Ovaj tekst će biti moja oda dojenju i svakoj ženi koja doji jer smatram da ne postoji veći izazov na samom početku majčinstva.

Foto: Wolfiana.com
Crv broj 2: “Nemaš dovoljno mleka/Nije ti kvalitetno mleko”
Taman vam je krenulo mleko, vidite vi to, ali beba opet plače. I opet će se naći neko dobronameran da ubaci sledećeg crva zvanog “Možda nemaš dovoljno mleka”, jer svi znamo da beba od nedelju dana posisa litre mleka iz vas. Šalim se, naravno. I tako, vi ste danonoćno tu za vašu bebu koju želite da dojite, i koja sisa lepo, ali ona plače. I polako se ova dva crva “sigurno je gladna” i “nemaš dovoljno mleka” udruže i krenu da vas blago urnišu. A onda – onda neke nesrećne majke imaju tu čast da im bliske osobe, a neretko i komšinice, proveravaju kvalitet mleka tako što ih teraju da izmlazaju mleko u čašu i onda im odokativnom metodom daju svoje stručno mišljenje – Mleko ti je isuviše vodeno, ne valja! Srećom, nisam bila u toj situaciji jer nisam sigurna kako bih se ponela prema tom “stručnjaku” koji ne zna da se mleko sastoji iz početnog, sivkastog mleka koje zamenjuje vodu i gasi žeđ kod bebe, a za njim dolazi gušće “masno” mleko koje zapravo hrani bebu jer je puno proteina, masti i šećera.
Ako ste mislili da ništa ne može da vas slomi, ova dva crva su jako uporna. Bar do prve kontrole kad konačno mere bebu i gledaju njen napredak. Ukoliko beba napreduje, vaše mleko je odlično. I tad shvatite da beba sigurno plače i zbog još nekog razloga osim što je gladna.
Kad krenu grčevi, što može da bude već posle dve-tri nedelje, spremite se na borbu. Najčešći instinkt majke je da da bebi da sisa jer će primetiti da se beba tako najbrže smiruje. Međutim – beba se smiruje jer je sisanje opušta, ali joj tako još više stvarate bolove. Mleku je potrebno vreme da se svari, a ako vam je beba konstantno na dojci, mleko koje je popila nije ni stiglo da se svari, a već je unela novu količinu. I onda ulazite u začarani krug plača i dojenja. I ne zna se kome je gore.
Kod grčeva utopljavajte bebin stomak i nosite je. Ponekad do iznemoglosti, samo nemojte da je hranite sve više i više.
VAŽNO!
Laktacija se uspostavlja i do tri nedelje nakon porođaja – samo hrabro!
Koliko je beba popila?
Ovo je negativna strana dojenja jer ne možemo da znamo koliko tačno beba popije mleka. Ono što zasigurno može da vas smiri jeste “puna” pelena između dva podoja. Manje pouzdan pokazatelj je merenje bebe pre i posle podoja, ali to je već opterećivanje, a to ne želimo. Priznaćemo da je mnogo lakše kad imamo flašicu ispred sebe sa označenom količinom.
Ovaj deo je bitan kod beba koje slabije napreduju, ali čak i tad ne mora da znači da to ima isključivo veze sa mlekom. Ostanite sigurne u sebe da je mleko dobro i obavezno ispitajte druge faktore. Tek na kraju možete da se okrenete dohrani ako se ispostavi da je do mleka.
Dan, noć, šta li je?
Beba je u početku gladna i danju i noću i to znači da ni za vas nema spavanja. Da, lakše bi bilo da kažete partneru ili nekome da ustane i napravi dohranu i nahrani bebu, ali nije uvek bolje ono što je lakše. Iz mog iskustva, najbitnije je da od prvog dana pravite razliku između dana i noći, na primer: danju se priča glasno, noću se šapuće ili ćuti; danju se beba i doji i ljubi i mazi, noću se samo doji; danju je što više osvetljen prostor, noću je što veći mrak (uz izuzetak nekog udaljenog svetla uz pomoć kog možete da vidite bebu). Ako ovako radite, velike su šanse da će beba vrlo brzo izbaciti noćni podoj, za dva ili tri meseca.
Mokre majice i spavaćice
Pripremite se da nosite “tupfere” na grudima jer će vam se u početku (a nekima i mnogo duže) dešavati da pred podoj mleko krene samo da curi iz grudi. I ako nemate zaštitu ili se ista pomeri ili propusti, najčešće u toku spavanja, pripremite se na mokre majice/spavaćice/posteljinu.
Šta mama jede?
Dok dojimo, donekle smo ograničene i izborom hrane jer određene namirnice mogu loše da utiču na bebu, zato što se prenose u mleko. Preporučuje se da se izbegavaju pasulj, grašak, boranija, kupus, luk (u većoj količini), slatkiši, neretko i citrusi, hrana u konzervi, hrana prepuna aditiva… Fast-food bi takođe trebalo izbegavati što više, što će često biti izazov s obzirom da apetit raste tokom dojenja jer se dojenjem gubi oko 500 kalorija dnevno. Ali budite oprezne – ukoliko prečesto posežete za lošom hranom u toku dana i krenete da unosite previše kalorija u sebe, počećete da se gojite bez razloga, a niti ćete pospešiti dojenje niti će vam dojenje pomoći da izgubite te kalorije.
Potrudite se da se hranite što zdravije, s tim da sam ja uvek za umerenost, posebno kad su citrusi i slatkiši u pitanju. Ukoliko vam se jede pizza, hamburger, palačinke i slično, pojedite ako ćete se osećati dobro, ali ne svaki dan. Ja bih posle takvog obroka obavezno popila čaj od komorača koji pospešuje dojenje.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.