I oni imaju pravo da budu neraspoloženi
Kada se vrate umorni sa posla, poslednje što roditeljima treba je da trpe loše raspoloženje svog deteta. Ipak, koliko god da ste umorni, morate da razumete da i oni imaju pravo na loš dan, jednako koliko i vi. Možda dečji problemi – svađa sa drugaricom, neka simpatija i slično, vama deluju kao glupost, ali za njih su to pravi problemi i dovoljan razlog da budu loše raspoloženi. Naravno, ukoliko je dete stalno neraspoloženo, to je već problem.
Očekujete da budu savršeni u školi
Naravno da roditelji žele da njihovo dete bude uspešno, da se trudi i postiže dobre rezultate u školi. Ipak, trebalo bi da shvatite da mališana ne interesuju svi školski predmeti podjednako, tako da je i logično da mu nešto ide bolje, nešto lošije. U svakom slučaju, nikako ne bi trebalo da kažnjavate dete zato što mu nešto ne ide i nije savršeno u školi – setite se da ni vi niste uvek savršeni na poslu.
Očekujete da nikada ne „zabrljaju“
Mnoge mame i tate naljute se kada dete nešto “zabrlja” – ispusti i razbije tanjir, zalupi vrata… I odrasli mogu da zabrljaju, zato ni deci ne treba nametati standarde koje ni odrasli ne mogu da ispune. Svi grešimo, to se ne može osporiti, zato ne dozvolite da vas frustrira kada vaš mališan negde pogreši.
Svađa pred decom
Deca posmatraju ponašanje svojih roditelja i najveći deo toga usvajaju. Dakle, ukoliko kritikujete suprugu ili supruga pred decom, „zvocate“ za razne sitnice, možete da očekujete da će se i vaša deca uskoro tako ponašati. Jednostavno, roditelji moraju da daju primer detetu, i to ne rečima, već ponašanjem.
Pravite „od komarca magarca“
Određeno dečje ponašanje zahteva neki vid kazne, makar uskraćivanje nečega što dete voli, ali setite se svog ponašanja kada ste bili dete i pokušajte da ne pravite od najmanje greške pravu katastrofu. Kada je u pitanju „sitna“ greška, dovoljno je da sa mališanima razgovarate o tome zašto to nije dobro i pomognete im da iz cele situacije nešto nauče.
Na kraju krajeva, u redu je imati izvesna očekivanja od deteta, ponekad se naljutiti na njih, kazniti ih, očekivati da ispune svoje obaveze i slično, jer roditelji sve to rade kako bi vaspitali svoju decu na najbolji mogući način. Jedino je važno da u tom procesu vaspitavanja ne zaboravite svom detetu da dozvolite da bude dete i da uživa u svom detinjstvu.
Izvor: Mondo.rs