Dete može da razvija samostalnost tek kada prvo iskusi sigurnost roditeljskog zagrljaja

Dok je za samopoštovanje najbitniji roditelj i njegov odnos poštovanja prema detetu, samopouzdanje dete treba da stekne samo

Piše: Mirko Mitrović

Odrastanje podrazumeva sticanje i samopouzdanja i samopoštovanja. Dok je za samopoštovanje najbitniji roditelj i njegov odnos poštovanja prema detetu, samopouzdanje dete treba da stekne samo, tako što će ga postaviti i graditi na sopstvenim uspesima. Zato izlazimo iz zone komfora i dozvoljavamo deci da budu svoji na svome, daleko od staklenih zvona potrošačkog društva.

Kada razmišljamo o samostalnosti uglavnom imamo na umu poželjnu odliku odrasle zrele osobe. Ipak, veoma često bavimo se samostalnošću u kontekstu manjka ili nedostatka iste, kako kod dece različitih uzrasta, tako i kod onih koje, makar kalendarski, smatramo odraslima. Samostalnost nam može delovati kao apsolutna kategorija koju neko poseduje ili ne poseduje i onda kažemo da je nesamostalan ili zavisan od drugog. Međutim, svi negde uviđamo da su samostalnost i zavisnost samo dva kraja istog kanapa, odnosno da se radi o dimenziji, pa je samostalnost odlika koja je kod nekog izražena u određenom stepenu. Možemo zamisliti kako se tokom života penjemo uz taj kanap i dostižemo sve veći stepen samostalnosti. Osvajanje samostalnosti počinje od rođenja. U taj prirodni proces beba se upušta vođena željom za životom. Ona ulaže ogroman napor da bi svakodnevno pravila male razvojne pomake i svaki samostalni korak predstavlja za nju trijumf, koji joj daje snagu da se penje dalje.

Za samostalnost je potrebna sigurnost, čvrsta baza na koju se oslanjamo, jaka osnova sa koje se možemo otisnuti u svet. Da bismo osećali da imamo sigurno uporište, potrebno je da nam na početku neko dozvoli da budemo zavisni. Kada imamo osećaj da postoji neko ko će se odazvati na naše dozivanje, prepoznati šta nam treba, umeti da zadovolji naše potrebe i ostane sa nama čak i kada ne ume, onda smo sigurni da smemo pokušati da sami zakoračimo i da neće biti strašno ako ne uspemo, jer ćemo pasti u meki zagrljaj. Veoma je teška uloga tog od koga na početku toliko zavisimo. On treba da bude u stanju da podnese da smo mali i stalno nešto tražimo i da je neophodan i odgovoran za nas, a onda, nasuprot tome, treba da nam dopusti da pokušamo sami i podnese da tog trenutka nije potreban, a da ga to ne naljuti, ne rastuži i da bude spreman da nas ponovo prigrli kada osetimo potrebu za tim. Kada taj naš najvažniji drugi, naš roditelj, ne bi bio u stanju da podnese našu potrebu da se na njega oslonimo, mi se ne bismo osetili sigurnim i poželeli da stojimo sami. Koliko god da bi nas gurao, tada ne bi vredelo, samo samostalno ispravljanje dovelo bi do toga da stabilno stojimo. Sa druge strane, kada ne bi mogao da nam dopusti da kada se osetimo spremnim ustanemo sami, mi nikada ne bismo trijumfovali, ne bismo se osetili snažnim i moćnim i, koliko god puta da nas stavlja na noge, padali bismo kao sveće u njegovo sve tvrđe i umornije krilo. Zato je uloga roditelja toliko zahtevna. On treba da oseti dokle da nas pridržava, a kada da nas pusti da pokušamo sami. I pošto nećemo uvek biti uspešni, da podnese da mu se vraćamo po malo utehe i podrške, ne sa željom da uradi nešto umesto nas, nego da nas neko vreme ponovo trpi zavisne, kako bismo skupili hrabrosti da pokušamo sami ponovo.

Ako se setimo prvog posezanja, prvog hvatanja igračke, prvog sedanja i prvog koraka, prvog hvatanja kašike i prvih zalogaja koje je dete samo prinelo ustima, prvog obuvanja patofne, prvog navlačenja trenerke, prve kule od kockica, prve škrabotine i svega ostalog što je dete uspelo po prvi put, na tim slikama uvek je nasmejano dečje lice, ti uspesi oduševljavaju dete i ono ih proslavlja! Rešenja koja smo pronašli sami ostavljaju duboki trag u našem mozgu, putanju na koju se posle možemo vraćati i glačati je po sto puta. Hajde da budemo ti koji će prepoznati takve trenutke i gledati zadovoljno svoje dete koje uspeva samo, jer smo mu omogućili da se oseti sigurno i poželi da poleti!

Izvor: Prvi put s ocem

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img