Danas je Svetski dan knjige – dan kada se podsećamo zašto je tako važno čitati

Svetski dan knjige obeležava se svakog 23. aprila širom sveta, a na ovaj dan preminuli su Migel de Servantesa i Vilijam Šekspir

Povod za obeležavanje Svetskog dana knjige i autorskih prava, koji se obeležava od 1995. godine nakon Generalne konferencije UNESKO-a u Parizu, bilo je odavanje počasti svetskim velikanima književnosti koji su preminuli na taj dan – Migelu de Servantes, pisca prvog modernog romana i jednom od najvećih pisaca svih vremena, Viljemu Šekspiru.

Zašto nam je važan Svetski dan knjige?

Sa ciljem da se skrene pažnja na važnost čitanja i na vrednost knjiga, ali i autorskih prava, Svetski dan knjige obeležava se širom sveta na različite načine. Kroz akcije, događaje i različite kampanje, Svetski dan knjige može biti sjajan povod za podsećanje na to da je čitanje, osim što je sjajan hobi i podstiče razvoj, proširuje vokabular i naša znanja, može biti i veoma delotvorna terapija i spas za mentalno zdravlje.

- Advertisement -

20 inspirativnih citata Uroša Petrovića za roditelje i nastavnike


Naime, brojne studije su pokazale da čitanje samo šesti minuta dnevno može smanjiti nivo stresa za čak 60 odsto. Takođe, čitanje knjige pred spavanje može učiniti kvalitet sna značajno boljim, a samim tim i noćni odmor delotvornijim što je veoma važno za celokupno zdravlje našeg organizma.

Tokom života pročitamo oko 735 knjiga

Zanimljiva statistika pokazuje da žene u svetu čitaju više nego muškarci. Ukoliko se uzme prosečan životni vek od 86 godina za žene i 82 godine za muškarce, žene u životu pročitaju oko 735 knjiga, dok muškarac u proseku pročita 684 knjige tokom života.


Srđan Zirojević: Spisak knjiga za čitanje posle kojih „šetnja šumom više neće biti ista“


Prosečan čitalac završi 12 knjiga za jednu godinu, a dokazano je da čitanje knjiga u velikoj meri može promeniti naše životne navike, pospešiti razvoj mozga i potpomoći u karijeri i uspehu tokom života.

Kako knjige utiču na decu?

svetski dan knjige
Foto: Unsplash/Ben Mullins

Ukoliko dete, uzrasta do 10 godina, provede 5 minuta dnevno čitajući svakog dana – to znači da će na godišnjem nivou pročitati čak 282.000 reči i na taj način značajno uticati na širenje vokabulara.

- Advertisement -

Osim toga, čitanje kod dece pospešuje razvoj onih delova mozga koji su zaduženi za učenje i sakupljanje novih informacija, pa tako deca koja redovno čitaju lakše savladavaju nove lekcije u školi, lakše pamte i lakše im je da se skoncentrišu kada je to potrebno – što može dovesti i do boljih rezultata i boljih ocena.


Ljubivoje Ršumović: Kupujte knjige deci makar ih oni i pocepali


Šta je bibliomanija?

Osim što knjiga može biti sjajan izvor novih (sa)znanja, povod za razmišljanje i prozor u neke nove svetove, stručnjaci smatraju da knjiga može biti i uzrok „bolesti“. Postoji bibliomanija – bolest koja se odnosi na nekontrolisanu želju za sakupljanjem knjiga, zbog čega osoba može trošiti preterane količine novca na knjige.

Bibliomanija može uzrokovati još jedan problem – bibliokleptomaniju, psihološki poremećaj koji podrazumeva patološku krađu knjiga, zbog koje ljudi ne mogu da odole krađi knjiga – bez obzira da li im je ona potrebna ili ne.

Najzanimljivije NAJ knjige


Najstarija knjiga
– smatra se da je „Egipatska knjiga mrtvih“, niz tekstova i ilustracija na papirusu, nastala oko 1550. godine pre nove ere

Najduža knjiga na svetu – „Knjiga o Gvineji“ (The Guinness Book of World Records) sa više od 3.000.000 reči i preko 4.000 stranica

- Advertisement -

Najkraća knjiga na svetu – „You Have to F**king Eat“ (Moraš da je**** jedeš) autora Adama Mansbacha ima samo 32 stranice

Najprodavanija knjiga – Biblija, sa preko 5 milijardi prodatih primeraka širom sveta. Slede je „Crvena knjižica“ Mao Ce Tunga i „Kvadrilogija“ Johana Volfganga Getea

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img