Dr Milan Perović, šef odseka za pripremu pacijenata za proces vantelesne oplodnje – GAK Narodni front Beograd, gostovao je u jutarnjem programu Kurir televizije, gde je govorio o problemima s kojima se suočavaju parovi koji žele da se ostvare u ulozi roditelja.
Kako je rekao, sve je više onih koji se suočavaju sa ovim problemom. Reč je o broju od oko 15 do 18 odsto.
Perović smatra da bi žena trebalo da razmišlja o detetu i pre 35. godine jer se od te godine povećavaju rizici za dete.
– Medicina i nauka je pokazala da već od 35 godine mnogi rizici rastu. Od rizika da će teže ostati u drugom stanju do toga da su veći rizici za bebu da plod ne bude idealan. Ne smemo da dajemo lažnu nadu ženama da ima vremena za majčinstvo. Ima vremena, ali su i rizici veći – rekao je Perović.
On je govorio i o komentarima žena koje su prošle proces vantelesne oplodnje.
– Žene obično pričaju da ta procedura nije naporna i da su znale, da bi ranije krenule sa procedurom. Najveća neizvesnost su ti rezultati koji su zapravo najizazovovniji i najteži – rekao je Perović.
Na pitanje kad bi parovi trebalo da potraže pomoć stručnjaka, doktor kaže da to zavisi od godina starosti.
– Ako su žene mlađe od 38 godina, generalna je preporuka da mogu da čekaju godinu dana uz redovne odnose bez zaštite. Ako prođu tih godinu dana bez ostvarenih željenih rezultata, potrebno je da nam se obrate. Međutim, kod starijih žena kod kojih je smanjena rezerva jajnika ta granica je 6 meseci redovnih nezaštićenih odnosa – rekao je Perović.
Izvor: Kurir / Zelena učionica
Zbog odlaganja materinstva pojedine žene ostanu bez potomstva
Danas je uobičajeno da neke prvorotke u porodilište uđu sa navršenih 35 pa i 40 godine, ali ni sačuvana jajna ćelija nije garant da će plan o željenoj trudnoći biti ostvariv
Odgađaj pa rađaj ili kako da ostanete bez dece
Slogani protiv kojih je utrošena tolika energija možda neće pomoći, ali neće bogzna kako ni odmoći. S druge strane, stvaranje nerealne slike sveta u kome žene imaju neograničene mogućnosti izbora kada je materinstvo u pitanju, definitivno predstavlja laganje i odmaganje ženama.
Starija majka- rizičniji porođaj
“Ovi rezultati trebalo bi da doprinesu boljem informisanju žena koje razmišljaju o odlaganju svoje trudnoće do četrdesetih,” napisali su naučnici.
Zašto nije dobro odlagati majčinstvo
Novo istraživanje sprovedeno na univerzitetu Minesota pokazalo je da starije prvorotkinje imaju više zdravstvenih tegoba koje mogu trajati godinama