
Čak i ako još nikome niste rekli da ste trudni (i mada se to na vama još ne vidi), vaša beba vam sigurno javlja da je tu – bez mnogo reči, ali s mnogo simptoma, kao što je ta dosadna mučnina koja vas prati gde god da krenete ili ta obilna pljuvačka koja vam se skuplja u ustima, to što po ceo dan (i celu noć) trčkate u toalet, što su vam bradavice tako osetljive i što ste toliko naduveni da mislite da ćete pući. I pored sve više dokaza da ste trudni, verovatno se još privikavate na pomisao da u vama raste nov život. A verovatno se privikavate i na promene koje trudnoća donosi, od fizičkih (Dakle, zato sam tako umorna!), preko logističkih (Koji je najkraći put do kupatila?), do načina života (Kupi mi pivo bez alkohola). Pred vama je težak put, a ovo je tek početak. Čvrsto se držite!
Drugi mesec trudnoće: vaša beba u ovom mesecu
Peta nedelja – Vaš mali embrion, koji u ovoj fazi više liči na punoglavca nego na bebu (s minijaturnim repom), raste brzo i furiozno i, mada je još mali – kao košti ca od pomorandže – mnogo je veći nego što je bio. U ovoj nedelji počinje da mu se oblikuje srce. Naime, krvotok sa sr cem prvi je sistem organa koji počinje da funkcioniše. Bebino srce (veličine zrna maka) sačinjeno je od dva sićušna kanala zvana srčane cevi i, mada je još daleko od toga da radi punom parom, ono već kuca – što se može videti i na ultrazvučnom pregledu. U toku je takođe formiranje neuralne cevi, od koje će kasnije nastati mozak i kičmena moždina. Neuralna cev je sada otvorena, ali će se u narednoj ne delji zatvoriti.
Šesta nedelja – Beba se u materici tokom prve polovine trudnoće meri od temena do trtice jer su joj noge, koje se tek formiraju, savijene, pa je teško izmeriti punu dužinu tela. Koliko je beba dugačka u ovoj nedelji? Njena dužina od temena do trtice iznosi pet do šest milimetara (beba nije veća od glave eksera). U ovoj nedelji takođe počinju da se razvijaju obrazi, vilica i brada. Mala udubljenja sa obe strane glave pretvoriće se za nekoliko nedelja u ušne kanale, sitne crne tačkice na licu postaće oči, a malo ispupčenje iz među njih biće nos. U ovoj nedelji takođe se formiraju bubrezi, jetra i pluća. Bebino sićušno srce pulsira tempom od 110 otkucaja u minutu i svakoga dana kuca sve brže – što je podatak zbog kojeg će verovatno i vaše srce početi brže da kuca.
Sedma nedelja – Postoji jedna zapanju juća činjenica u vezi s vašom bebom u ovoj nedelji: ona je 10.000 puta veća nego u trenutku začeća – kao zrno borovnice. Taj rast je uglavom usredsređen na glavu (nove moždane ćelije stvaraju se tempom od stotinu ćelija u minutu). U ovoj nedelji formiraju se usta i jezik, a pojavljuju se i pupoljci ruku i nogu, koji počinju da niču kao izrasline nalik na vesla i da se dele na segmente – šaku, ruku, rame, nogu, koleno i stopalo. Beba već ima i bubrege, koji se spremaju da započnu važan posao upravljanja otpadnim materijama (pro izvodnjom i izbacivanjem urina). Bar još ne morate da brinete o pelenama!
Osma nedelja – Vaša beba raste vrtogla vom brzinom. U ovoj nedelji dugačka je više od santimetar i po, što je otprilike veličina krupnije maline. I ta vaša slat ka malinica sada manje liči na reptila, a više na ljudsko biće (na sreću), pošto njene usne, nos, očni kapci, noge i leđa na stavljaju da se uobličavaju. I mada je još suviše rano da se čuje spolja, bebino srce kuca neverovatnim tempom od 150 do 170 otkucaja u minutu (dvostruko brže od vašeg srca). Postoji još jedna novina u ovoj nedelji: vaša beba spontano pravi pokrete – reč je o trzajima trupa i začeta ka udova koji su još suviše slabi da biste mogli da ih osetite.
Drugi mesec trudnoće – vaše telo
Kakve simptome možete da očekujete u ovom mesecu? Pošto je svaka trudnoća drugačija od svih ostalih, možda ćete osećati sve navedene simptome, a možda samo neke od njih. Nemojte biti iznenađeni ako još ne osećate da ste trudni, bez obzira na to koje simptome imate (ili nemate).
Možda se još ne vidi da ste trudni, možda ćete primetiti da vam je odeća postala malo tešnja oko struka. Moguće je takođe da će vam biti potreban veći grudnjak. Materica, koja obično ima veličinu pesnice, krajem ovog meseca porasla je do veličine krupnijeg grejpfruta.
Fizički simptomi:
- umor, nedostatak energije, pospanost;
- učestalo mokrenje;
- mučnina s povraćanjem ili bez njega;
- prekomerno lučenje pljuvačke;
- zatvor;
- gorušica, loša probava, gasovi, nadutost;
- pojačana želja za određenom vrstom hrane ili gađenje;
- promene na dojkama;
- pojačan beličasti vaginalni sekret;
- povremena glavobolja;
- povremena nesvestica ili vrtoglavica;
- stomak je malo zaobljen, odeća vam je malo tešnja.
Emocionalni simptomi:
- psihički usponi i padovi (slično PMS-u), uključujući nagle promene raspoloženja, razdražljivost, iracionalnost, plakanje bez očiglednog razloga;
- radost, uzbuđenje, strepnja, sumnje – neko od ovih osećanja ili sva istovremeno;
- nemate osećaj da ste trudni (Da li je beba stvarno tu, unutra?).
Odlomak iz knjige Šta da očekujete dok čekate bebu autorke Hajdi Murkof. (izmenjeno i dopunjeno izdanje, Kreativni centar 2021)
U ovoj u svetu najprodavanijoj knjizi o trudnoći nalazi se sve ono što budući roditelji treba da znaju o devet meseci od začeća do porođaja i o periodu neposredno posle bebinog dolaska. Novo izdanje sadrži najsavremenije informacije o svemu što je u vezi s trudnoćom (od prenatalnih skrininga, bezbednih lekova, aktuelnih načina porađanja i sl.), podroban prikaz bebinog prenatalnog razvoja iz nedelje u nedelju, mnoštvo praktičnih saveta i preporuka koji se odnose na sve aspekte života za vreme trudnoće i neposredno posle porođaja, kao i posebne priloge namenjene očevima.
Izvor: Detinjarije.com