Harvi Nil Karp je čuveni američki pedijatar koji se proslavio dvema knjigama: “Najsrećnija beba u kraju” i “Najsrećnija kolevka u bloku”. Zna se koliko je teško izaći na kraj sa dvogodišnjakom. Uzrok tome je što je tokom poslednjih 15-20 godina deci uskraćen boravak u otvorenom prostoru, što mnogo utiče…

Zna se koliko je teško izaći na kraj sa dvogodišnjakom. Uzrok tome je što je tokom poslednjih 15-20 godina deci uskraćen boravak u otvorenom prostoru, što mnogo utiče na njihovo ponašanje. Roditelji ne shvataju kako deca zaista posmatraju svet – zaboravili su kako je biti dete. Uzmite današnje gradsko dete. Izloženo je televiziji i video igrama, i pati od ozbiljnog nedostatka podsticaja. Živi u stanu ili kući okruženo ravnim zidovima, bez cirkulacije vazduha i bez ijednog pileta. Da – pileta – deca u gradovima daleko su od farmi. Gde su brda? Gde je vetar? Gde je prljavština? Mi mislimo da je to normalno, ali za malu decu to je potpuno nenormalno.
U svojoj knjizi “Najsrećnija beba u kraju” uporedio sam malu decu sa pećinskim ljudima. Potrebno im je da prođu kroz proces civilizovanja, da nauče da kažu “molim” i “hvala”, i sve ostalo što odrasli mogu da im prenesu. Boravak napolju čini taj proces bogatijim i umirujućim, to je izvanredno iskustvo za njihova čula. Kada shvatite način na koji vaše dete doživljava svet, shvatićete i vrednost boravka na otvorenom. To je moj savet: povedite drugu decu i druge odrasle, i svi izađite napolje. Deca moraju da izlaze napolje!
Bebe mogu napolje odmah, čim to budu mogli i roditelji ili staraoci. Ne postoje druga ograničenja. Klice se prenose kontaktom sa ljudima, ne sa prirodom. Naravno, bebu treba ušuškati i preduzeti potrebne mere kako bi bila sigurna ali sve drugo nije problem. Zapravo, ostanak u kući sa bebom nije preporučljiv. Bebe veoma umiruje ritam koraka roditelja koji su u pokretu, kao i udisanje svežeg vazduha.
Ukoliko roditelje brine zagađenje vazduha, trebalo bi da se zapitaju da li je toliko gore van kuće nego u njoj. Pomislite na sve hemikalije koje isparavaju iz nameštaja, zidnih boja ili kućnih aprata. Izađite na svež vazduh i dišite!
(Roditelj & dete, 2011.)
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Krvarenje u trudnoći: kada bi trebalo da se zabrinete?
Ako tokom trudnoće imate...
Vežbanje u trudnoći – kako da ostanete u kondiciji?
Debljanje tokom trudnoće je neophodno za zdravlje i razvoj vaše bebe. Održavanje kondicije...
Roditelji, oprez: Ne stavljajte bebi traku na glavu dok spava
Ukrasne trake za glavu beba mogu da budu preslatke, ali samo dok su budne. Pre spavanja ih obavezno skinite. Stručnjaci kažu da trake pre spavanja obavezno treba skinuti detetu, jer...
Trudnice na minusu čekale ispred Narodnog fronta
Ispred GAK Narodni front, po snegu i na minusu, veliki broj trudnica čekao je jutros u redu na prijem u tu ustanovu....
Nema komentara.