvoljavamo da nekoliko sati provedu uz kompjuter”, upozorava Rajović, jedan od autora Mensinog “NTC sistema učenja”, koji je u upotrebi u nekim našim, ali i stranim školama i vrtićima.
U Srbiji, 70 do 90 odsto dece u svojoj sobi ima TV, kompjuter, video igrice, a zna se da preterano gledanje televizije, igranje video igrica, može da ošteti razvoj ukupnih sposobnosti deteta, rekao je on.
Ako pogledamo samo video igrice ili sedenje pored računara, to može da bude veoma štetno, jer, prema najnovijim podacima, deca u Srbiji dnevno igraju po tri, četiri sata video igrice ili su za kompjuterom, što automatski znači da se smanjuju pojedine struktre mozga i to ne samo sinapse u kori velikog mozga, već i duboke strukture mozga, istakao je.
Ukoliko dete koje dnevno provede nekoliko sati gledajući TV, uz kompjuter i video igrice nema druge kompenzatorne aktivnosti (trčanje, skakanje, provlačenje, boravak u prirodi…), onda gotovo sigurno ulazi u rizik za pojavu nekog od razvojnih poremećaja.
“U suštini, sve više je očigledan uticaj spoljašnje sredine i pogrešne stimulacije, pa je obaveza svih nas koji se bavimo ovim problemima – da edukujemo, pre svega, roditelje, a onda i vaspitače i učitelje”, smatra Rajović.
(Blic.rs)
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: SPORT I REKREACIJA
Besplatni programi za školarce tokom raspusta
Sekretarijat za sport i omladinu i ove školske godine nastavlja sa realizacijom besplatnih programa za vreme letnjeg školskog raspusta 2021/2022, od 1. jula do 31. avgusta, za učenike osnovnih i...
Sramno ponašanje u dečijem sportu: Otkaz treneru zbog nasrtaja na šesnaestogodišnju košarkašicu u Kragujevcu
KRAGUJEVAC - Direktor Sportskog društva Radnički iz Kragujevca, Bratislav Uraković, izjavio je Tanjugu da je protiv trenera mlađih kategorija košarkašica, Branka Zečevića, pokrenut disciplinski postupak, a po isteku suspenzije biće...
Počele besplatne škole sporta za učenike osnovnih škola
Posle podele tableta Grad Beograd je zajedno sa Ministarstvom omladine i sporta pokrenuo novu akciju - besplatne škole sportova. Zvuk pištaljke, nasmejani i razigrani dečaci i devojčice u plavim majicama,...
Počeli besplatni programi za osnovce i srednjoškolce tokom letnjeg raspusta
Besplatni sportsko-rekreativni programi za vreme letnjeg školskog raspusta 2020/2021. za učenike osnovnih i srednjih...
Nema komentara.