Sloboda izbora. Nemojte opterećivati dete baš tim i tim „ispravnim“ pristupom i pogledom na umetničko delo. Njegov izbor vas može iznenaditi ili sneveseliti, ali ipak mu verujte. Vaš zadatak je da dete podstaknete na susret i dodir s lepim, nije na vama da odlučujete gde i kada će se on dogoditi.
Ovo su saveti umetničkog istoričara Fransoaza Barb-Gala o tome kako da prvi odlazak u muzej bude prijatan i koristan:
- Advertisement -
- Nemojte odabrati kišan dan. Neka dete ne misli da ste ga poveli u muzej jer nema šta pametnije da radi. Odlazak u muzej treba da bude svesna odluka, naročit događaj, praznik, a ne način da se ubije vreme.
- Odaberite muzej do koga se lako stiže. Niko ne voli duge pute, pa ni deca. Umor od putovanja će se pretvoriti u nervozu i to će pokvariti praznik. Za početak isplanirajte odlazak u najbliži muzej i proverite koliki je red na kasi.
- Ne izbegavajte ponovno gledanje istih dela. Sva deca obožavaju da po sto puta slušaju omiljene bajke i gledaju omiljene crtaće. Tako je i sa umetničkim delima. Naoružajte se strpljenjem: slika koja mu se najviše dopala izazvaće interesovanje i za druge, a dete će shvatiti da svaki put kad posmatra tu sliku otkriva na njoj nešto novo. Upravo to je estetsko vaspitanje.
- Fransoaz Barb-Gal (Franсoise Barbe–Gall), francuski istoričar umetnosti, autor knjige „Kako govoriti s decom o umetnosti“.
Prevela: Vesna Smiljanić Rangelov
www.psychologies.ru