Deci koja imaju slabije kognitivne sposobnosti treba više dremki u toku dana

To ne znači da decu treba podsticati da što više spavaju kako bi se poboljšao razvoj mozga, kažu naučnici, već samo da im treba omogućiti da spavaju koliko god im je potrebno.

Nova studija otkrila je da su učestalost i dužina detetovih dremki pokazatelj njegovih kognitivnih potreba. Prema rezultatima istraživanja, deca koja imaju manji rečnik i slabije kognitivne sposobnosti, imaju potrebu da češće spavaju, prenosi sajt Neuroscience News.

Studija je obuhvatila podatke o 463 deteta uzrasta od osam meseci do tri godine i pokazala da su potrebe za snom u toku dana indikator kognitivnog razvoja. Naime, neka deca su efikasnija u učvršćivanju naučenog u toku sna, pa im je san manje potreban.

To ne znači da decu treba podsticati da što više spavaju kako bi se poboljšao razvoj mozga, kažu naučnici, već samo da im treba omogućiti da spavaju koliko god im je potrebno.

„Roditelji se dosta uzbuđuju oko dečijeg spavanja, i brinu da li ona dovoljno spavaju ili previše spavaju za svoj uzrast. Ali ono što smo mi utvrdili je da količina spavanja zavisi od detetovih individualnih potreba,“, kaže dr Teodora Gliga, vođa ovog istraživanja.

Naučnici su roditelje ispitivali o obrascima spavanja njihovog deteta, kao i o detetovim sposobnostima fokusiranja, pamženja, i broju reči koje razume i koristi. Takođe su uzeli u obzir i socio-ekonomski statis porodice, prihode i nivo obrazovanja roditelja, količinu vremena koje dete provodi pred ekranima ili napolju u igri.

„Karantin usled kovida 19 nam je omogućio da dečiji san proučavamo u prirodnom obliku, pošto deca nisu bila u jaslicama, gde se spava po rasporedu,“ objašnjava dr Gliga.

„Naši nalazi ukazuju na to da deca imaju različite potrebe za snom – neka deca ranije izbace dnevne dremke jer im više nisu potrebne. Drugima je spavanje preko dana potrebno i nakon treće godine,“ zaključuje ona.

Priredila: Jovana Papan

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Ja da ličim na svoju majku ja bih se ubila

Savremene žene ne žele da liče na svoje majke. ‘Ja volim svoju mamu, ona je okej, ali ona se žrtvovala. Ja ne želim da se žrtvujem i da ličim na mamu’,  objašnjava Milivojević. 

Besplatni saveti za mlade na platformi „Sve je OK“

U susret Svetskom danu mentalnog zdravlja koji se svake godine obeležava 10. oktobra

Psihoterapeut: Deci treba ljubav, ali i disciplinovanje

Ljubav i pohvala su neophodni, ali isto tako je neophodno da nauče šta znači “ne” i “moraš”, to je konflikt iz kog se uči. Kako isiče psihoterapeut, to je ono što savremeni roditelji nekako zaboravljaju.

Kakve lozinke su najbezbednije: Stručnjaci sada tvrde da ne treba komplikovati, niti ih menjati često!

Prema novim smernicama američkog Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju, lozinke ne treba da budu komplikovane, već dugačke.

Dekan i svi prodekani ETF-a podneli ostavke

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Dejan Gvozdić i svi prodekani podneli su u utorak 8. oktobra na sednici Nastavno-naučnog veća ostavke

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img