Istraživanja u Institutu za eksperimentalnu fonetiku pokazala su da dete može da uči i pamti još u prenatalnom periodu.

Trudnoća je podeljena na tri trimestra: prvi se završava u 12. nedelji, drugi u 28. i treći rođenjem. U prva tri meseca dinamika razvoja fetusa je prilično velika – od šest-sedam milimetara, fetus poraste do šest i po centimetara.
Sa 12 nedelja završava se morfološki razvoj fetusa i svi organi su razvijeni – kaže dr Aleksandar Jurišić, načelnik Postoperativnog odeljenja GAK „Narodni front”. Zatim kreće naprednije razvijanje ploda, kada su prisutni prvi refleksi, pokreti, uvijanje, skakanje… Ta aktivnost pokazuje da se plod normalno razvija i da je njegov neurološki razvoj adekvatan.
Govoreći o psihološkom razvoju u prenatalnom periodu, dr Ljiljana Jeličić Dobrijević objašnjava da se od začeća do rođenja razvija genetska formula; od trećeg do šestog meseca sve ono što majka oseća – sve misli, osećanja, reakcije – ulazi preko posteljice, dolazi do dečjeg organizma i implementira se u moždanu strukturu deteta.
To su prvi endogrami detetovog života. Tokom prvog i trećeg trimestra dolazi do složenog neurološkog razvoja ploda i oko dvadesete nedelje završava se kompletan razvoj centralnog nervnog sistema. Tada je beba razvila homeostazu i bori se da je očuva.
Od dvadeset osme nedelje razvija se sluh, tako da beba reaguje na zvuke, određenu muziku, na glasove majke i oca. Svaka zvučna stimulacija može značajno, povoljno da utiče na razvoj bebe.
Komunikacija s bebom
Beba dobro prima zvukove preko majke i plodove vode. Imajući u vidu da dete pliva u plodovoj vodi i da mi u organizmu imamo 70 odsto vode, treba da znamo kakva je interakcija plodove vode i komunikacije koju ona prenosi.
Istraživanje Instituta za eksperimentalnu fonetiku u Beogradu potvrdilo je da kada se bebi govore lepe reči i pušta lepa muzika – vodeni kristali se formiraju u najlepše pahuljice. S druge strane, kada se govore pogrdne reči, psovke i pušta hevi-metal, kristali se formiraju u mulj.
Dr Mirjana Sovilj, direktorka Instituta, rekla je da dete različito reaguje kada se ista pesma peva na engleskom i na maternjem jeziku. Posle rođenja beba prepoznaje pesmu.
Kada je reč o blizancima, dr Aleksandar Jurišić kaže da su oni posebno zanimljivi, jer u prenatalnom periodu imaju komunikaciju, ljube se, grle, prepliću se i igraju neke svoje igre.
Autor: Jelena Radovanov Živanović
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
25 godina radi kao ginekolog u Britaniji: Onako kako se žene porađaju ovde, Balkankama se ne bi svidelo
Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 1984, a 1989. godine, uz stipendiju Britiš Kaunsila, otišao je na usavršavanje u Liverpul gde je ostao do danas. Šef je Klinike za...
Ovo su najbolje fotografije porođaja iz prethodne godine
Međunarodno udruženje profesionalnih fotografa porođaja (IAPBP) svake godine organizuje konkurs za izbor najboljih fotografija porođaja iz prethodne godine. Pobednici ovogodišnjeg konkursa svojim fotografijama, po mišljenju žirija, najbolje su dočarali široku...
Kako elegantno “iseliti” bebu iz roditeljskog kreveta
Besane noći – bolna su tema za mnoge mame. Kad je moje prvo dete imalo pola godine, ja sam mogla da spavam na klupi u parku s torbom ispod glave...
Odlaganje prvog bebinog kupanja – uspešnije dojenje
Desetinama godina je bila standardna procedura da se novorođenčad kupaju u prvih nekoliko sati nakon rođenja, ali nova istraživanja ukazuju na to da bi trebalo da sačekate 12 ili više...
Nema komentara.