Da li vaše dete koje vodi glavnu reč u kući i imate li osećaj da ste žrtva stalnog maltretiranja? Psiholog Šon Grover objašanjava koje tri vrste roditeljskog ponašanja su glavni krivci za ovakav odnos:

- Predaja
Ne treba biti baš svaku bitku, ali vaše popuštanje njihovom stalnom isprobavanju granica pretvara decu u siledžije koje zahtevaju da se svaki njihov zahtev ispuni. Nikada ne popuštajte dečijim zahtevima, jer tako nagrađujete agresivno ponašanje. Svaki put kada popustite pred dečjim maltretiranjem, šaljete im jednu poruku – nasilje deluje. Sledeći put kada vaša reakcija isfrustrira dete, ono će pribeći nasilju kako bi dobilo šta želi – jer ste ga naučili da ćete se predati ako bude dovoljno agresivno.
- Uzvraćanje
Kada vas deca maltretiraju, teško je odupreti se iskušenju i ne uzvratiti istom merom. Ako na njihovo agresivno ponašanje reagujete preoštrom kaznom, izvojevaćete pirovu pobedu. Postigli ste stanje u kome postoje pobednik i gubitnik, jedna strana je srećna a druga ne. Dete koje je stalno kažnjavano može postati prkosno i još agresivnije.
- Pregovaranje
Vaše dete ima napad besa, i vi pokušavate da ga razumete i stavite se u njegovu poziciju. Ubrzo, počinjete da mu dajete za pravo i spremni ste da se nagodite i delimično udovoljite njegovom zahtevu.
Međutim, zapitajte se da li je pametno popuštati i hoće li dete uopšte biti zadovoljno nagodbom ili će na pruženi prst zahtevati celu ruku?
Ako je dete agresivno u svojim zahtevima, zaboravite na kompromise. Sa siledžijama se ne pregovara, jer tako ulazite u sukob bez kraja i konca. Možda se niste predali i sasvim popustili, ali ste i u ovom slučaju nagradili nasilno ponašanje. Ohrabreno postignutim rezultatom, dete će i sledeći put postati agresivno kako bi izvojevalo neku nagodbu.
Štaviše, deca će početi da misle da se oko svega može pregovarati, pa ćete se vrlo brzo naći u situaciji da plaćate ćerki za nameštanje kreveta ili nagrađujete sina za urađen domaći zadatak.
Dobro ponašanje nikada ne sme biti predmet nagodbi, jer je lično postignuće već samo po sebi nagrada, i dete tako gradi zdravo samopouzdanje. U suprotnom će ostati nezrelo i zavisno od tuđih podsticaja.
Šta onda možete preduzeti u slučajevima maltretiranja?
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Ako je roditelj tužan, ako trpi u braku, to nije detetov problem
Hteli mi to ili ne, uticaj roditeljskih figura na nas, njihovu decu, je ogroman. To se nastavlja čak i kada smo uveliko odrasli ljudi. Često su naša osećanja prema majkama i...
Slavimo samoživost i samodovoljnost, a prevrćemo očima na nenajavljene posete i porodična okupljanja
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Danas sam čula da je jedna američka država donela zakon da se roditeljima koji ne ispoštuju želju svog PETOGODIŠNJEG deteta da promeni pol,...
Dete nije igračka koja se može do punoletstva držati u kući a onda odjednom postati mudar, zreo čovek
Ovaj članak će se mnogima učiniti čudan, zato što ga je napisao psiholog. Kao što je poznato, psiholozi nas asociraju na razgovore o istraumiranom unutarašnjem detetu koje živi unutar svakog...
Kriminolog dr Ivana Stevanović: Deca su nam postala roboti jer dobijaju telefon sa godinu ili dve!
Dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, istakla je danas na televiziji K1 da moramo da uđemo u pravi proces žaljenja i pre svega u proces podrške...
Nema komentara.