Majke koje su dojile svoje bebe makar dva meseca nakon operacije imaju tri puta manje šanse da pate od upornog bola u odnosu na mame koje nisu dojile ili su dojile kraće.

Dojenje nakon carskog reza može pomoći porodiljama da prebrode bol od rane, pokazuje studija predstavljena na ovogodišnjem kongresu Euroanestezija održanom početkom juna u Ženevi.
Oko četvrtine porođaja u SAD, Kanadi i Ujedinjenom Kraljevstvu obavi se carskim rezom. Svaka peta majka nakon carskog reza pati od hroničnog bola koji traje više od tri meseca. Iako se dojenje uvek preporučuje kao najbolja ishrana za novorođenče, malo se znalo i o dobrobitima za majke koje se oporavljaju od carskog reza.
Istraživači sa Univerzitetske bolnice u Sevilji razgovarali su sa 185 majki koje su se porodile carskim rezom u 2015. i 2016. godini. Beležili su da li i koliko majke doje, osećaju li hronični bol kao posledicu operacije kao i druge faktore koji bi mogli uticati na oporavak.
Skoro sve majke (87% njih) dojile su bebe, a 58% nastavilo je da doji i preko dva meseca. Ispostavilo se da je 23% majki koje su dojile kraće od dva meseca patilo od hroničnog bola, a samo 8% majki koje su dojile duže trpelo je isti problem.
Zaključak naučnika je da dojenje u trajanju od najmanje dva meseca štiti porodilje od hroničnog postoperativnog bola. To je razlog više da se majke ohrabruju da doje u što većem broju i što duže, poručili su autori studije.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Danas je Svetski dan prevremeno rođenih beba: Doktor o glavnim uzrocima i posledicama
Svake godine 17. novembra obeležava se širom sveta kako bi se podigla svest o prevremenom rođenju i zabrinutost za prevremeno rođene bebe i probleme sa kojima se suočavaju njihovi roditelji....
Malo je falilo da se porodi u kolima: Tata Uglješa pozvao policiju, zahvaljujući njima stigli u porodilište
Aleksandra Nikolić iz Jajinaca umalo se jutros porodila u kolima, da se njen suprug Uglješa nije setio i pozvao policiju u pomoć. Kako je za Telegraf.rs ispričao ponosni suprug i...
Da li su bebe svesne već pri rođenju?
Postoje dokazi da neka forma svesnog iskustva postoji od samog rođenja, a možda čak i u kasnoj trudnoći, otkrila je međunarodna grupa istraživača sa Triniti koledža u Dablinu i kolega...
Postporođajna depresija može imati genetske korene
Postporođajna depresija (PPD), česta podvrsta teškog depresivnog poremećaja, ima izraženiji nasledni faktor u poređenju s drugim psihičkim stanjima, ali se genetika PPD-a manje proučava u odnosu na druge psihičke poremećaje...
Nema komentara.