Serijal knjiga o Mami Mu obuhvata više od deset slikovnica namenjenih deci u uzrastu od tri godine do šest godina.
„Slikovnica, kao prva knjiga s kojom se dete sreće, treba da bude zlatni prag preko kojeg će dete preći i postati čitalac za ceo život. Slikovnica je kratka forma, koja u svojoj jednostavnosti mora biti slojevita i bogata. U njoj ne sme da bude nijedne suvišne reči, ali nijedna reč ne sme da nedostaje. To je, pre svega, književno ostvarenje koje čini celinu sa ilustracijom. Osim toga, posebno je važno terapeutsko svojstvo slikovnice. Smatram da je bitno da likovi nisu savršeni, već prepoznatljivi, sa sitnim nedostacima i problemima koje žele da savladaju. Takve slikovnice treba da pomognu deci u prihvatanju zamršene realnosti, u kojoj ne postoje samo pozitivci i negativci, već slabe i jake strane u svakome od nas“, ističe Vesna Aleksić, pisac za decu i mlade.
Upravo su takve slikovnice o kravi Mami Mu, koja se ne miri sa svim onim što bi moglo da sputava jednu kravu.
Serijal knjiga o Mami Mu obuhvata više od deset slikovnica namenjenih deci u uzrastu od tri godine do šest godina. Kreativni centar dosad je objavio dve – Mama Mu pravi kućicu na drvetu i Mama Mu se ljulja – namenjene čitaocima koji uživaju u duhovitim pričama i bogatim ilustracijama. Knjige je prevela Svetlana Tot.
Glavna junakinja slikovnice Mama Mu pravi kućicu na drvetu je krava, koja, oduševljena kućicom koju su deca napravila na drvetu, odlučuje da i sama sebi napravi jednu, iako gavran Gavra pokušava da joj dokaže kako se krave ne penju na drveće i ne prave kućice. Međutim, Mama Mu nije htela da odustane. Našli su se tu i čekić, i daske, i testera, a kako se taj poduhvat završio – saznaćete iz ove priče.
U slikovnici Mama Mu se ljulja krava Mama Mu, vođena idejom da „ne mora ceo svet da ti bude staja samo zato što si krava“, upušta se u avanturu pravljenja ljuljaške, a u tome joj pomaže gavran Gavra, njen pomalo sumnjičavi, ali veran prijatelj.
Avanture Mame Mu i njenog drugara Gavre napisala je švedska spisateljica Juja Vislander sa suprugom Tumasom Vislanderom, a ilustrovao čuveni švedski ilustrator Sven Nurdkvist, koji je čitaocima u Srbiji poznat po serijalu od devet knjiga o farmeru Petsonu i mačku Findusu. Priče o ovim junacima prevedene su na 44 jezika, objavljene u preko 70 zemalja, o njihovim avanturama snimljeni su čak i crtani filmovi i do sada su prodate u više od osam miliona primeraka. Zahvaljujući živopisnim likovima, zanimljivim pričama i sjajnim ilustracijama, knjige o Petsonu i Findusu uveliko se smatraju klasicima savremene književnosti za decu.
Autorka Juja Vislander je još kao dete maštala da će se udati za farmera jer je leta provodila kod bake na selu, okružena prirodom i kravama. Seća se da je još tada počela da piše. Serijal o Mami Mu napisala je sa suprugom Tumasom Vislanderom. Zajedno su pisali i komponovali pesme za decu koje se i dan-danas pevaju u većini švedskih domova.
Ove knjige možete naručiti preko sajta www.kcknjizara.rs, kupiti u Кlubu knjižari Кreativni centar u Beogradu (TC „Eurocentar“, Makedonska 30), ili u nekoj od bolje snabdevenih knjižara širom Srbije.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KNJIGE
Тајанствена авантура са Старим Словенима – књига у којој деца бирају авантуру
ТАЈАНСТВЕНА АВАНТУРА СА СТАРИМ СЛОВЕНИМА у издању Kреативног центра води читаоце у далеки VII век, у којем Анастасија и Димитрије упознају наше претке. Пратећи доживљаје главних јунака, основци ће сазнати...
Novi roman u izdanju Pčelice: PUTOVANJA PUŽA MAKSIMILIJANA
On je strpljiv, oprezan i stabilan. Ne pravi buku, ne ujeda. Voli kišu i hrani se noću. Najmekše je biće koje gradi najtvrđu kuću i sve svoje nosi sa sobom,...
NOVO IZ PČELICE: MALI PRINC – Ilustrovana adaptacija u formi velike slikovnice
Originalno izdanje Malog Princa, francuskog pisca i pilota Antoana de Sent Egziperija, objavljeno je pre tačno 80 godina i prevedeno je na preko 500 jezika, što ga posle Biblije čini...
DANI DEČJE КNJIGE U КREATIVNOM CENTRU!
Kreativni centar i ove godine obeležio je Svetski dan dečje knjige – 2. april, a sada idemo u susret Svetskom danu knjige i autorskih prava – 23. aprilu. Povodom ovih...
Nema komentara.