Ovaj tekst će biti moja oda dojenju i svakoj ženi koja doji jer smatram da ne postoji veći izazov na samom početku majčinstva.

Foto: Wolfiana.com
Ograničenost slobodnog vremena
Kada dojite, beba ne može bez vas. I to je lep, ali i težak deo dojenja. Čak i kad ustalite dojenje na svaka 3 sata, imaćete vrlo ograničeno slobodno vreme koje možete da provedete bez bebe i to može dodatno da stvara nervozu iz nekoliko razloga:
- Ako krenete negde bez bebe, a uhvati vas gužva u prevozu ili čekate u nekom redu – znate da je beba gladna, a vi niste uz nju. Jedno rešenje je da izmlazate svoje mleko ako unapred znate da ćete se zadržati – majčino mleko može da stoji 2-3 sata na sobnoj temperaturi, do 72 sata u frižideru i do 3 meseca u zamrzivaču. I to može da bude opcija za hitne slučajeve.
- Išle biste do obližnjeg kafića sa drugaricom, ali ne želite bebu da vodite u zadimljen ili bučan prostor – nema više višesatnih sedenja i pričanja jer će beba ogladneti za dva i po sata najviše, i to kad se ustali dojenje.
- Išle biste na neku konferenciju ili neko dešavanje, ali to nije primereno mesto za bebu. Morate da odustanete.
Ima dosta razloga za nervozu osim ako se ne opustite i shvatite da ste samo 6 meseci vezani striktno za bebu, posle toga kreću čvrsti obroci i vama se polako vraća “sloboda”. Dotad, budite tu za svoju bebu.
A ako je nešto baš jako, jako bitno i neplanirano, beba može da dobije dohranu, ali spremite se na bolne, prepune grudi iz kojih ćete morati što pre da izmlazate mleko.
Kamene grudi + temperatura = Mastitis (upala mlečnih žlezda)
Sa prvim detetom sam otkrila i čari mastitisa. Uz temperaturu 40, uz kamene grudi i jake bolove. Zvali smo patronažnu sestru koja me je naučila kako da se izmasiram i predupredim sledeći put isto. I tako sam sa sadašnjom bebom na vreme reagovala čim sam osetila prve simptome – bol sa strane u jednoj dojci, koja je krenula da bude sve tvrđa. Ako to osetite, krenite polako da masirate grudi i rashlađujete ih nakon podoja, i za svaki slučaj idite kod doktora. Ukoliko bakterije uđu u mleko, moraćete da pijete antibiotik.
Masirajte grudi tako što lagano tapkate po njima vrhovima prstiju, u krug. Ne pritiskajte bradavice i budite uporne jer može da potraje i do sat vremena da ručno izmlazate mleko. Kao pomoć svakako možete koristiti i pumpicu za izmlazavanje mleka, s tim da postoji teorija kod određenih medicinskih radnika da se uz pumpicu nadražuju i šire mlečni kanali pa je veća šansa da bakterije prodru u mleko. Ovo ne konstatujem, samo prenosim šta su meni rekli u porodilištu.
Posebno pazite kad beba počne da preskače obroke – tad će vam delovati da će grudi da vam puknu i tad je veoma važno da sami (ručno ili uz pomoć pumpice) izbacite što više mleka iz grudi. A najlepši osećaj je kad beba to uradi za vas već pri sledećem podoju.
Razbolele ste se? Pazite kako se lečite.
Zbog neispavanosti i umora može vrlo lako da se desi da vam opadne imunitet, da dobijete neki virus, da se razviju bakterije, šta god. I iako važi da većinu lekova zapravo smete da pijete dok dojite, uz saglasnost doktora naravno, ipak ćete biti probirljivi kad shvatite da mali deo ipak odlazi u mleko.
Tate, budite podrška!
Tate, najverovatnije ćete baš vi u početku najviše vremena provoditi sa mamom i bebom i zato dajte sve od sebe da vi prvi ne ubacujete nekog od gorepomenutih crva. Budite podrška, pričajte joj da je mleko sigurno dobro, da beba može da plače iz više razloga, nosite što više uplakanu bebu kako bi se mama bar malo odmorila. A dok mama doji, nudite joj da pije što više, napravite joj da jede, pitajte je šta joj je potrebno. Nemojte se sklanjati jer vi nemate veze sa dojenjem – imate i te kako, vaša podrška je najvažnija. Posebno kad vaša ili njena mama, ili bilo ko drugi krene da ubacuje nekkog crva – prekinite ih i naglasite da je mleko sigurno odlično.
A prednosti dojenja?
Kao što vidite, dojenje nije najlakša stvar na svetu iako je najprirodnija. Međutim, i pored ovoliko mana, prednosti su ogromne:
- Hrana je uvek tu, čim beba zaplače. I to na idealnoj temperaturi, sterilizovano. Nema flašica, pranja, sterilizacije, grejanja vode i sl.
- Dojenje utiče na skupljanje materice nakon porođaja tako što se tokom dojenja luči oksitocin, hormon koji je između ostalog zaslužan upravo za skupljanje materice. Dodatno, oksitocin se još zove i “hormon vezivanja” tj. “hormon milovanja”.
- Mlečne formule su sve bolje, ali nikada neće moći u potpunosti da zamene majčino mleko iz nekoliko razloga: a) beba dok sisa aktivira x mišića na svom licu što sa flašicom nije moguće, b) sadržaj majčinog mleka se prilagođava detetovim potrebama dok je dohrana ista za sve, c) smanjuje rizik od dijareje i alergijskih reakcija, d) u mleku se nalaze majčina antitela koja podižu otpornost na infekcije…
- Dojenje smanjuje rizik od pojave raka dojke i jajnika
Dodatak za mame koje su želele da doje, ali nisu uspele
Prvo, da ponovimo – niste lošije majke ukoliko ne dojite. Možda će vam ovaj tekst pomoći da sa sledećim detetom probate ponovo sa više entuzijazma i snage da se oduprete svim “crvima” i pristupite dojenju pozitivno.
Što se tiče emocionalne povezanosti između majke i bebe, uvek se to navodi kao prednost dojenja, međutim tu ne bih mogla da se složim sa navodima da je ta povezanost jača ukoliko beba sisa. Zaista verujem da postoji toliko načina da se majka i beba emocionalno povežu i ne sviđa mi se što se ovo stalno koristi kada se priča o koristima dojenja jer nije fer prema ženama koje zaista ne mogu da doje iz bilo kog razloga. Nije lepo terati bilo koga da se oseća loše.
Ali zato – ako dojite i to uspešno, budite vrlo ponosne na sebe jer ste se izborile sa baš mnogo izazova. Srećno!
Izvor: Wolfiana.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.