Deca „zarđala” zbog loše ishrane i nedovoljno kretanja

Istraživanje sprovedeno među školarcima pokazalo da polovina njih ima problem da se stepenicama popne do drugog sprata, piše "Politika"

Autor: Ana Vuković

Voćnu užinu zamenile su nezdrave grickalice, a vreme provedeno u prirodi uz fizičke aktivnosti skraćeno je u korist igrica na računaru. Keleraba mališanima izgleda manje privlačno od čipsa, a jabuke su gotovo potpuno pale u zaborav jer su im police pune čokoladica. Ovakav način života u najvažnijem periodu za razvoj deteta donosi pogubne posledice po zdravlje najmlađih. Koliko je stanje alarmantno najbolje pokazuju rezultati istraživanja u okviru projekta „Načini pravi izbor za dugoročno zdravlje” Centra za zdravlje, vežbanje i sportske nauke.

- Advertisement -

Ispitivanje sprovedeno na uzorku od 3.278 đaka iz 11 srednjih i 52 osnovne škole pokazalo je da su školarci potpuno „zarđali” – gotovo polovina njih ima problem da se stepenicama popne do drugog sprata, a više od 60 odsto njih živi potpuno pasivno – bez ikakvih fizičkih aktivnosti. Zabrinjavaju i podaci da 80 odsto dece ne unosi dovoljno povrća, preporučenu količinu voća jede tek svaki treći klinac i klinceza, a samo trećina dece konzumira dovoljno mesa i mlečnih proizvoda. Gotovo nijedan školarac ne jede dovoljno žitarica, a obroci 15 odsto njih sastoje se pretežno od masne hrane. Svako dete trebalo bi svakodnevno da ima 60 i više minuta umereno intenzivne fizičke aktivnosti: sporta, rekreacije, odlaska do škole ili igre. Većina njih sada ima mobilne telefone ili računare koji ih po ceo dan drže prikovane za stolicu.

Ovako loše navike najmlađeg dela naše populacije stvaraju potencijalne bolesnike od hipertenzije, dijabetesa, bolesti srca i krvotoka i različitih vrsta karcinoma u odraslom dobu.

Da bi naša deca bila zaista deca, treba menjati njihov stil života. I istraživači će dati svoj doprinos.

– Projekat „Načini pravi izbor za dugoročno zdravlje” pokušaće da vodičem za zdrave životne navike, koji će biti završen sredinom ove godine, svakom pojedincu da konkretan odgovor na pitanje kako da se ispravno hrani i adekvatno vežba – rekao je vođa projekta prof. dr Sergej Ostojić, ističući da je jedno od dugoročnih rešenja uvođenje edukacije o ispravnim životnim navikama u formalno obrazovanje.

Naredna faza istraživanja baviće se navikama odraslog stanovništva kojim će biti obuhvaćene kompanije i domovi za stare. Deo istraživačkih aktivnosti na ovom projektu Centra za zdravlje, vežbanje i sportske nauke podržala su ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i omladine i sporta, pokrajinski Sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost i kompanija „Koka-Kola” Srbija.

Izvor: Politika

spot_img

Najnovije

Zemlja usporava rotaciju, a to bi moglo objasniti nastanak kiseonika

Još od svog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, Zemlja polako usporava svoju rotaciju, što je dovelo do postepenog produžavanja dana.

Sve najbolje lokacije za proslavu – Prvi maj u Beogradu

Prvi maj, ili Međunarodni praznik rada, ne nosi samo istorijsko značenje borbe za radnička prava – u savremenom društvu on predstavlja dan predaha, opuštanja i okupljanja.

IZLETIŠTA NA FRUŠKOJ GORI SPREMNA ZA 1. MAJ „Svi građani praznik da provedu u skladu sa pravilima ponašanja u zaštićenom području“

Nadležne službe Javnog preduzeća „Nacionalni park Fruška gora“ od početka proleća preduzele sve neophodne mere kako bi teritorija Parka bila uređena, bezbedna i spremna za predstojeće prvomajske praznike.

MOCARTOV EFEKAT: Kako KLASIČNA MUZIKA utiče na bebe?

Da li klasična muzika čini bebe pametnijima?

5 izjava dece koje roditelji nikako ne treba da ignorišu

Deca ponekad mogu da imaju neke nepromišljene izjave, ali ima i situacija kada oni kažu nešto sasvim ozbiljno, ali roditelji tome ne pridaju veliku pažnju i prosto ne shvatajući to ozbiljno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img