U mnogim selima, pogotovu onim bližim gradu, gotovo su sve zaboravljene, ali ponegde pokoja od starih igara još zabavlja mališane.

Foto: B. Lomović, Politika
Gornji Milanovac – Muzej rudničko-takovskog kraja, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja, tri godine je istraživao zanimljiv deo narodne tradicije – dečje igre naših dedova, baka i još daljih predaka. Zapisana su sećanja najstarijih stanovnika Gojne Gore na obroncima Maljena, prigradskog sela Brusnice i Raškovića, sela u Gornjoj Gruži. Po njihovom kazivanju, uz pomoć današnje dece u tim selima, igre su rekonstruisane i zabeležene na filmsku traku. Dokumentarni film „Enci, menci”, nazvan po početnim rečima popularne dečje razbrajalice, dug 26 minuta, premijerno je prikazan pred brojnom publikom u sali milanovačke gimnazije.
Pročitajte i: Stare igre opet u modi: Kad roditelji podetinje, a deca se oduševe
– Svrha ovog projekta je da se, bar na filmu, sačuvaju dečje igre kao slika narodne tradicije, društvenog života i običaja, koji su, nesumnjivo, čuvari nacionalnog identiteta. Smatramo da se ne treba odreći starih dečjih igara kao vaspitnog i kulturnog blaga, jer se time odričemo svojih predaka, nasleđa i korena – rekla nam je Vesna Ćurčić, kustos-geograf u Muzeju, rukovodilac projekta. Osim nje, na projektu su radili i psiholog Đurđina Mijatović, etnolog Dragomir Antonić, konzervator Ivana Jovičić, istraživač Radojko Petrović i snimatelj Saša Savović.
Zabeleženo je, perom i kamerom, mnogo starih igara: zuca, kupa (s orasima), igra piljaka, klis, fudbal s krpenjačom, jelečkinje-barjačkinje, tutumiš, nadvlačenje užeta… U mnogim selima, pogotovu onim bližim gradu, gotovo su sve zaboravljene – deca se danas igraju sasvim drugačije – ali ponegde pokoja od starih igara još zabavlja mališane. Takav je slučaj u Gojnoj Gori, planinskom selu najudaljenijem od gradskih centara. Sigurno je da su neke od ovih igara postojale, a ponegde još postoje, i u drugim krajevima Srbije.
Istraživači su precizno zapisivali mnoge pojedinosti o tim igrama. Na primer: da li je muška ili ženska, koliko takmičara učestvuje, kada se i gde igralo, koja su sredstva pri igranju korišćena, kako je počinjala, kako se završavala i koje su pesme pevane uz igru, uz koje su se praznike neke od igara igrale… O ovom poduhvatu Muzeja, ocenivši ga veoma vrednim za spasavanje od zaborava naše duhovne prošlosti, govorili su, posle projekcije filma, etnomuzikolog dr Dimitrije Golemović, etnolog Dragomir Antonić i filolog Danica Otašević.
Autor: B. Lomović
Izvor: Politika
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: SPORT I REKREACIJA
Vanja Grbić: Deca iz provincije su uspešnija jer beogradska imaju sve
Naš proslavljeni odbojkaš Vladimir Vanja Grbić, govorio je u jednom podkastu o razlici koja postoji među decom iz prestonice i provincije. Njegov stav je da deca koja dolaze iz provincije...
Decu bi trebalo učiti da plivaju čim napune godinu dana
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) navodi da je utapanje među 10 vodećih uzroka smrti kod djece i mladih, sa ukupnim udjelom od 7%. Najveći je broj stradalih, njih čak 90%, u...
Vodimo vas na najlepša dečija igrališta u Beogradu na vodi
Letnji raspust je počeo, na radost svih školaraca, ali i ostalih mališana, a za njihove roditelje otvara se staro...
Svojoj deci kažu:”igrajte fer” a onda se tuku na tribinama!
Potukli su se roditelji. Na tribinama. Baš dok je trajala utakmica njihove dece. Malih " petlića". Sticajem okolnosti znam da je to uzrast mog deteta. Na tribinama, onde gde su...
ja sam glmio u enci menci i nisam znao da je to film samo smo se igrali i zabavljali