Kada je neko mrzovoljan, nije važno da li to dete ili odrastao čovek, razlog je uvek jedan i isti – nesigurnost u sebe.
Provocirajuće negativno ponašanje predstavlja uvek test za drugog: „Da vidim kako ćeš na to da reaguješ, da li ćeš me prihvatiti takvog ili ne“? Deci trebamo pomoći da shvate i nauče kako da reaguju na uvredioca, kako da ga prihvate, i šta to zapravo znači. Decu treba učiti da trpeljivo reaguju na negativno, agresivno i mrzovoljno ponašanje partnera.
Na primer, devojčica se žali da joj dečak iz klupe redovno baca sveske sa stola. Kako joj roditelji mogu pomoći u toj situaciji? Mogu objasniti da se dečak tako ponaša, zato što je zbog nečega mnogo nezadovoljan. Da se prema dečaku roditelji kući loše ponašaju. On je podsvesno uveren da ne zaslužuje nikakvo prihvatanje (uvažavanje) i da njegova drugarica iz klupe, u svojim lepim belim cipelicama, verovatno takođe gleda na njega s prezirom. Da bi ga pridobili, potrebno je da mu pokažemo suprotno. Na primer, pokušajte da ga ubuduće, pre njegovog novog nestašluka, upitate: „Kako ide kod tebe? Kako kući? Kritikuju li te zbog ocena?“ A na odmoru podelite sa njim bananu. I NE ZABORAVLjAJTE, SVE SE DA ISPRAVITI!
„Ma kako to banalno zvučalo, potrebno je da pokušate praktikovati to, da vežbate svoju dobroželateljnost u odnosu prema svima, ko se i na trenutak nađe u vašem vidokrugu. Ne treba brojati poene, nije cilj da nakupite što više poena u odnosima sa drugim. Nije fora u tome – da srdačno pozdravite onog ko je vas veselo pozdravio za rođendan. Od toga se nećete bolje osećati. Nego vi lepo pozdravite onog ko je vas javno proignorisao.
psiholog Aleksandar Kolmanovskij
https://vk.com/wall-117972516_9
Izvor: Poznaj sebe
Lijepo je ovo ali sta je s tim da svatko treba postaviti svoje granice i naučiti ih braniti. Danas imate puno odraslih ljudi koje trpe psihicko nasilje. vecina od njih je ucila kako biti ljubazan ali ne i kako se maknuti …