Kako se ponašamo sa svojom decom? Kako da nam deca izrastu u uravnotežene osobe? Čuveni Pajtonovac Džon Kliz i njegov psihoterapeut Robin Skiner u duhovitom dijalogu otkrivaju kako struktura porodica iz kojih smo potekli oblikuje naš život, i nude ohrabrenje i putokaz za ostvarivanje sreće.

Džon: Shvatam. Da vidim da li sam shvatio suštinu ovoga. Deci su potrebne jasne granice. Povlačenjem granica postiže se nekoliko stvari. Prvo, tako deca uče kako da se uklope; drugo, znači da deca ne pate od anksioznosti „jer ne znaju gde su“; i treće, to deci daje priliku, posebno u fazi do treće godine, da dožive ekstremne emocije u „kontrolisanim uslovima“, tako da mogu da ih upoznaju i nauče da ih kontrolišu.
Robin: Za sada je dobro.
Džon: Sad, postoji nešto što nisam razumeo. Dete ne sme da bude „previše dobro“, je l’ tako? Pa, ako prava strogoća – pod uslovom da je praćena ljubavlju – ne proizvodi tip „strašljivca“ – šta onda proizvodi?
Robin: Pa, strašljivi, pitomi tipovi su obično bili pod veoma jakim pritiskom da ispune očekivanja svojih roditelja. Međutim, taj pritisak nije sproveden strogoćom već pomoću krivice. Takvi roditelji ne kažu, „Nemoj to da uradiš ili ću da se naljutim“, ili „Nema nagrade “, ili „Marš u krevet“. Oni kažu, „Nemoj to da radiš, to me čini nesrećnim“.
Džon: „Od toga će tata da dobije srčani udar, to će da uznemiri mamu, a svemir će da se dezintegriše.“
Robin: „Kad umrem biće ti žao“.
Džon: „Da me voliš, ne bi to radio“.
Robin: Ili… to može da se postigne usađivanjem straha u u dete da će ga, ako se ne ponaša dobro, njegovi roditelji napustiti.
Džon: I jedno i drugo tovari strašnu odgovornost na dete, zar ne?
Robin: Oni detetu navlače ludačku košulju ili, još gore, teraju ga da je samo obuče.
Džon: Tako što ga prave odgovornim za sreću roditelja, pa čak i za njihov život! I porodičnu stabilnost, što je za dete skoro isto što i vlastiti život.
Robin: Tako, naravno, takvo dete postaje nesposobno da istražuje svoje emocije zbog straha od štete koju bi moglo naneti.
Džon: Nikad nije u stanju da lupa u zidove jer mu je rečeno da će se, ako to radi, srušiti cela kuća.
Robin: I tako se, prirodno, plaši da ima svoj stav.
Odlomak iz knjige “Kako preživeti svoju porodicu” Džona Kliza i Robina Skinera (Odiseja)
Čuveni Pajtonovac i njegov psihoterapeut u duhovitom dijalogu otkrivaju kako struktura porodica iz kojih smo potekli oblikuje naš život, i nude ohrabrenje i putokaz za ostvarivanje sreće. Kako biramo partnere? Zašto se zaljubljujemo? Koje uloge partneri igraju u paru? Koliko i kako porodice iz kojih potičemo utiču na naš karakter, mentalno zdravlje i način života? Kako se ponašamo sa svojom decom? Kako da nam deca izrastu u uravnotežene osobe? I zbog čega je seks toliko važan? Ovo su samo neka od jednostavnih, suštinskih pitanja o kojima diskutuju priznati psihoterapeut Robin Skiner i njegov bivši pacijent, komičar Džon Kliz, pretresajući ozbiljna pitanja kroz praktičan i duhovit dijalog. Iako pisana za laike, ova knjiga se i u stručnim krugovima psihologa, psihijatara i psihoterapeuta već godinama smatra za jednu od najboljih na temu porodičnih odnosa i razvoja deteta.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Tru razloga zbog kojih odrasla deca loše tretiraju svoje roditelje
Tokom odrastanja, deca mogu razviti vrednosti koje su suprotne onima svojih roditelja, što dovodi do svađa i tenzija. Čak i dobronamerni roditelji mogu svojim postupcima da povrede svoju odraslu decu...
Učimo decu od malena šta su emocije, da ih identifikuju, da ih regulišu i kako da ih upotrebe
U podkastu "Dva i po psihijatra", psihološkinja Ana Radanović govorila je o važnosti učenja dece od najranijih dana emocionalnoj regulaciji: "Emocionalna regulacija je jedan od osnovnih korelata teškoća mentalnog zdravlja...
Povezanost žvakanja hrane i razvoja govora
Uzimajući u obzir sve brži ritam života, ali i razvijenost prehrambene industrije, koja nam sve više nudi prerađenu, mekanu hranu, koju ne treba previše žvakati, ne čudi nas činjenica da...
Kada dobrota roditelja prelazi u glupost? Kada ne dobijate zahvalnost i mirite se sa tim
Idealna slika zapravo izgleda ovako: roditelj pruža iz ljubavi, a dete prima sa zahvalnošću. Tada su svi srećni, to je slika harmonije koja ispunjava srca svih uključenih, ima tendenciju da...
Nema komentara.