Dario Rosi: Detinjstvo međ’ babama na potezu Kalenić pijaca – Novo groblje – kafenisanje po komšiluku

Svako od nas ima tu neku baku ili deku iz najranijeg detinjstva sa kojima smo proveli najupečatljivije dane. To su oni najznačajniji likovi koji zauvek ostaju u našem sećanju...

Dario Rosi, predsednik Udruženja “Autizam – pravo na život”, priča upravo o tom ranom detinjstvu, kao i o tome zašto je i kako izbegao vrtić, ko ga je odgajao… i šta je to najvrednije što sad, kao deda, nosi u sebi.

„Sa danom mog rođenja u kuću nam je uklizala babatetka Đina, koja se mic po mic vaspostavila kao neprikosnoveni čuvar ognjišta i moje malenkosti, literally speaking. U čemu su joj asistirale Persa i Anka, onako part time.

- Advertisement -

Tri sestre Rogošić, crnogorke, tri ratne udovice u večitoj crnini, doživotno verne senkama prošlosti. A da stvar bude baš za*****a, od potomaka su imale samo mene. Otac je brzo shvatio da mi prepodneva protiču međ’ babama na potezu Kalenić pijaca – Novo groblje – kafenisanje po komšiluku i mada su me svašta naučile, odlučio da je vreme za socijalizaciju.

Posle tri “u krvi ugušene” bapske bune nekako sam upisan u vrtić “Nada Purić” u Krunskoj. U kome sam proveo čitava 3 (i slovima tri) dana. Ne mogu da se zakunem da me je Đina instruirala, ali tog trećeg dana je jedan mali obuo moje patofne i odbio da ih skine. Što je meni, koji do tada nisam ni mrava zgazio, dalo naddečju snagu te sam s ovim obrisao pod, trijumfalno mu izuvši i čarape pride. Elem popio sam grdnju, a kako su dečija prava tada bila apsolutna nepoznanica, završio sam iza vrata u nekakvom supstitutu zatvorske ćelije.

Po Đininoj naknadnoj izjavi ona je slučajno prolazila Krunskom, mada je svima bilo jasno da je stari Kerber ulicom patrolirao, čula moj plač i kao osvetnik Zoro utrčala u vrtić. Istražni postupak je završen kolektivnom izjavom vaspitačica “ili ta žena i to dete ili mi”. Pa je otac presekao, zaustavio naoružano pleme Rogošića spremno da krene za Beograd “da j*** oca očinjega tom Vrtiću u vr’ guzice” , ispisao me i vratio babama.

Ključni odgovor, kako sam u takvom okruženju uspeo da ne postanem baš toliki kreten, ću preskočiti. Zato što bi to bio roman u najmanje dva toma, a ako ga moram svesti u dve reči one bi glasile – hvala ulici. Ono što je tema ovog posta je da manjak vrtića nije mnogo uticao na moju socijalizaciju, ali jeste na imunizaciju.

Naš Petar je naravno išao u vrtić. I jednog dana se vratio sa temperaturom i osipom, a presuda je kao i kod većine njegovih malih vrtićkih kolega glasila – ovčije boginje. Tužne 90te, potegle se doktorske veze, stigla specijalna emulzija da se dete ne češe. Te noći i mene uhvati neka vrućina. Zovem majku – kevo, jel’ sam ja preležao ovčije boginje ? Nemam pojma, znala bi Đina Bog da joj dušu prosti. E fala ti, mnogo si mi pomogla. Uglavnom nisam ih preležao.

I da skratim Petar je imao temperaturu dva dana, blagi osip, nije se ni češkao. Dočim sam ja goreo 7 dana, na sebe potrošio svu onu emulziju i ipak bio raščešan, ukratko Bogu dušu Bog je neće. Ali sam zato shvatio da za sve postoji pravo vreme.

- Advertisement -

Pavle je išao u privatni vrtić. Inkluzija i socijalizacija su nam bile ideje vodilje. Bar dok nismo shvatili da zbog posebnog režima ishrane na kome je bio, sva deca ručaju u trpezariji, a Pajče u nekom budžaku kao siroče. Kao ja onomad iza vrata “Nade Purić”.

Viktor i Filip su krenuli u vrtiće pre oko godinu dana. Što u ovoj postcovid eri podivljalih mutant virusa znači da 7 dana idu, razbole se, pa 10 dana ne idu, pa Jovo nanovo. Momci čeliče imunitet. Babe i ja redovno priskačemo, tako da sam poslednjih godinu dana uglavnom šmrcav i kašljav. I to mi nije nikakav problem, jer verujem Hipokratu koji reče “lekar leči, priroda izleči”, a ima li išta prirodnije i veće od dedine ljubavi. Jedino mi je malo krivo što mi ne daju da odem do vrtića i overim dira li ih ko.“

Izvor: Facebook/Dario Rosi

spot_img

Najnovije

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom: Višak hromozoma ali i ljubavi

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se od 2012. godine svakog 21. marta

SVETSKI DAN ŠUMA – dan kad slavimo pluća naše planete

Ovogodišnja poruka glasi: „Šume i zdravlje“ – jer zdrave šume znače zdrav život za ljude i celu planetu

Danas je Svetski dan poezije – praznik reči, emocija i umetnosti izraza

Poezija nije samo umetnost lepih reči. Ona ima moć da nas vrati sebi, da nas spoji s drugima, da nas uteši, probudi i inspiriše.

10 kućnih aktivnosti za razvoj fine motorike kod dece uzrasta 3-7 godina

Razvoj fine motorike je važan korak ka samostalnosti i pripremi za školske veštine poput pisanja. Najbolje od svega – ove aktivnosti su zabavne, podstiču kreativnost i omogućavaju kvalitetno vreme provedeno zajedno sa detetom.

Ministarstvo prosvete: Isplata sredstava za pokriće 50 odsto školarine do 30. aprila, ostatak do 30. septembra

Ministarstvo prosvete saopštilo je da će, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, isplata sredstava za pokriće 50 odsto plaćene školarine u školskoj 2024/2025. godini biti izvršena preko studentske kartice, na račun koji je otvoren uz studentsku karticu, najkasnije do 30. aprila za deo školarine plaćen do 28. februara, odnosno do 30. septembra za preostali iznos plaćene školarine.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img