Dr Karp upozorava: Ovo može biti uzrok autizma

Ugledni pedijatar dr Harvi Karp, poznat po svojoj knjizi „Najsrećnija beba u kraju“ nedavno je na okruglom stolu posvećenom zagađivačima u hrani i životnoj sredini govorio o mogućoj uzročno-posledičnoj vezi između hemikalija i omasovljenosti autizma kod dece.

“Pošto se ispostavilo da vakcinacija dece nema veze sa autizmom, postavlja se pitanje šta ima? U opticaju su dva objašnjenja – prvo, da se dijagnoza postavlja i kod dece kod koje ranije ne bi bila postavljena. Ipak, to može da objasni možda polovinu slučajeva, dok se za drugu polovinu moramo zapitatati – zašto?” kazao je dr Karp.

Jedna teorija je da određene hemikalije remete endokrini sistem, a one se nalaze u plastici. “Ako ste čuli za BPA (bisfenol A) – to je hemikalija koja remeti endokrini sistem. Stvorena je kao estrogen, pa je otkriveno da može da se ubacuje u plastiku. Svako od nas ima BPA u telu, kao i ftalate, čestice iz pastike koje danas imate u svakom automobilu. Još desetine drugih hemikalija utiče na našu hormonsku ravnotežu jer im nalikuje. A hormoni govore telu: “Čini to, ne čini to”, pa kada ove hormonski aktivne supstance stignu do mozga bebe, one mogu čak i pre rođenja da poremete njegov razvoj,” upozorava on.

- Advertisement -

Kada je 2009. godine utvrđeno da BPA iz flašica za bebe “curi” u mleko, ova hemikalija je izbačena iz njihovog sastava, ali se i dalje nalazi u konzervama i drugoj prehrambenoj ambalaži. Što je još gore, zamena za BPA izgleda da je jednako opasna. U pitanju je bisfenol S (BPS), za koji je skorašnja studija pokazala da izaziva neurološke poremećaje kod fetusa, ukoliko stigne do materice, a da je naročito pogubna za ravnotežu muških hormona, upozorava dr Karp.

Šta roditelji mogu da učine?

  • Izbegavajte plastične posude označene sa #7 – to znači da sadrže BPS.
  • Jedite što više svežeg voća i povrća, pošto se konzerve hrane iznutra oblažu sa ove dve hemikalije.
  • Koristite silikonske posude, pošto nemaju ni BPA ni BPS.
  • Što manje dodirujte fiskalne račune i nikako ih ne dajte deci da se igraju sa njima, pošto je termalni papir obložen bisfenolom.
spot_img

Najnovije

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Najbolje edukativne igračke za uzrast 5-10 godina: Pametna zabava za radoznale umove

Edukativne igračke za uzrast 5-10 godina treba da budu prilagođene dečijem razvoju i interesovanjima, podstičući logičko razmišljanje, kreativnost i motoriku

Sve više očeva u Italiji uzima roditeljsko odsustvo

U odnosu na pre 10 godina - sve je veći broj očeva u Italiji koji se odlučuju da iskoriste svoje pravo na roditeljsko odsustvo nakon rođenja deteta

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img