Problem koji postoji odavno ali sve češće ga uočavamo kod dece predškolskog uzrasta. Kako se manifestuje? Dete je promuklo, često gubi glas na kraju dana. U razgovoru sa roditeljima uglavnom dolazimo do zaključaka da je okruženje bučno, da se deca često dovikuju i da pokušavaju da nadglašavaju drugare ili sestre/braću u igri. Važan podatak je i da li osim promuklosti postoji i alergija ili problem sa varenjem (GERB). U zavisnosti od tog podatka, uputićemo dete i kod stručnjaka za odredjenu oblast.
U tretmanu disfonija kod dece krećemo od same edukacije roditelja i deteta o glasu, o higijeni glasa te o specifičnostima tretmana glasa. Tretman se sastoji iz vežbi disanja, zagrevanja glasa, vežbi glasa koji mora da počinje blago i bez napetosti.
Dete, u slučaju produžene ili ponovljene situacije promuklog glasa, šaljemo kod fonijatra na pregled. Neretko se postavi dijagnoza nodula-čvorića na glasnicama. U izuzetnim slučajevima je potrebna i hirurška intervencija ali ukoliko dete integriše nove navike u govor, problem je rešiv.
Kako logoped procenjuje kvalitet glasa?
Procena je multidimenzionalna i uvek krećemo od toga kako roditelj tj. dete percipira svoj glas, zatim kako glas nama zvuci uzimajući u obzir skale i upitnike koje koristimo pri opservaciji i, na kraju, da bismo bili sigurni u kvalitet glasa, sve ovo kombinujemo sa primenom odredjenih programa za analizu glasa.
Za dete je važno da nauči šta je to dobro i loše vokalno ponašanje. Da li dozivamo „iz sveg glasa“ druga koji je preko puta ili je dovoljno i da mu mahnemo rukom? To je početak i osnova tretmana glasa.
Koliko traje tretman promuklosti?
Uglavnom oko tri meseca, mada je nekad potrebno i više vremena.
Mirna Zelić i Tanja Timotić,
Logopedi
Centar Terapika i SLP
Izvor: Detinjarije.com