Ukoliko to postane hroničan obrazac, tada je dete na putu da postane razmaženo dete koje će imati nisku toleranciju frustracije.

Terapija NTF se sastoji u tome da osoba shvati razliku između želja i potreba; da shvati razliku između odbijanja želje i odbacivanja bića; da se dekatastrofira neprijatnost i da osoba shvati da se neprijatnost može podnositi; i da ona ne mora, po svaku cenu ostvarivati svoje želje. Potom sledi definisanje srednjoročnih i dugoročnih želja i ciljeva.
Frustracija u psihopatologiji
Jedan od osnovnih elemenata svake neuroze je unutrašnji konflikt koji vodi frustraciji.
Preterano socijalizovane ličnosti naučile su da prigušuju i potiskuju svoje želje, pokazujući pri tom preteranu samofrustraciju. To vodi njihovom lakom mirenju sa stvarnim ili umišljenim ograničenjima i smanjenju samoizražajnosti. Atipično socijalizovane ličnosti mogu pokazivati patološku samofrustraciju kada sebi zabranjuju ostvarenje nekih osnovnih ljudskih prava i potreba. S druge strane, razmažene, narcisoidne i premalo socijalizovane ličnosti teško tolerišu osećanje frustracije pa su veoma uporne u traženju da njihove želje budu zadovoljene. Odavno je primećeno da antisocijalne ličnosti imaju nizak prag tolerancije na frustraciju. Kod njih je poremećen čitav sistem želja, a što se, pored opisanog, manifestuje i kao patološka želja, kad je njihov predmet želje abnormalan, perverzan ili socijalno neprihvatljiv. Drugim rečima, njihov sistem želja nije dovoljno socijalizovan, što dovodi do opšteg poremećaja ličnosti i poremećaja njenih relacija prema drugim ljudima.
Odlomak iz knjige “EMOCIJE – Psihoterapija i razumevanje emocija”, Zoran Milivojević (Psihopolis institut, 2014, 9. Štampanje)
Kako autor daje detaljan pregled najvažnijih emocija, od želje i sviđanja do samoljutnje, mržnje ili dosade knjiga će nam pomoći da razjasnimo sebi one emocionalne kategorije kojima smo svi podložni, laički rečeno – lakše ćemo podneti stanja koja nas muče, poput zaljubljenosti, dosade, straha, treme, tuge… Objašnjavajući puteve emocionalne inteligencije Milivojević je toliko jasan da će mnogima pomoći kako da prevaziđu neprijatna, a kako da „pametno“ uživaju u lepim stanjima duha i tela.
Iako prvenstveno namenjena stručnjacima i studentima, jasan stil pisanja ovu knjigu čini dostupnom svakom. Autor o emocijama govori kristalno jasno i sasvim upotrebljivo, a čitanje knjige garantovano uvećava emocionalnu pismenost.
- Čitanje ove knjige garantovano uvećava emocionalnu pismenost
- O emocijama kristalno jasno i sasvim upotrebljivo
- Originalna i jedinstvena Milivojevićeva teorija emocija
- Jedna od u svetu retkih grand-teorija, koja obuhvata sva osećanja, prijatna i neprijatna, zdrava i poremećena
- Knjiga zbog koje je mnogima žao što ne znaju srpski jezik
- Knjiga sa kojom ćete se družiti i knjiga koja se ne pozajmljuje!
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Zašto je otuđivanje deteta psihološko nasilje
Zamislite sebe kao odraslu osobu, koja je bez svoje želje odvojena od nekoga koga voli. Oduzeta vam je...
Kad kažete “Vrati mu!”, da li stvarno to želite za svoje dete?
Piše: Irena Pilipović “Ko je “prvi počeo” je kod dece izrazito subjektivan doživljaj. Ja još nisam upoznao dete koje je prvo počelo.” Nenad Arsić Povela se, na jednom portalu za...
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
10 preporuka kako da vodite razgovor sa detetom o seksualnom nasilju
Razgovor sa detetom o seksualnom nasilju treba da bude osmišljen kroz igru, bez zastrašivanja i pretnji. Treba da prati dete i da zadovolji njegovu potrebu za sigurnošću. Roditelji imaju puno...
1 komentar.