Dr Branimir Nestorović: Značaj stimulacije mozga kod dece

Prefrontalni korteks je izuzetno aktivan u ranom detinjstvu, tokom procesa učenja govora, ciljanih aktivnosti, igre sa drugovima ili smislenim igrama.

Iako čini svega 2% mase tela, mozak troši skoro 15% srčanog volumena, 20% kiseonika koji udišemo, oko 25% glukoze iz krvi. Najzanimljivije je da se ova količina ne manja ni kada spavamo, kada je aktivnost mozga niska. James Kozloski, istraživač iz IBM, tvrdi da najmanje 90% energije koju troši, ne možemo da objasnimo. Izgleda kao da se nalazi u stanju da neprekidno “vrti” signale, koji nisu povezani sa stimulusima iz spoljne sredine. Mozak dakle, veliki deo vremena troši ogromnu energiju, ne radeći ništa?

Količina energije koja se troši kada nešto radimo, nije ravnomerno raspoređena i zavisi od mnogo faktora. Na primer, kada obavljamo neki posao, a posmatra nas veliki broj ljudi, potrošnja se povećava (tako nastaju greške usled treme). Istraživanja su pokazala da muzičari tokom živih nastupa jače pritiskaju dirke ili žice, nego na probama (zato je koncentrtna muzika uvek uzbudljivija). Ukoliko su posmatrači pozitivni, potrošnja se smanjuje (ako vas neko kritikuje dok vozite postoji mnoga veća verovatnoća, da ćete napraviti grešku). Samosvesne osobe se mnogo bolje snalaze u ovakvim situacijama, dok one kod nesigurnih dovode do anksioznosti.

- Advertisement -

Jedno vrlo novo ispitivanje iz jula 2019, pokazalo je da deca predškolskog uzrasta (5 godina), imaju skoro tri puta veću potrošnju energije u mozgu. Mozak u njih troši 66% bazalnog metabolizma, kao i 43% dnevnih kalorijskih potreba. U ovom radu je postavljena hipoteza da je potrošnja kalorija u mozgu direktno povezana sa gojaznošću. Naime, ukoliko mozak troši manje kalorija, doći će do povećanja kalorija koje se deponuju u masnom tkivu. Koliko god to smešno delovalo, sličan efekat je ustanovljen u životinja u odnosu veličine mozga i testisa (što je mozak bio veći, testisi su bili manji). Nisam siguran da je neko ispitivao ovaj efekat kod ljudi (nadam se da ne važi za nas, jer sebe smatram inteligentnim). Kao da mozak krade energiju koja mu je potrebna od drugih organa. Kasnije u životu se potrebe mozga za energijom smanjuju, pa ako je kalorijski unos visok, nastaje gojaznost. Da je aktivnost mozga regulator telesne mase, znamo iz eksprimenata sa dubokom stikucijom mozga (magnentim talasima). Kod  ovih pacijenata je dolazilo da umerenog smanjenja telesne težine. Naravno, moguće je da duboka stimulacija mozga utiče na dopaminergički sistem mozga, koji reguliše sitost, što je takođe mehanizam nastanka gojaznosti.

Mozak je takođe odgovoran za procenu nivoa insulina i glukoze, modulaciju aktivnosti skeletnih mišića, process stvaranja toplote. Jedan rad iz 2018 pokazuje da stimulacija prefronatlnog korteksa (gde se odvijaju procesi razmišljanja), smanjuje apetiti, posebno opsesivno uzimanje određenih namirnica. Obrnuto, smanjena aktivnost prefrontalnog korteksa dovodi do povećavanja unosa hrane i gojaznosti. Prefrontalni korteks je izuzetno aktivan u ranom detinjstvu, tokom procesa učenja govora, ciljanih aktivnosti, igre sa drugovima ili smislenim igrama. Nedostatak ovih aktivnosti je direktno dovodi do nastanka gojaznosti u dečjem uzrastu.
Dakle, osim treninga mišića, trenirajte i mozak vaše dece (čitanje knjiga, kreativne igre, društvo druge dece itd).

Izvor: banenestorovic.blogspot.com

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img